O noua diorama (H0)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
A

Anonymous

Guest
salut la toata lumea,nu ma pricep sa comentez asa ca voi vorbi putin si va las pe voi sa spuneti ce este bine si ce este rau.
diorama va fi pe o placa osb 2.5m x 1.2m.mentionez ca vreau sa o construiesc cat mai mult home made din cauza banilor.

sub linii fac terasament din burete(izolatie pt tevi)si apoi pun pietris

toate liniile sant flexibile :D (am tupeu)
si ca sa va dau tema de discutie asa va arata diorama

pe care pt inceput va rula
cam asta este,poze am sa mai pun cand am sa mai fac ceva.
astept pareri de la voi.
 
Da ,frumos traseul dar esti cam pe margine,relief cam putin dar cred ca o sa iasa ceva frumos,imi place terasamentul dar sa pui pietris noch ca sa dea bine
 
dar nu ar fi mai bine sa faci o rama din scanduri pentru placaj mai inainte sa fixezi liniile si toate celelalte?
 
nu fac rama pt ca eu cand nu lucrez la ea o ridic si o sprijin de perete din cauza spatiului.
sogard carcotas :D
daniel, ai dreptate ca o sa am relief putin dar asta este.cand vrei sa faci de toate intr-un spatiu mic......
bineinteles ca am sa pun pietris noch,dar mai imi trebuie 2 macazuri si 2 flexibile ca sa termin cu liniile si bineinteles placa turnanta care o sa-mi rupa fizicul la cat e de scumpa :(
mai astept pareri de bine sau de rau.
 
Pai da, carcotas, daca dai dimensiuni in centimetri cand ele sunt metri. :lol:
Asa e cu turnanta, goleste portofelul. Eu imi fac, dar dureaza ca nu prea am timp de ea, deocamdata e in proiect pe hartie (autocad). Sa nu mai vorbesc de schema electronica de comanda si actionare a podului...
 
Se poate si cu turnanta mai ieftina:
http://www.walthers.com/exec/productinfo/933-3171
sau aici:
http://www.rd-hobby.de/shopping/catalog.php?id=927
 
interesant :confused: :confused: :confused: .la asta chiar nu m-am gandit.multumescLDH.am sa remediez si problema asta.
apropo,sogard am remediat greseala,am facut din cm m :D
 
interesante link-uri, Santa Fe!
Imi plac si macazele alea luuuuuuuuuuuuuuuungi si farfuriile! ;-)
 
Arata super, ce-ai putea sa mai schimbi ar fi 2 macaze curbe in stanga, daca vrei mai multa interactivitate pe diorama (dar mai creste bugetul, ce sa-i faci).

Ar fi interesant si inca o linie la gara, dar nu prea cred ca intra. Si daca mai faci o linie iarasi va cere si niste macaze prin dreapta, asa ca mai bine tac ca dupa aia te aduc la faliment :D
 
E o diorama mica, nu inteleg de ce vrei turnanta pe un spatiu atat de restrans, dar ma rog, fiecare stie mai bine ce vrea sa scoata...

nu o sa ramana spatiu verde, toate sunt foarte inghesuite. Fa ceva gen modul, poate extinzi cu timpul si poti pune si un pod, daca aerisesti un pic. spor!
 
are dreptate macleod cu macazurile.asa m-am gandit si eu,trenul daca va uitati voi vreau sa parcurga toate cele 3 trasee dar mai imi trebuie sa pun 2 macazuri ca sa pot face legatura intre traseul 1 si 2.
obiwan,acolo unde este alb va fi obligatoriu un depou,o halta mica(trebuie sa vina lumea la munca cu trenul,nuuuu?)si nu am cum sa intorc loco pana in remiza.
despre spatiu verde asta este,la urma urmei invart trenuri nu iarba :D
 
am stat si m-am gandit la ce a spus macleod si pana la urma am facut ce a spus el.a treia linie in gara.cred ca am loc de o gara si niste casute cu un drum pe mijloc.stau si ma gandesc ce o sa iasa la sfarsit cand deja am inceput sa modific proiectul initial.


liniile alea strambe le-am scos de sub doua vagoane care au deraiat :D
 
apropo,cine poate sa-mi spuna care este dimensiunea unui peron in latime pe portiunea dintre linii si care este distanta de la linie la peron.
vreau sa vad daca am facut distanta corect.multumesc