Scheme diorame

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
bucla aia de jos mi se pare in plus,trenurile ies din statie ca se intoarca imediat inapoi :roll: ...linia dubla din stanga sus iarasi este in plus....ai multe linii de care te poti debarasa,linii care nu iti folosesc la nimic,reduci si costurile de altfel.
 
am creat si eu o prima schema de diorama
am postat sa primesc nistei idei sau chiar critici din partea voastra legat de aceasta schema.


http://i1235.photobucket.com/albums/ff423/crapusteanul/schema.jpg

pasul urmator este de-al pune pe o schita de hartie dar nu prea stiu
masurile ptr. diorama doresc sa fie de 60 latime cu 120 lungime
puteti sa-mi spuneti?
va multumesc
 
Imi permit sa raspund in locul stimabilului LDH: "liniile nu trebuie sa fie paralele cu marginea blatului(dioramei)".
Sper sa nu fie cu suparare, dar acest aspect, si multe altele utile la inceput de drum, sunt postate demult pe acest forum si ar trebui "frunzarite".
Cu stima,
 
stefanov a spus:
...pasul urmator este de-al pune pe o schita de hartie dar nu prea stiu
masurile ptr. diorama doresc sa fie de 60 latime cu 120 lungime
puteti sa-mi spuneti?
va multumesc

la ce scara ? :roll:
 
Ei, ma bag, putin, si eu.
In primul rand este bine ca ti-ai stabilit dimensiunile viitoare machete/diorame si ar fi fost bine daca ti-ai fi imaginat un scenariu ca sa stii, cat de cat, ce pui pe macheta.
Nu este timpul pierdut dar pana te apuci sa cumperi linii si alte alea ar fi bine sa le ai creionate foarte clar.

Din ce vad eu in desenul tau, daca latura mica este de 60 cm, nu o sa poti pune macazele acolo, chiar la N daca ar fi macheta.
Uita de ele daca nu faci diorama mai lata.
Chiar si pe latura lunga lucrurile nu stau pe roze deoarece ai "inghesuit" 4 macaze si doua incrucisari cu macaz, daca inteleg eu bine.

Lucru valabil si pentru cele doua capete de linie pe latura scurta. Eventual se pot termina in curba dar nu in linie dreapta.

Nu stiu ce linii folosesti, ma refer la producator, ca sa iti pot spune daca ai posibilitatea sa pui, cel putin, doua paralele in curba.

Daca stim ce linii vei folosi atunci mergem la producator si aflam geometria tuturor produselor si putem face desenul.

Spun asta deoarece poti folosi linii fixe, din punct de vedere al lungimii, sau linie flexibila care iti permite sa faci orice raza de curbura, nu mai mica decat minimul admis si specificat de producatorul materialului rulant si, in acelasi timp, prin taiere poti obtine un segment de linie mai lung sau mai scurt decat cele standardizate.

Parerea mea este sa faci pasii care iti lipsesc:
- scenariu
- linii

Stiu ca primul impuls al celui ce se apuca de o macheta este sa aibe cat mai multe linii sa poata rula cat mai multe garnituri.
Poate parea bine dar, cu exceptia nodurilor feroviare, nu prea vezi asa ceva in realitate.

Al doilea impuls, mai mult din comoditate decat dintr-o analiza mai atenta, este sa puna totul pe o planseta din OSB, placaj sau mai stiu eu ce material.
Solutia este, cam, de compromis deoarece nu iti permite sa faci relief decat peste cota zero (cota zero = cota ciupercii sinei) si nu sub cota zero.
Un alt inconvenient, la machetele de asemenea dimensiuni, este faptul ca daca vrei sa duci calea ferata pe un pod peste o cale CF rampa devine mare, peste 3% - nerecomandat.
In cazul in care structura machetei este formata dintr-un cadru linia se poate aseza pe niste benzi din OSB sau placaj montate la inaltimea necesara pe niste picioare din acelasi material sau bucati de scandura.
Avantajul, pe langa relieful + si - este ca in cazul trecerii a doua cai CF una peste alta, pentru a nu te ridica prea mult cu calea superioara si a avea o declivitate mai mare de 3%, una din linii coboara si cealalalta urca.

Sunt multe de spus dar o sa le luam pe rand in functie de ce ne mai spui.

Spoor!

p.s.Ce spune lapusnenul legat de pozitionarea liniilor fata de blatul machetei este adevarat dar cand suprafata pe care te desfasori nu iti permite trebuie sa faci compromisuri.

:cafea:
 
cosmin78 a spus:
stefanov a spus:
...pasul urmator este de-al pune pe o schita de hartie dar nu prea stiu
masurile ptr. diorama doresc sa fie de 60 latime cu 120 lungime
puteti sa-mi spuneti?
va multumesc

la ce scara ? :roll:

Banuiesc ca te referi la scara materialului rulant.

Scara schitei daca este 1:2 sau 1:5 este perfect.
Poti lucra, daca ai posibilitatea, la 1:1 si atunci lucrurile se simplifica foarte mult cand te apuci de lucru.
Indiferent de scara pana nu pui liniile la locul lor nu iti poti da seama daca este bine sau nu.
Intr-un desen vectorial nu poti calcula ce lungime are linia in proiectie orizontala cand este plasata pe o panta.
De calculat se calculeaza usor, doar este geometrie plana, dar ce te faci cu linia curba si, apoi, pe desen trebuie sa treci, in dreptul fiecarui segment de linie, lungimea reala si sa desenezi la lungimea reala.

Cam multa munca si rezultatele nu sunt pe masura.
In cazul asta, in general, practica bate teoria si nu poti pune semnul egal.

Este doar o parere :D deci nu sunt sigur
 
LDH a spus:
cosmin78 a spus:
stefanov a spus:
...pasul urmator este de-al pune pe o schita de hartie dar nu prea stiu
masurile ptr. diorama doresc sa fie de 60 latime cu 120 lungime
puteti sa-mi spuneti?
va multumesc

la ce scara ? :roll:

Banuiesc ca te referi la scara materialului rulant.

da,scara materialului...

stefanov,de acord cu LDH,cumpara niscaiva linii,curbe,drepte,flexibile,de care poti,joaca-te cu ele,vezi cum se aseaza in "teren",apoi poti elabora o schita plauzibila in functie de spatiul disponibil. :wink:
 
multumesc baieti de sfaturile pe care la-ti dat.
P.S. - un site cu schite, scheme sau diorame gata terminate puteti sa-mi spuneti
 
@ stefanov

De curiozitate, ai vazut pagina 1 a acestui topic?
 
Conform dimensiunilor date de tine, 1200 x 600 mm (indiferent de scara, poate doar in afara de Z si T), diorama ta se incadreaza in categoria "Small Layouts".

Gasesti cateva sute de prezentari de astfel de diorame (inclusiv schitele lor) pe bine-cunoscutul site al lui Carl Arendt: Micro/Small Layouts for Model Railroads.

Ar mai fi de adaugat si site-ul lui Reinoud Kaasschieter: Small Layout Design.

Si mai sunt si altele. Oricum, ele au fost mentionate de mai multe ori chiar pe acest forum. Asadar, bunavointa si rabdare de a cauta sa fie...

Succes!
 
stefanov a spus:
Gam3 a spus:
@ stefanov

De curiozitate, ai vazut pagina 1 a acestui topic?
este adevarat ca nu am precizat faptul ca sunt prezentate cateva si pe acest forum; eu cer sa vad si altele

Acum intreb si eu: chiar ai verificat toate link-urile de pe prima pagina si nu ai fost multumit de ce ai gasit? As aprecia ca sunt peste 1.000 (una mie) de schite de diorame. Ma indoiesc ca nu ai de unde alege si ca mai vrei si altele...
 
stefanov a spus:
este adevarat ca nu am precizat faptul ca sunt prezentate cateva si pe acest forum; eu cer sa vad si altele
:D
felippe a spus:
As aprecia ca sunt peste 1.000 (una mie) de schite<i></i> de diorame. Ma indoiesc ca nu ai de unde alege si ca mai vrei si altele...
:D

:cafea:
 
@stefanov:
chiar ai nevoie de o schema?
sau era doar un pretext de a mai amana putin inceperea lucrarii ?
mai asteapta putin ca poate iti trece de tot cheful si te apuci de alt hobby, ceva mai romanesc, ar fi mai simplu pentru toti... ai face si economii ...

ok, trecand peste, una e sa faci o diorama inspirata de realitate si sa ai nevoie de scheme si alta e sa iti faci o bucla dubla pe un blat gen tort pe 2 nivele separate complet si fara posibilitate de corectare... da marog, fiecare viseaza sa indese 10 linii h0 in 1m2.

inainte sa mai faci ceva iti recomand sa te uiti la omul asta cum lucreaza (sunt multe episoade dar merita efortul) :
http://www.youtube.com/watch?v=1ncTR3p-kHI

referitor la diorama, las/o pe mai incolo, incepe ceva simplu de tot ca sa vezi cum stai cu tehnica, fa/ti un modul de raft pe care sa iti pozezi modelele.