Bine ati venit !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Buna
Ma numesc Solcan Tudor, sunt din Baia Mare si sunt un pasionat a trenuletelor de mic, de curand am reusit sa transform in realitate aceasta pasiune si sper ca o sa o dezvolt cat mai mult posibil, poate si cu putin ajutor din partea voastra.
 
Salutare tuturor trenulistilor!
Numele meu este Titus si lafel ca voi toti sunt pasionat de modelismul feroviar. Desi toata copilaria mi-am dorit un trenulet, din variate motive nu am avut parte de el. Focul mocnit al pasiunii trenuliste s-a reaprins acum 3 ani cand am cumparat pentru prima oara un set digital HO produs de Roco.
Ma pasioneaza foarte tare trenurile de lux care au circulat prin Europa indiferent de epoca, locomotivele electrice elvetiene si locomotivele cu aburi care au circulat in Germania in general, indiferent de epoca. Colectia mea este mica deocamdata dar tot ce cumpar este de cea mai buna calitate (cum ii spuneam unui prieten nu concep sa mai cumpar material rulant decat de la Trix in sus).
Am sa incep in curand sa imi prezint mica mea colectie in sectiunea "colectii"
a forumului.
Deocamdata va zic tuturor un calduros "bine v-am gasit!"
 
Salut!

<t>Salutare tuturor pasionatilor de modelism!<br/>
<br/>
Ma numesc Kreiter Tibor, sunt din Tg Mures si pasionat de trenulete. Este o pasiune mai veche de a mea pe care am reluat-o de curand. Am inceput cu TT dar am trecut la H0 si sunt pe punctul de a construi prima diorama.<br/>
<br/>
Cu salutari<br/>
Tibi Kreiter</t>
 
Buna ziua tuturor

multi vor spune probabil ca nu am ce cauta pe forum, asta deoarece nu sunt un adevarat "hobist" ca voi. Intilnirea mea cu domeniul s-a facut datorita jobului si am cite ceva cu care ma joc cind am timp. imi plac mai mult loko cu aburi si trenuri epoca I, II. in rest moto si scufundari.

multumesc de gazduire
 
Salutare tuturor forumistilor!

Trebuie sa imi fac "mea culpa"! Cu toate ca sunt inregistrat de ceva vreme, am omis sa postez in aceasta rubrica. Asta deoarece am fost coplesit de valul de informatii gasite aici. O treaba faina forumul asta! Nu pot decat sa aduc laude celor ce l-au initiat, intretinut si celor au rabdarea, bunavointa si placerea de a-si impartasi experientele "trenulistice" iubitorilor acestui sport.

Eu chinuiesc de o vreme la o diorama si chiar m-am luminat de multe ori datorita informatiilor gasite aici.

Spor la treaba tuturor!
 
Buna ziua tuturor.

Sunt de ceva timp inregistrat dar d'abia acum mi-am facut timp sa ma prezint. Numele meu e Bogdan. Ma ocup de modelism de cativa ani buni (aero, blindate, figurine, diorame - incet, incet m-am lasat acaparat cam de tot ce inseamna modelism). Dar, relativ de curand am constatat ca nu e chiar tot, mai lipsea ceva - modelismul feroviar.

Acum, ca sa fiu sincer, nu eram foarte strain de feroviare - in copilarie am avut si eu (ca multi altii din generatia mea) trenulet electric (pe 16 mm si, bine inteles ca de la PIKO). Din pacate, anii au trecut, probleme au fost si am fost nevoit ca la un moment dat sa vand acel trenulet.

Ca sa nu o mai lungesc, in scurt timp am reusit sa achizitionez 3 locomotive cu abur - e vorba de un BR 01 de la PIKO, un BR 80 de la ROCO si un T 12 de la TRIX (asta ultima este o bijuterie de epoca I) impreuna cu o serie de vagoane de pasageri de epoca II si ceva vagoane de marfa pe care le-am modificat pentru a le face militare.

Promit ca in cateva zile sa pun si ceva poze, inclusiv cu vagoane militare (chiar si o platforma scurta, modificata si facuta platforma cu antiaeriana vierling de 20 mm).

In scurt timp intentionez sa achizitionez o remiza pentru doua locomotive si o pompa de apa pentru a realiza prima mea diorama in domeniu feroviar.

Pai cam atat pentru inceput.
Spor la modelit tuturor!
 
buna seara tuturor!!!...eu chiar daca sint nascut in braila in prezent locuiesc in afara romaniei...am descoperit acest site intimplator si asa m-am gindit ca...as putea deveni si eu membru!!!
tatal meu a lucrat in CFR si intotdeauna am fost legat de "GLASUL ROTILOR DE TREN"...
de vreo 2 ani ma ocup,ca amator de trenulete!!!si ...gasesc site-ul d-voastra magnific!!!
felicitari pt.actiunea d-voastra si mai ales felicitari tuturor acelor ce au placerea sa impartaseasca cite ceva celorlati...
 
buna seara la toata lumea!!!!...eu ca va spun sincer asa,sint amator in modele statice de vreo...15 ani... :D :D :D ...nu am expus nimic niciodata deoarece consider ca ceea ce am facut nu este la cota competitiva...dar mie cel putin,imi place ceea ce am realizat...
acum cind am inceput modelismul feroviar...poate ca pot folosi cunostintele mele pt acest lucru (ma ocup in continuare si de modele statice 1/35)
sint putin cam departe de restul lumii de aici dar daca aveti si "apucaturi turistice" va astept in athena! :lol: :lol:
 
Salut leon!

Sa stii ca tehnicile de patinare pe care le-am folosit ani de zile la modelele statice (si le folosesc inca la AFV-uri - 1:35 si 1:72) sunt foarte utile si-n modelismul feroviar. Am vazut ca la feroviare uzura este destul de evidenta.

Inca nu am reusit sa postez poze cu lucrarile mele. Pe site-ul asta e mai dificil. Eu am cont si pe www.cartula.ro, acolo tot cu nick-ul "bogy" si acolo am postat destul de multe poze.

Inca nu m-am prins cum se pot posta poze aici dar mai incerc si poate voi reusii.
 
unde gasesc si eu niste aburoase la mana a doua ca de cele noi nu imi permit ca sunt nou in domeniu .si stricate sa fie c le repar
 
@ionel : Daca vrei da un tur pe okazii.ro vezi ce iti place.Dar e un risc sa stii...
Citeste rubrica vanzari a forumului chiar si postarile mai vechi ale membrilor ,au numere de contact si vorbesti cu oamenii direct.
vezi la link-ul lui Rally la jucarii.com.ro la reduceri are ceva, nu fac reclama dar depinde ce scara cauti.vezi trennet.ro vezi trenulete.ro sau liliputhobby.ro
Toate bune.
 
salut bogy!!!
fiindca sint plecat mai de mult din tara si...m-am apucat de modelism in strainatate,explica-mi in 2 cuvinte ce este tehnica de patinare,caci nu mi-o pot traduce pt.mine ca sa inteleg ce este.se prea poate sa o folosesc dar sub alta denumire! :)