Linia de produse la scara N de la ROCO

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

goguta

Active Member
24 August 2008
96
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Produsele la scara N de la Roco (locomotive si vagoane in special) se mai gasesc in magazine sau au disparut de tot?

Tot ceea ce am gasit au fost citeva modele ( intotdeauna aceleasi modele in fiecare magazin) si aproape deloc vagoane.

Stiu ca Roco avea o gama destul de mare de modele pe scara N, am inteles ca vor fi preluate in viitor de Fleischmann, dar ma intereseaza acum ce se intimpla cu ele, de unde se pot achizitiona. Nu mai exista nici pe site-ul Roco ca modele, de parca ar fi fost aruncate la gunoi, cam in acelasi mod cu colectarea deseurilor electronice prin Bucuresti, le dai la gunoi si vin "oamenii" Simbata sa te scape de ele.
 
au fost deja preluati de FL. modelele ce se gasesc sunt rare..si da cam aceleasi peste tot din pacate. Asteptam vesti de la colegii din alte tari pentru ca si eu sunt disperat. Faceau o flexibila excelenta. Sa nu mai vorbim de modele care erau destul de reusite la preturile pe care le aveau. Ne ramane trix-ul si FL.....?
 
@goguta
Modelele Roco se vor regasi in productia Fleischmann, doar daca sunt de calitate mai buna decat echivalentul Flm.

Produse Roco la N se mai gasesc in magazine pana la epuizarea stocurilor, pe site la roco mai sunt doar aceste 4 vagoane:
http://www.roco.cc/index.php?id=138

In curand vor fi disponibile sinele Roco la N ca si varianta mai ieftina a sinelor FLM cu terasament.
 
Problema este ca ceea ce se mai gaseste in magazine ca stoc este nemultumitor. Nu cred ca toate stocurile s-au epuizat deodata in toate magazinele, am cautat pe net inclusiv in magazine mai obscure, care aveau gama completa de Roco N inainte de preluare, iar acum apar cu aceleasi citeva modele ce se gasesc la toti dealerii.

Exact faptul acesta ca peste tot se gasesc aceleasi tipuri de modele Roco N imi da de gindit, nu cred ca stocurile s-au epuizat nici pe departe, cred mai degraba ca Roco i-a fortat pe dealeri sa nu le mai puna la vinzare din motive obscure de management, posibil sa nu dea peste cap noile vinzari de modele Fleischmann.
 
@sogard ..... asa se pare ca doar din FLM si Trix vom trai, vorbind de producatorii cu game largi. Arnold pare distrus, pe un site din USA am gasit chiar un anunt in care spuneau pe scurt ca datorita neseriozitatii firmei Arnold in a onora cererile, ei, respectivul magazin, nu mai onoreaza comenzi pt. produsele Arnold decit pe riscul clientului, daca produsul nu este in stoc la magazin.

Daca gasesc site-ul din nou pun link-ul, sa nu spuneti ca fabulez.
 
Dragos eu stiu o alta poveste cu Arnold, si anume ca a dat falimet de o perioada buna de timp si ca tot ce mai este pe stoc se vinde la preturi de nimic.
 
Am auzit de faliment, totusi au si produse noi pe 2009, deci mai functioneaza cit de cit. Posibil sa nu-i mai intereseze promovarea si sa fie de fapt delasarea din momentul cind lucrurile merg prost.
 
De multa vreme Arnold a fost preluat de Hornby in grupul Hornby International care ii mai include si pe Lima Jouef si Rivarossi.

Iar despre Hornby e pot spune multe dar ca sunt neseriosi, in niciun caz.

Arnold are ceva produse noi pe 2009 (inclusiv o locmotiva Kof). In niciun caz nu se poate spune despre Arnold ca "functioneaza cat-de-cat".

Prin urmare, in loc sa aruncati informatii aiurea pe net, bagati in 'gugle': arnold railway models si vedeti si voi ce apare pe prima pozitie...
 
buna,

Hornby Deutschland (care grupeaza Arnold) functioneaza asa de bine cat poate functiona o firma cu 5 oameni care abia se pot ocupa sa livreze ce se face in China; Arnold este azi un brand, o marca intr-un grup, cu avantajele si dezavantajele pe care o implica asta.

acelasi lucru este valabil si cu Roco si Fleischmann; de un an si ceva nu mai exista firma Fleischmann ca atare si rezultatele (negative) se vad.

produse Roco se mai gasesc aproape in toate magazinele, disparat (aici); vor mai fi inca si ceva produse Roco pe N noi, ca de exemplu locomotiva DB BR181.2 care se va livra in septembrie, inca ca model Roco.

ce a spus hgdan este corect, vagoane Roco vor aparea poate sub brandul Fleischmann, daca piata o cere, la preturi nejustificat de mari.

este deplorabil ca in 2009 singurele vagoane RIC si Eurofima dupa UIC Z corecte de pe piata au disparut, insa subzista "subvagoanele" Fleischmann cu proportii gresite, prea inalte si care nu seamana nici de departe cu ce trebuie...

modelele de vagoane de pasageri Fleischmann de 26,4m au fost intotdeauna finisate bine si de aceea "aratau bine"; comparati-le o data cu un vagon adevarat, ca profil, si se uita de ele... Vagoanele UIC X si Z-urile Roco erau insa corecte, pana si la inaltimea tampoanelor (Fleischmann prea inalt cu 2mm).
 
DB BR181.2 este o locomotiva foarte frumoasa, o astept de mai bine de doi ani si tot nu vrea sa apara.. :( Horia mi-ai dat o veste buna abia astept sa vad modelul. Oare pretul cum o sa fie ?
 
buna,

pai cum spunea producatorul, pe la 80 de Euro minus rabatul pe care ti-l da comerciantul in trenulete local ;)