Slot Car

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Poluare topic :D

Daca tot m-am laudat ca fac si dreg macar sa incasez criticile :D

Nu este gata dar este la scara 1/43



Si cateva poze cu un Ford Cosworth RS BBurago
Nu este de calitate dar asta a fost la indemana



Si daca tot este BB se poate incerca cate ceva cu el.
In mod normal ar fi trebuit scoase colantele, refacute, adaugate detalii si apoi innoroit dar pentru teste merge si asa



:cafea:
 
Salut,
@ Dorel ,nu este nici o poluare .....din contra :asa poze frumoase este pacat sa nu le arati !!!EXCELENTA diorama foto :aplauze: :aplauze: :aplauze:
Si masina cu parbrizul murdar arata foarte bine .Si eu am o pasiune pentru Rallye !!!!
Azi am fost la o mica bursa....
 
Multumec Rudi,

Mare bafta aveti cu bursele
La noi e ceva mai greu cu modelele dar ne descurcam, mai un ebay, mai un vanzator care are modele ceva mai ieftine ca daca tot le transformam parca nu merita sa dai o gramada de bani pe ele.

Diorama face parte dintr-un ciclu intitulat "1973 ..." si este formata din trei diorame cu dimensiunile maxime 50 x 50 cm.
Asta are 43 x 46 cm.

Dupa cum ti-ai dat seama este o "bucata" dintr-o proba speciala de raliu.
Cand or sa fie gata si celelalte urmeaza "filmul" si cu acordul tau am sa pun tot aici.
 
@ Dorel ,desigur poti continua aici cu orice fel de poze !! chiar daca eu am inceput cu acest topic slotcar ,nu inseamna ca numai eu am voie sa postez aici .....ar fi prea plictisitor (mai ales ca suntem intr-un forum de trenulete ).
Da ,azi am fost la o bursa aici in apropiere(numai slot car si modele auto ) si am cumparat aceste doua masini la un pret foarte bun .Ambele sunt noi .Fiul meu a luat si el din banii de buzunar pentru el doua masini LMP (LeMans Prototyp ).
Dar acum este timpul sa incep lucrarile iarasi la diorama mea americana de trenulete .....
 
Servus Dorel ,
Da ,acest Audi l-am cumparat azi in München .A fost o oferta la 1/2 pret .....20 euro (nou) :lol: . Dar sincer sa spun ,este cea mai nasoala !!! slotcar din colectie .....Este frumoasa dar trebuie sa vad de ea putin ....Nu fuge si nu sta in curbe cum ar trebui .Dar ii dau eu de cap (candva .....).Rotile sunt o catastrofa (sare masina pe asfalt ca un iepure..... :D ).

PS,am mai lucrat si ceva in lemn la diorama de trenulete (partea din spate la Schattenbahnhof )....dar momentan nu prea am timp (din cauza serviciului ) :fluierat: :fluierat: :fluierat:
 
Da Dorel ,al tau arata mai bine asa .Dar la al meu asa au fost rotile montate de Revell .Oricum nu merg cum trebuie (nu sunt perfect rotunde ) iar caroseria trebuie montata ceva mai jos pe sasiu .Am sa rezolv problema aceasta ,dar trebuie sa fac rost de un set de roti....
In rest imi place cum arata ( vopsire ,tampografiere etc...) .Dar la asa un pret nu l-am putut lasa acolo in raft :D
 
Salut ,
Duminica am facut cu fiul meu o plimbare cu bicicletele prin padure ,si acolo am gasit acest "arbore mort 1:32 " :D

Inca nu este fixat ....ma gandesc inca daca ramane acolo ......
 
Bush vinde ceva identic pentru scara HO care serveste pentru "baza" copacilor. Nu stiu daca il obtin din crengi de copaci sau din ceva radacini.
 
Salut ,
Sa nu uitam ca mai exista si alte hobby in afara de trenulete.... :D
Iata ultima achizitie ......un Shelby Cobra 427S
 
Salut ,
am inceput sa montez " road signs" ....semne de circulatie :D .Din pacate nu am avut nimic la indemana la scara 1:32 (ma refer la teava mica de alama de 2mm ) .Am facut o incercere cu material de 4mm ,dar este prea gros pentru stalpi .In orice caz am sa fac rost de material de 2mm si atunci am sa continui cu aceste semne ,aici este o proba :
 
se numea, din cate tin minte, Lancia Delta Integrale (= tractiune integrala, 4 x 4)

prin 2002 am vazut una in configuratia "Corsa", avea 500 km la bord si omul cerea 15.950 pe ea... insa unde sa mergi cu asa ceva? ar trebui sa inchida oamenii drumul de la Schauinsland pentru tine... :D