Pcg si diorama lui

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@LDH

Ai dreptate din graba am gresit. Era vorba de diametru. Ofticosule ! :lol:

@Bogdan

Din pacate am pus linia prea in margine dar o voi rezolva.

@Rally

Nu sunt mochetist , dar proiectul este in faza de inceput. Probabil va intra sub diorama. Carcotasule ! :lol:
 
@ pcq

pai ce ai vrea tu?

sa auzi numai:

moaaaaaaaaa ce grozav !

cool!

e tare diorama, asteptam poze!

ce tare esti si ce frumos construiest!

considera ca ti le-am spus pe toate si urmeaza numai critici si "pietre"... constructive

hai fi sincer si recunoaste ca:
- nu ai observat ca stalpul ala sta in aer
- desi ti s-a atra atentia nu ai schimbat pozitia semnalelor
- aaaaaaaa si...nu mai stiu
 
In nici un caz nu astept aprecieri. Important pentru mine este ca lucrurile sa se miste , sa prinda viata si sa mai invete si altii din munca mea. :twisted:
Poate sunt mai superficial la detalii dar mie imi place asa cum iese. Si cred ca si tie. :)
Pe de alta parte e bine sa dai cu pietre ca eu le strang si imi fac albia lacului ! :lol:
 
Primul test cu spirala. Br-ul 218 trage 3 vagoane de calatori si urca perfect. S-au folosit sine R2 , un carton suficient de tare care sa suporte prinderea liniei in suruburi impreuna cu sportii de sustinere. Pentru suporti am folosit polistiren extrudat care este mult mai tare ca cel expandat si confera rezistenta.

3126.jpg

3127.jpg

3128.jpg
 
Din cauza timpului de expunere mare , trenul fiind in miscare asa iese. Am sa incerc sa postez un filmulet.
 
Cateva obiectii la catenara, pe linie dreapta firul de contact trebuie sa fie in zig zag iar cel de sustinere drept, in curba firul de contact trebuie sa se plimbe aproximativ pe toata latimea saniei pantografului iar punctul de prindere ala acestuia de consola sa fie ceva mai apropiat de stalp decat punctul de prindere al firului de sustinere de consola, astfel catenara va fi usor inclinata in curba...asta ca si idei generale.
 
O veste buna zic eu. Se pare ca Tillig ne face surpriza anul acesta. Ce parere aveti ? In catalogul pe 2007 am gasit asta :

DA-060.jpg
 
Proba de foc pe spirala. Tren in viteza fara deraieri !

http://www.cpsolution.ro/movies/MVI_3133.avi
 
V65-ul a iesit din atelierele Pcg cu cuplele schimbate. Mentionez ca asa zisele cuple universale de la Roco nu prea sunt de folos. Nu se imbina de loc cu cuplele scurte fleischmann , iar cu cele standard decupleaza foarte des.

IMG_3119.jpg
 
In acest link voi pune filmulete online pentru a nu mai astepta descarcarea lor. Pentru a le vedea aveti nevoie de VLC player. Se copiaza link-ul asa cum este si apoi play.

http://www.cpsolution.ro:8080
 
Nenea pcg poate ne si spui cum se foloseste ca de instalat VLC player l-am pus in mai multe variante dar nu merge .Spune ce varianta se foloseste ,care VLC ca sunt mai multe versiuni :(
 
Video online. Testele cu VLC-ul blocau server-ul si am cautat alta varianta.

http://www.cpsolution.ro/swf/test1.html