Modelismul ferovial mai cuprinde si tramvaiele ??

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
A

Anonymous

Guest
Modelismul ferovial mai cuprinde si tramvaiele ?? De ce nu se vorbeste si despre ele ? :( Eu as baga in diorama care sper sa reusesc sa o fac si tramvaie ! Dar de unde sa fac rost ? Si la ce scara se gasesc ? Am inteles ca din lipsa clientilor dar va fi de durata aceasta disparitie a lor ?? :?:
 
Scuzati modul in care am scris si lipsa virgulitelor, dar oboseala si-a facut simtita prezenta !
 
Salut! Intamplator am gasit ceea ce voiai tu la http://www.roco.ro/cod/public/produse_detaliu.php?idprodus=174 :wink:
 
iksxl a spus:
Am vazut la Rally parca niste tramvaie dar trebuie sa le montezi singur.
Erau 1:87 daca nu ma insel.
Dar cel mai bine eu zic sa il intrebi direct pe el. Da-i un mail ceva sau un telefon.

Mehano are in paleta de produse cateva tramvaie , dar sunt producatori care fac modele mai actuale si eventual mai detailate .
 
Pe langa modelele facute de ROCO sau Mehano, mai sunt si alti producatori de tramvaie. O firma din fosta RDG produce kit-uri, motorizabile cu produsele SB-modellbau. In Ungaria se gasesc chiar versiuni BKV de Tatra T6.

Revenind la intrebarea initiala, o sa radeti, dar si funicularul e cale ferata(!), deci poate face obiectul modelismului feroviar.

PDI
 
tramvaiele ridica la noi cateva probleme
una este spatiu(pentru cine opteaza sa posede pe diorama si trenulete): abia incap trenuletele dar sa faci un orasel unde sa se invarta si un tramvai cu 2-3 statii.
a doua: procuri greu sinele pentru tramvai daca e pe H0m...trebuie sa dai comanda de ele in strainatate.
Merita numai daca ai spatiu mare sau daca optezi sa faci un oras in miniatura , numai blocuri, case, strazi si tramvai
 
aha ! Inteles dar daca se face cum e diorama modulara de la Cluj ! Poate iese ceva ! Trebe de gandit ! :idea:
 
@ Seby

Poti face o diorama numai cu tramvaie daca vrei

Ce am eu este 1:87 H0m dar sunt tramvaie 1:87 H0 deci...

Cat despre spatiu...

Asa cum in spatele garii sau la bariera pui masini care stau iar in gara oameni care nici cand nu mai circula niciun tren nu pleaca nu vad de ce nu ar sta si un tramvai pe undeva pe acolo

Daca este H0m nu-i problema de linie, merge si linia de tip vechi - profil U intors - din tabla
Oricum se "ingroapa" in carosabil

Deci?
 
Sa strang cativa banuti ! :D Si sa vad daca o sa mai ramane de vanzare ceva ! :wink:
 
LDH a spus:
@ Seby

Poti face o diorama numai cu tramvaie daca vrei

Asta am zis si eu si nu ar fi o idee rea, pt un fan al tramvaielor
Asa cum in spatele garii sau la bariera pui masini care stau iar in gara oameni care nici cand nu mai circula niciun tren nu pleaca nu vad de ce nu ar sta si un tramvai pe undeva pe acolo

O macheta statica este binevenita pe o diorama unde sunt prezente blocuri sau un colt de oras. Dar aici se pune problema tramvaielor functionale si acestea necesita ceva loc sa ruleze. Trebuie o diorama mare, care ocupa loc mult si de loc toti ducem lipsa :wink:
 
@ Seby

sa stii ca pentru a face o macheta cu tramvaie nu iti trebuie loc mult comparativ cu un circuit feroviar

avand in vedere ca un tramvai poate fi compus din unul sau doua vagoane (si mai multe daca vrei) si ca poti folosi cele mai mici raze de curbura problema spatiului nu este chiar asa de acuta ca la CF

un vagon IC este mai lung decat doua vagoane de tramvai
daca intri in gara lui Silviu (6 vagoane + locomotiva) ai facut aproape trei statii cu macazele de intrare si iesire
 
:roll: cam asa e. dar cine mai are gara ca a lui silviu? :D majoritatea avem disponibil cam 2 x 1m si abordam o tematica mai rurala si tocmai ca sunt diferente mari intre circuitul feroviar si cel al tramvaiului cand sunt amandoua pe o diorama de vad diferente fantastice legate de realism.

Rog pe toti (nu numai pe LDH) sa ma corecteze daca gresesc.
 
Pai chestia sta chiar mai simplu decat pare

Asa cum "bagi" trenul in tunel ca sa-l intorci sau sa para traseul mai lung, la fel poti face si cu tramvaiul (linie simpla sau dubla) ascunzi linia dupa niste case sau o cobori intr-un pasaj si-l scoti din altul de faci o linie ovala cu doua tramvaie care opresc in statia de la gara - alternativ

Solutii sunt multiple dar le gasesti atunci cand te concentrezi asupra temei si esti hotarat sa o pui in practica

Spatiul de care vorbesti de 2 m x 1 m ofera o gramada de posibilitati chiar daca la prima vedere nu pare