Vagon de dezapezire Mehano transformat in... curatitor sina

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Prognosis

Well-Known Member
Trenulist
21 Iulie 2007
1.345
1
Slobozia
trenulete.info
WEBSITE
http://trenulete.info/
LOCATION
Slobozia
YOUTUBE
Prognosis
Curatitor de sina cu far!

Vrajit de frumusetea inscriptionarilor vagonului Interfrigo IBBHS Transthermos, HO MEHANO T631, pe care-l transformasem in curatitor de sina ... http://www.forum.jucarii.com.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=933

...m-am decis sa-l eliberez din functie si sa-i redau acestuia libertatea si locul care i se cuvenea de facto in garnitura saracacioasa de marfa pe care o posed legal.
Multumit de oportunitatea oferita de spatiul generos de sub vagonul http://www.mehano.si/?PID=21&CID=39&ID=504 achizitionat bineinteles de la Rally, m-am decis sa transform in vagon de curatat sina, un vagon... de curatat sina! :D

Astfel, vagonului AT&SF - Atchison topeka & Santa Fe, i-am atasat dispozitivul de curatat sina folosit deja la primul vagon...


Apoi am confectionat din bucatele de plexiglas negru si capete de panza de traforaj (rosii nemtesti care sunt elastice si rezistente), colectoare electrice pentru fiecare boghiu in parte...



In bucatica de plastic am dat gaura de 1mm, prin care am strecurat firul conductor, pe care l-am traversat in vagon printre lamele de plastic cu care boghiul se fixeaza pe sasiu...


Capatul de panza de traforaj a fost lipit de fir cu cositor iar pe placuta de plexiglas cu "picatura".


La randul ei, bucatica de plexiglas a fost fixata sub boghiu tot cu acelasi adeziv...


Apoi am verificat ambele boghie sa aiba continuitate circuitul electric si bine am facut, caci osiile aveau un strat de vopsea protectoare pe ele si nu faceau contact!


Am confectionat apoi montajul cu un led alb, un rezistor de 1000 ohmi si o dioda de protectie, grupir-grupir, ca sa incapa voioase in locasul de legatura cu montura farului...


Am montat ledul in far, dupa ce am scos usurel, prisma de plexiglas transparent ce se afla acolo, pe care am pastrat-o pentru alte aplicatii viitoare. Dioda intra la fix fara nicio modificare, dar e bine ca in spate sa puneti un ciob de burete ca sa nu dea inapoi in spatiul liber din spate, de la vibratii...


Si gata!
Iata un vagon de curat sina cu far, confectionat, culmea, tot dintr-un vagon de curatat sina!


Mult succes celor ce vor sa incerce asta acasa!
 
Pai hai sa pun.
In aceste poze se vad modificarile care le-am adus vagonului cu plug si locomotivei (scaritele). Le-am realizat din sarma subtire, nu stiu exact dimensiunea :oops: Scaritele originale, care nu aratau chiar a scarite, le-am taiat din ras cu carcasa cu ajutorul unei lame. Gaurile in care intra scaritele de sarma le-am dat cu ajutorul acului inrosit (daca in timpul gauririi cu acul inrosit iese plastic din gaura, il tai din ras cu lama de ras) apoi am montat scaritele lipindu-le cu foarte, foarte putin super-glue. Dupa montare a urmat vopsirea. Aceasta operatie s-a realizat folosind un bold in loc de pensula. Tot cu boldul am vopsit si la locomotiva barele si ramele geamurilor.
In poza nu se vad geamurile care deasemenea le-am schimbat inlocuindu-le cu geamuri taiate dintr-o sticla PET si nici farurile care lumineaza cu ajutorul a 2 leduri galbene, cate unul pentru fiecare sens. Partea cu luminatul cred ca o sa sufere modificari in momentul in care ii pun locomotivei decodor digital

DSC01710.jpg


DSC01708.jpg