Apel la bun-simt

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

COObra

Well-Known Member
Trenulist
23 Iulie 2016
696
0
Ilfov, Ciorogarla
YAHOO
coobra_78
LOCATION
Ilfov, Ciorogarla
pe aceasta cale vreau sa va rog pe cat posibil sa evitam posturile inutile, gen emoticoane cu zambete, ok-uri si alte mesaje lipsite de fond care nu fac altceva decat sa provoace pierderea subiectului topicului respectiv.
astfel se dilueaza toata informatia, devine mult mai greu de gasit informatii exacte de catre cei care au nevoie......si chiar se ocupa spatiu inutil pe serverul care gazduieste acest forum. (de la rally informare - chiar incepe sa fie o problema spatiul).
pe de alta parte stergerea posturilor inutile este o treaba anevoioasa pe care rally trebuie sa o presteze (in loc sa se ocupe cu alimentarea stocurilor de trenulete) din cauza ca interfata si optiunile acestui forum sunt destul de saracacioase.
din cauza acestor postari inutile sunt multi oameni care ne pot oferii o gramada de informatii utile hobbyului nostru dar prefera sa evite aceste forumuri exact din cauza acestor devieri de la subiect.
sunteti multi cei care postati doar chestii de genul "cool", "sa o stapanesti sanatos", "ce frumoasa e", etc dar putini care fac ca LDH (apropo topicul lui cu sfaturi e asa de aglomerat de posturi ca nici nu mai intru sa citesc) sau lok care ne rupe gura din cand in cand cu vreo remiza sau turnanta.
nu vreau sa jignesc pe nimeni si nici sa arunc cu pietre sau sa categorisesc pe cineva ca e mai bun ca altul si as dori sa intelegeti exact ceea ce am spus si sa nu cautati sa cititi printre randuri cine stie ce aiureli.
va multumesc si haideti sa incercam sa avem un forum cu informatii multe si de calitate.
 
vreau sa intervin cu o mica adaugare pe care vreau sa o luati ca o rugaminte, daca nu ca o regula a forumului: Treceti-va locatia!!!
 
COObra a spus:
pe aceasta cale vreau sa va rog pe cat posibil sa evitam posturile inutile, gen emoticoane cu zambete, ok-uri si alte mesaje lipsite de fond care nu fac altceva decat sa provoace pierderea subiectului topicului respectiv.
astfel se dilueaza toata informatia, devine mult mai greu de gasit informatii exacte de catre cei care au nevoie......si chiar se ocupa spatiu inutil pe serverul care gazduieste acest forum. (de la rally informare - chiar incepe sa fie o problema spatiul).

1.Nu vad ce spatiu ocupa niste emoticoane pe serverul forumului din moment ce acesta nu le gazduieste.
2.Cum se poate pierde subiectul topicului respectiv prin atasarea unei emoticoane?
Sau cum sa diluezi informatia cu emoticoane?Asta nu inteleg si nu o s-o inteleg.
3.Daca chiar nu mai este spatiu haideti sa nu mai postam nimic nu?
Sau sa nu mai creem topicuri inutile sau de bagare in seama.
 
COObra a spus:
din cauza acestor postari inutile sunt multi oameni care ne pot oferii o gramada de informatii utile hobbyului nostru dar prefera sa evite aceste forumuri exact din cauza acestor devieri de la subiect.
sunteti multi cei care postati doar chestii de genul "cool", "sa o stapanesti sanatos", "ce frumoasa e", etc dar putini care fac ca LDH (apropo topicul lui cu sfaturi e asa de aglomerat de posturi ca nici nu mai intru sa citesc) sau lok care ne rupe gura din cand in cand cu vreo remiza sau turnanta.
nu vreau sa jignesc pe nimeni si nici sa arunc cu pietre sau sa categorisesc pe cineva ca e mai bun ca altul si as dori sa intelegeti exact ceea ce am spus si sa nu cautati sa cititi printre randuri cine stie ce aiureli.
va multumesc si haideti sa incercam sa avem un forum cu informatii multe si de calitate.

1. cui nu-i place sa nu intre
2. cu ce deranjeaza un reply in care omul ureaza "sa o stapanesti sanatoasa" sau "e frumoasa"?

Nu vrei sa jignesti si nici sa arunci cu pietre, dar poate unii useri de pe forum s-au simtit jigniti. Omul spune ce simte nu ce da bine.
 
!!!

<r>Ehhh, trebuie sa i-mi spun si eu parerea :<br/>
Fiecare la topicurile din rubrica despre machete, poate sa scrie , sa adauge imagini, emoticoane, aplauze, glume . De fapt ne prezentam realizarile si e normal sa apara comentariile si discutiile pe tema asta.<br/>
Dar sunt rubrici, cum ar fi "DE CITIT PENTRU INCEPATORI" in care informatia nu trebuie "diluata"<br/>
La fel rubrica "diorama de la Cluj" unde baietii ne-au rugat sa posteze doar ei creind un topic doar de discutii pe aceasta tema.<br/>
Si multe altele...<br/>
Coobra facea referire exact la aceste rubrici , tehnice, in care un nou venit, sau membru vechi sa gaseasca informatia , pura, nealterata de mesaje offtopic, sau gen " cool" si "continua tot asa" , remarci de la sine inteles <E>8)</E> <br/>
Repet , la prezentarea realizarilor sau achizitiilor noastre nu putem fi absurzi si sa cerem "tacere" asa cum se pare ca ai inteles tu Iksxl , pana la urma ai dreptate, nu-mi place cum se prezinta topicul tau... nu mai intru<br/>
Pe de alta parte, exista o tendinta la unii membri, un fel de "competitie"<br/>
de a avea cat mai multe posturi , chestie fara o importanta finala, caci conteaza ce scrii ... nu cat scrii.<br/>
Si nu in ultimul rand , exista colectionari, machetisti cu o vasta experienta , care mai "trec" pe aici, nu scriu nimic , si mi se plang de puerilismul unor intrebari sau de aspectul unei camere de chat a unor rubrici. Pe unii i-am lamurit <E>:?:</E> ca nimeni nu se naste invatat, putini vor avea rabdare sa parcurga mii de articole si mai simplu e sa intrebe.<br/>
La fel de sinplu mi-e si mie sa raspund la asemenea intrebari , sau cel putin sa-i indrum spre topicul cu raspunsurile potrivite (in limita timpului... fireste )... asta daca vreunul din membrii cu experienta n-o fac inaintea mea <E>:wink:</E> <br/>
rally</r>
 
Nu stiu daca mai sunt si altii care "nu inteleg", dar eu am privit problema din punctul meu de vedere pt ca am folosit si o sa folosesc acele emoticoane in diverse posturi pentru ca mie mi se par interesante. Mi s-a parut o remarca la adresa mea. Daca nu a fost imi cer scuze atunci.

Daca faceai referire la topicurile strict cu informatii tehnice cum ar fi topicul lui LDH "De citit pentru incepatori" sau topicul baietilor de la Cluj atunci e ok, ai perfecta dreptate, acolo informatia nu trebuie alterata cu chestii deastea.
 
poate chiar nu m-am exprimat bine.
emoticoanele in posturi nu strica cu nimic si chiar ne ajuta cateodata in scris sa inlocuim inflexiunile vocii pentru a fi corect intelesi.
eu ma refeream la posturile care contin DOAR emoticoane.....adica doar de dragu de a trage un zambet acolo.......fara nici un fel de subiect sau predicat.
nu am nimic nici impotriva unor topicuri dedicate care ne ajuta sa ne mai descretim fruntile........ba din contra. si eu am postat la bancuri si la topicul cu pisici. (desi nu am pisica dar inginerul sef e preferatul meu)
 
Cred ca aici merge cel mai bine ceea ce vreau eu sa spun....NU sunt microbist, nu tin cu Steaua, Dinamo sau Rapid...U Craiova si nici macar cu ce a mai ramas din Corvinul Hunedoara...Dar in seara asta toti suntem romani si strigam HAI STEAUA!!! aseara cine a strigat HAI DINAMO ??!!??
 
Noi sigur am fost linga CIINII ROSII aseara
Stiu ca este off topic si nu are legatura cu trenuletele asa ca daca deranjeaza postul se poate sterge (al meu ) fara probleme
 
mai fratilor!

chiar nimeni nu citeste regulile acestui forum?
este chiar asa de greu ca atunci cand te inscrii sa citesti cele cateva randuri?

inteleg sa nu se citeasaca ce scrie pe la rubrici si sa ne trezim cu tot felul de intrebari la care s-a mai raspuns dar sa nu citesti un regulament mi se pare de neconceput

ce naiba ca doar si cand mananci nu folosesti furculita la supa, regula invatata in casa, poate doar...

deacord ca regulile sunt facute pentru a fi incalcate dar am pretentia ca atunci cand ai un hobby te ghidezi dupa niste principii cu atat mai mult cu cat cei din jur ne considera ca facand parte din categoria cu dunga rosie, ca sa ma exprim elegant

chiar trebuie luata atitudine de fiecare data?

daca asta se vrea o vom face indiferent cine este personajul deoarece dorim sa ne aparam comunitatea si ATENTIE nu sa devenim exclusivisti
suntem bucurosi cand vin noi si noi membrii in randurile noastre, asta inseamna ceva dar hai sa nu sarim calul sau sa intram tropaind cu bocancii

toate cele bune
 
Am rezolvat problema si nu a durut de loc.

Daca mai ai sugestii te asteptam cu placere.
Sunt inca multe lucruri de pus la punct si merge cam greu dar sper sa o scoatem la capat pana la urma si forumul sa fie cat mai pe intelesul tuturor pentru a fi parcurs cu usurinta.
Detaliile ne omoara :D adica cel mai important lucru in modelism
 
observind rubrica aceea cu banarea unor membri ai forumului si sunt convins ca pe buna dreptate, nu pot sa nu-mi exprim parerea de rau pentru faptul ca perioada acea de pionierat a forumului a trecut. la inceput se inscriau pe forum doar pasionati adevarati, iubitori de frumos si care foloseau forumul pentru informare sau impartasire de idei in domeniul machetismului feroviar. astazi se pare ca au inceput sa se inscrie si persoane frustrate care folosesc forumul ca pe un chat sau doar ca pe un anunt la mica publicitate.
poate ar trebui schimbate putin regulile dar pina atunci hai sa le respectam pe acestea pe care le avem !!! pina la urma e vorba de respectul reciproc. hai sa nu mai umplem forumul cu BALARII!
 
@DORIN,

ai mare dreptate, am constatat si noi ca in ultima vreme sunt foarte multi care isi varsa problemele pe forum si nu inteleg ca forumul are rolul de a scapa de probleme si griji si nu de a le aduce cu tine si a le impartasi tuturor. Toti avem probleme dar asta nu inseamna ca trebuie sa batem campii cu ele pe forum.
Facem eforturi in a curata forumul, din pacate nu putem fi nici noi 24 de ore din 24 prezenti aici si sa inlaturam gunoiul din clipa in care apare.

Sper totusi sa reusim sa scapam de aceste persoane, asta daca nu vor intelege care este defapt scopul acestui forum.
 
Pana la urma offtopicul ramane offtopic, si teoretic acolo ne putem abera cat vrem, ca deh, probleme sunt destule si legate de trenulism si legate de, sa zicem, mediul inconjurator in care traim. Pacat insa ca ajungem sa scriem cam pe unde se nimereste, fara sa ne mai uitam daca e offtopic sau nu (si aici imi fac si eu mea culpa).
Sincer am ramas si eu uimit ca au fost blocati oameni la care m-as fi asteptat mai putin sa o ia pe aratura dar vorba aia, nu se stie niciodata.
In fond si la urma urmei, chiar si cu frustrarile de rigoare, eu zic ca acest forum este un mare plus. Eu cel putin stiu ca am invatat multe (sa speram ca ajungem cat de curand sa trec si la practica, ca deocamdata mai mult teorie), asta e si motivul pentru care imi rezerv cateva zeci de minute pe zi cel putin pentru a trece in revista ce s-a mai intamplat. Si pot sa zic ca au fost minute folosite cu foarte multa intelepciune :D.
Pana la urma fiecare priveste partea plina sau goala a paharului, dupa posibilitati. Eu ca inginer ar trebui sa ma plang ca paharul a fost proiectat la dublul capacitatii necesare, nu ? :D.
Asa ca, sa-i dam inainte, ca locomotiva are carbuni. Cine vrea sa ia trenul nostru, e binevenit. Cine doreste sa coboare, o va face singur pana la urma, nu stiu daca trebuie neaparat sa-l dam jos fara bilet (decat daca e beat si face scandal :D). Si pana la urma, si aici ca si in viata, suntem la invatat, si avem material destul.
Deci,
eu zic ca e de bine
 
Cum imi zicea si Florin nu demult, musculite care bazaie si parveniti care pozeaza in pasionati sunt destui. Intr-un fel sau altul si aceasta comunitate reflecta societatea de zi cu zi care ne intconjoara. Personal am iubit, iubesc si voi iubi pasiunea asta cat voi trai.Sunt legat de ea din aproape toate punctele de vedere, asa cum cred ca multi de aici sunt.

Din pacate insa, cei care iubesc cu adevarat acest domeniu sunt destul de putini, in comparatie cu numarul de membri ai forumului. Din acest motiv, cred ca un pasionat adevarat, si cu cei sapte ani de acasa, va respecta tot ceea ce e legat de bunul simt, indiferent daca este prevazut in regulament sau nu. Toti au luat-o pe aratura la un moment dat, insa nu cred ca a fost cineva pedepsit pentru mici greseli de punctuatie, o virgula pusa aiurea, sau chiar si o mica prostioara spusa in gluma.

Prin urmare, eu cred ca cel mai esential ingredient al fiecaruia dintre noi, in a respecta un regulament sumar, nu este nici atotstiinta, nici avutia, ci pur si simplu bunul simt :)