Pasiunea mea :Trenuletele electrice -Caile Ferate LA S&D

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
LDH a spus:
@ Rally

Ii gasim noi loc, bine ca s-a hotarat sa puna pe hartie


@ Silviu

Refa te rog partea dreapta a desenului ca nu inteleg daca ai sters linii sau sunt niste macaze succesive


Hello baieti!

Nu-i dati o mana de ajutor lui Silviu ?

Nu este nimic sters ,sunt macaze si DKW
 
UN SFAT - Dupa schema ta o sa ai o groaza de macaze curbe ..... ai grija ca acele macaze curbe nu sunt o fericire cand e vorba de viteza medie la intrat in gara.... si eu am multe astfel de macaze si din pacate trebuie sa recunosc ca daca pot modific un pic traseul si le schimb cu macaze drepte deoarece cele curbe sunt cauzele deraierilor cele mai frecvente ...si nu numai cand e vorba de viteza dar si daca ai o garnitura de marfa de mai mult de 4,5 vagoane te trezesti cu surpize neplacute :oops:
Incerca intrarea si iesirea din gara sa nu fie simetrica (referitor la traseul sinelor) iar remiza cu placa turnanta mi se pare cam "uitata intr-un colt" dupa desenul tau.
 
@ Silviu

Pai chiar nu mai vad unde sa pui peroane ca mai ai putin si gara ta este numai peroane

In dreapta, acolo unde am intrebat daca este sters, este o ingramadeala de macaze de o sa te cam usture cat o sa iti cera "acarul Paun"

Nu te opri aici, mai incearca o varianta ca hartia suporta orice

Mie mi se pare prea incarcat
Este de parca ai vrea sa rulezi toate trenurile pe care le ai in acelasi timp

AAA..evident cu exceptia americanelor

p.s. si arunca naibii pixul si ia un creion sa poti sterge daca gresesti
 
BOGDAN I a spus:
UN SFAT - Dupa schema ta o sa ai o groaza de macaze curbe ..... ai grija ca acele macaze curbe nu sunt o fericire cand e vorba de viteza medie la intrat in gara.... si eu am multe astfel de macaze si din pacate trebuie sa recunosc ca daca pot modific un pic traseul si le schimb cu macaze drepte deoarece cele curbe sunt cauzele deraierilor cele mai frecvente ...si nu numai cand e vorba de viteza dar si daca ai o garnitura de marfa de mai mult de 4,5 vagoane te trezesti cu surpize neplacute :oops:
Incerca intrarea si iesirea din gara sa nu fie simetrica (referitor la traseul sinelor) iar remiza cu placa turnanta mi se pare cam "uitata intr-un colt" dupa desenul tau.
Vor fi mai putine macaze curbe ,se va pune mai mult macaze drepte ,remiza cu placa turnanta nu va fi uitata in colt ,tocmai de aceea astept propunerile voastre :D
 
Iar daca vrei sa iesi cu o loco din remiza si sa o atasezi trenului aflat la linia 5 cred ca mecanicul se plictiseste si isi da demisia la cate manevre trebuie sa faca pana la acea linie :oops: Incearca se gupezi remiza astfel in cat de la ea o locomotiva sa nu faca N manevre ca sa ajunga la liniile principale din gara :wink: (ma refer la remiza cu placa turnanta) langa care ar trebuii sa te mai gandesti si la o linie moarta pe care se alimenteaza locomotivele cu apa,carbune,nisip, sau motorina in functie de ce loco ai.
 
Stiu ca multi nu sunt deacord cu macazele cu 3 cai dar sunt foarte eficiente (fara probleme de deraiere) si salvezi foarte mult spatiu ... eu am 3 astfel de macaze si sunt foarte multumit de ele :idea:
 
LDH a spus:
@ Silviu

Pai chiar nu mai vad unde sa pui peroane ca mai ai putin si gara ta este numai peroane

In dreapta, acolo unde am intrebat daca este sters, este o ingramadeala de macaze de o sa te cam usture cat o sa iti cera "acarul Paun"

Nu te opri aici, mai incearca o varianta ca hartia suporta orice

Mie mi se pare prea incarcat
Este de parca ai vrea sa rulezi toate trenurile pe care le ai in acelasi timp

AAA..evident cu exceptia americanelor

p.s. si arunca naibii pixul si ia un creion sa poti sterge daca gresesti
Pai la capitolul macaze stau bine ,iar Acrul Paun trebuie sa impinga si el ceva cutiute cu linii si macaze PIKO si pentru mine .
In ce priveste rulajul trenurilor vor fi cel putin 3 in circulatie si 2 in asteptare :D
 
@ Silviu

Uite, daca ai insomnii, ti-am dat o tema de gandire

Nu de alta dar le-ai pus acolo pe toate si cred ca nu ai luat in calcul dimensiunile componentelor (si ai un catalog cu linii PIKO), lungimile necesare pentru racordarea liniilor si circulatia trenurilor

Ai incercat sa faci circuitul pe parchet sa vezi cum iese ?(Rally o sa-si rada in barba)

Nu ai nevoie pentru asta de toate componentele iar linii si macaze cred ca ai pentru mai mult de o gara

th_Schemasilviu.jpg


http://i109.photobucket.com/albums/n55/Dadu_01/Schemasilviu.jpg
 
Numai ca distanta de la intrarea primei linii in curba dinspre gara (stanga si capatul liniei moarte (dreapta platforma de incarcat marfa) este de aproximativ 350 cm adica 3 METRI SI JUMATATE :shock: un simplu calcul
tinand cont ca un peron BURGSTEIN are 26,3 cm si magazia "Guteschuppen " are 30 cm
 
Silviu, detaliile la peron le-ai lipit cu Super Glue? Parca s-a albit plasticul in jurul lor.