Pasiunea mea :Trenuletele electrice -Caile Ferate LA S&D

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Seby a spus:
Silviu, detaliile la peron le-ai lipit cu Super Glue? Parca s-a albit plasticul in jurul lor.
Peronul este ceva mai vechi asa ca la vremea respectiva a fost lipit cu glue dar este in curs de remediere :D
 
LDH a spus:
@ Silviu

Uite, daca ai insomnii, ti-am dat o tema de gandire

Nu de alta dar le-ai pus acolo pe toate si cred ca nu ai luat in calcul dimensiunile componentelor (si ai un catalog cu linii PIKO), lungimile necesare pentru racordarea liniilor si circulatia trenurilor

Ai incercat sa faci circuitul pe parchet sa vezi cum iese ?(Rally o sa-si rada in barba)

Nu ai nevoie pentru asta de toate componentele iar linii si macaze cred ca ai pentru mai mult de o gara

th_Schemasilviu.jpg


http://i109.photobucket.com/albums/n55/Dadu_01/Schemasilviu.jpg
Am sa fac circuitul saptamina viitoare dupa o scurta vizita la Rally si am sa vad ce iese ,cam ce dimensiuni ies si in functie de acestea vad ce fac mai departe
 
@ BOGDAN I

Pai oricum ce vrea el sa faca cred ca se intinde pe mai mult de 3 m, la un calcul simplu

Si asta deoarece pune liniile paralele cu marginea modulului

Daca ar pune totul in diagonala tot ar avea nevoie de vreo 3,5 m

Depinde ce lungime are cea mai lunga garnitura ce vrea sa traga la peron

Vin si eu cu o idee

th_IMG_7726.jpg


http://i109.photobucket.com/albums/n55/Dadu_01/IMG_7726.jpg

@ Seby

A lipit cu Revell

Si mie mi s-a parut ca este ceva alb pe acolo
 
LDH a spus:
@ BOGDAN I

Pai oricum ce vrea el sa faca cred ca se intinde pe mai mult de 3 m, la un calcul simplu

Si asta deoarece pune liniile paralele cu marginea modulului

Daca ar pune totul in diagonala tot ar avea nevoie de vreo 3,5 m

Depinde ce lungime are cea mai lunga garnitura ce vrea sa traga la peron

Vin si eu cu o idee

th_IMG_7726.jpg


http://i109.photobucket.com/albums/n55/Dadu_01/IMG_7726.jpg

@ Seby

A lipit cu Revell

Si mie mi s-a parut ca este ceva alb pe acolo
Garnitura cea mai lunga care va trage la peron va avea 6 vagoane de calatori pe boghiu dublu
Ideea ta este buna mai ales cea cu statiile de alimentare si remizele
Daca este vorba de peronul LUNG el a fost lipit cu GLUE acum ceva timp in urma dar se remediaza,cu revel am lipit peronul normal cel de linga gara
 
Ma mir pt ca Revell nu se comporta asa, poate daca este pus in cantitate prea mare :wink: asa ca sa stim sa ne abtinem
 
OF OF MAI MAI DA GREU NE MAI MISCAM ... CAND E VORBA DE PRACTICA ... eu imi rod unghiile ca stau la 3 KM de mansarda unde se afla diorama si nu pot lucra nimic fizic iar altii care le au sub nas fizic fac scheme pe hartie.... :oops:

PS . FARA OFENSA SAU SUPARARE ca intru in greva :wink:
 
LDH a spus:
@ Silviu

Nu te mai hlizi atata ca ne batem capul

Te vaiti ca nu ai destule...ce?

Nu ai linii si macaze sa faci o proba?
Nu ma hlizesc ,sa incurcat ce a scris Bogdan cu ca am acris eu
Am tot ce imi trebuie pentru o proba ,dar nu vroiam sa amestec liniile si macazele PIKO cu cele Mehano (doar stii ca am destule macaze si linii),eu vroiam sa mai iau ceva suplimentar care oricum erau in plan si erau comandate din timp la Rally
Asa ca circuit de miine in colo numai probe ,miine fiind prima schita pusa in aplicare
Vor fi si poze sa se vada mai bine
 
BOGDAN I a spus:
OF OF MAI MAI DA GREU NE MAI MISCAM ... CAND E VORBA DE PRACTICA ... eu imi rod unghiile ca stau la 3 KM de mansarda unde se afla diorama si nu pot lucra nimic fizic iar altii care le au sub nas fizic fac scheme pe hartie.... :oops:

PS . FARA OFENSA SAU SUPARARE ca intru in greva :wink:

Multumesc Bogdan pentru sfaturi ,miine cind vin de la serviciu incep cu primele probe ,promit ,pun si poze si analizam ce mai trebuie ,ce mai trebuie scos sau madificat .
Vroiam sa fac acum ceva dar ai mei s-au bagat la somn
 
@ Silviu

Ce nevoie ai de probe

masoara un vagon, are in jur de 25 cm x 6 vagoane fac 1,5 m la care daca adaugi locomotiva ai ajuns la 1,7 m + lungimile de siguranta inaintea macazelor cam dai in 2 m

daca ai pus pe fiecare capat numai cate un macaz, deci in gara ai DOAR doua linii, te-ai mai ales cu 0,5 m deci un total pentru o halta cu doua linii de 2,5 m

Hm!
 
LDH a spus:
Pai le puneai de proba doar ai si clipsuri

Nu trebuie neaparat sa rulezi trenurile dar asa iti faci o idee

Si nu uita, ca sa nu uiti ce ai facut, baga repede dedesupt hartie de desen sau mare pentru ambalaj si copiaza schema
Asa am sa fac ,dar este cam lunga garnitura cred ca trebuie sa mai scot ceva de la ea dar atunci nu mai este Balt Orient Expres :(
Vad miine si pun si poze
 
apoi ca sa continui in curba iti mai trebuie spatiu pe care sa te desfasori si ar cam trebui R2-R3... depasesti 3 metri
 
OFF TOPIC :shock:
Eu stau la Bloc in Brasov cu logodnica mea (apartament normal0 iar diorama se afla in mansarda casei unde locuiesc parintii mei - in SAMPETRU la 3 km de Brasov :lol:
Na ca i-am facut varza topic-ul acestui om ....