Constructii KIBRI

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Suuuuperrrr depozitul cu garaj.
A iesit foarte misto.
De unde, cat, cum, de ce. Adica ceva mai multe detalii... :confused:
Foarte ca lumea a iesit si felinarul din fata (despre asta cateva detalii?)
Spor!!!
 
de unde nu stiu, nici cat nu stiu (chit-ul Kibri l-am primit cadou de la un cotetist la N, adica laislauk).

Detalii: rabdare, rabdare, prafuri noch, amorsa data inainte (apa cu aracet intinsa cu un burete luat din cutia de la un vagon AVA), pensule, pensulici, smirghel foarte fin, file, cutter, sfic, timp, led-uri de 3mm, letcon, fludor, cabluri dintr-o magistrala ATA100 de calculator. La carbune se pune aracet nediluat peste care se presara praful de carbune; dupa uscare se aspira. la vagoane se taie din extrudat forma aproximativa, apot se face ca la punctul 1 :D , adica aracet nediluat peste care se presara nisip, pietris, carbune, ce vrei tu.

Felinarul este cel original Kibri in care s-au dat 2 gauri cu spiral de 1mm si prin care s-au trecut piciorusele de la led; apoi s-a vopsit cu marker de vopsea edding pentru mai mult realism. Daca mai ai intrebari, pune si iti voi raspunde in limita cunostintelor mele.
 
A, inca ceva; ceva care trebuie pus la capitolul "ASA NU":

- sa nu faceti weathering pe o constructie terminata, asa cum am facut eu in cazul ultimei constructii prezentate; personal mi-am blestemat zilele cand am umplut rosturile dintre caramizi; si tot nu mi-a iesit cum trebuie; trebuia facuta treaba asta inainte de montarea peretilor si a acoperisului.
 
Salut @andreiul,
ti-am admirat lucrarea de cand ai postat-o la topicul tau si trimiterea lui LDH la ea nu a facut decat sa intareasca parerea mea ca este o lucrare super :D !
Referitor la ale mele, dupa cum am spus, nu sunt finalizate(asteptam o reactie din partea lui @mmkelemen, ca doar ptr.el postasem pozele), carbunele activ asteapta in borcan sa fie presarat dupa ce termin si macaraua de incarcare a carbunelui. Mai vine montata o linie de decovil si bineinteles iluminatul cu lampi asortate epocii cu becuri cu filament!
Daca rostuirea caramizilor o fac inainte de a monta peretii, weathering-ul il fac numai pe cladirea ansamblata.

Spor la modelit,
Puiu
 
@chickengeorge toate constructiile arata calumea.
Am deschis topicul pt ca vreau sa-mi cumpar constructii KIBRI si sa stiu parerea voastra.
Una e sa le vezi in poze si alta sa zica si "constructorul" cateva vorbe despre lucrari.
Multumesc tuturor.
 
Nu conteaza ca nu ai lucrat cu kituri de la toti producatorii, parerea ta este corecta
andreiul a spus:
dupa parerea mea exista modele bune si proaste de la toti producatorii

Mai adaug je, la kituri, Woodlans Scenics, Marklin si Vollmer cu aceiasi concluzie.

Cu Woodland Scenics lucrurile se complica rau: piese metalice, nedebavurate si nevopsite :D dar daca lucrezi cu atentie pot iesi "neste" chestii de stau matele in coada. Pana si trunchiul copacului este metalic. Daca faceau frunzele si iarba din metal chiar bateau toate recordurile :wink:
 
LDH a spus:
Nu conteaza ca nu ai lucrat cu kituri de la toti producatorii, parerea ta este corecta
andreiul a spus:
dupa parerea mea exista modele bune si proaste de la toti producatorii

Mai adaug je, la kituri, Woodlans Scenics, Marklin si Vollmer cu aceiasi concluzie.

Cu Woodland Scenics lucrurile se complica rau: piese metalice, nedebavurate si nevopsite :D dar daca lucrezi cu atentie pot iesi "neste" chestii de stau matele in coada. Pana si trunchiul copacului este metalic. Daca faceau frunzele si iarba din metal chiar bateau toate recordurile :wink:

Asta pentru ca woodland se adreseaza unei cu totul alte clase de modelisti, cei care murdaresc si vopsesc totul dupa placul lor si care nu le plac in general chestiile de-a gata. :D

In rest, sunt de accord, toti producatorii au si bune si rele, nu exista unul perfect.
 
andreiul a spus:
A, inca ceva; ceva care trebuie pus la capitolul "ASA NU":

- sa nu faceti weathering pe o constructie terminata, asa cum am facut eu in cazul ultimei constructii prezentate; personal mi-am blestemat zilele cand am umplut rosturile dintre caramizi; si tot nu mi-a iesit cum trebuie; trebuia facuta treaba asta inainte de montarea peretilor si a acoperisului.

oare?

in realitate cladirea a suferit actiunea intemperiilor si a timpului cand inca era in stadiul de caramizi?

ca sa obtii o patinare credibila,trebuie aplicata pe ansamblu si nu pe bucati.daca nu ti-a iesit,nu este din cauza ca este cladirea "intreaga".inainte de aplica vopselurile sau prafurile pe cladire,incearca separat pe o bucata de hartie sau pe o piesa cu textura si culoare asemanatoare cladirii :wink: