pisicile fac parte din modelismul feroviar?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@Andreiul : Poate o gasesti iti doresc, mie mi-a cazut de la balcon motanul...
Trebuie sa vezi pe zona apropiata sa o strigi, cu siguranta glasul familiar il va recunoaste, ideea e ca singura in mediu nou si in cautare de vechiul camin , e desorientata putin, daca e si lovita la picioruse ii e mai greu,
e bine sa o mai cauti :-|
 
@Montalbano - o caut in fiecare seara cand vin de la servici si cand am timp si dimineata inainte de a pleca; in plus, am un vecin cumsecade care se ocupa de tot ce are 4 picioare in fata si spatele blocului; el a vazut-o de 2 ori, dar din pacate inainte sa ii spun ca e a mea; de la el stiu ca e ok. Problema e ca, fiind in calduri, daca s-a luat la goana cu motanii prin alte zone, e greu de crezut ca se mai intoarce, necunoscand zona; in plus e foarte frumoasa, iar sansele sa o ia cineva in casa sunt mari.
 
Vad aici o multime de iubitori ai pisicilor. Am nevoie de o informatie de la voi.
La mine in curte , pe iarba, pisicile au descoperit o buda publica. Zilnic gasesc 2-3 rahati de pisica (pe ~5x5m)... Marea problema e ca juniorul meu inca merge in 4 labe si nu ma incanta ideea de a se tiri prin ei. In plus de asta iarba se "arde" in locurile respective.
Am incercat, fara rezultate, un aparat cu ultrasunete care cica ar trebui sa le indeparteze.
Nu am nimic impotriva lor, ficamea e indragostita de pisici dar... vreau sa ma scap de rahatii lor. Aveti vreo idee care sa ma ajute si sa nu-mi mai foloseasca curtea pe post de wc? Sau: exista nisip/pietris care sa le "atraga" sa-si faca nevoile intr-un loc anume? - Le-as amenaja o zona cu cea mai mare placere...
 
pisica este un animal cu foarte multa persoanlitate; ca atare, in cea mai mare parte a cazurilor pisica va face tot ceea ce afre ea chef sa faca. Concluzie: nu cred ca este cazul sa incerci sa faci ceva...
 
Greu cu felinele... azi e acasa, maine nu :(
Poze facute de EX, in vizita la mine. Proaspat disparutul de acasa, motanul MISHU.
Recunoasteti ca are personalitate. Sper sa revina acasa intr-o zi cu soare





sfidand gravitatia in the jungle






la vanat:



 
mda, nu prea vad cum scapa dRacus de pisici... poate daca le adopteaza cineva pe toate cele care trec prin curtea lui! :)

obi, remarc cu suparare ca si motanul tau este GRI... ce naiba, doar nu l-ai vopsit si pe asta? :(
 
dRacus a spus:
Vad aici o multime de iubitori ai pisicilor. Am nevoie de o informatie de la voi.
La mine in curte , pe iarba, pisicile au descoperit o buda publica. Zilnic gasesc 2-3 rahati de pisica (pe ~5x5m)... Marea problema e ca juniorul meu inca merge in 4 labe si nu ma incanta ideea de a se tiri prin ei. In plus de asta iarba se "arde" in locurile respective.
Am incercat, fara rezultate, un aparat cu ultrasunete care cica ar trebui sa le indeparteze.
Nu am nimic impotriva lor, ficamea e indragostita de pisici dar... vreau sa ma scap de rahatii lor. Aveti vreo idee care sa ma ajute si sa nu-mi mai foloseasca curtea pe post de wc? Sau: exista nisip/pietris care sa le "atraga" sa-si faca nevoile intr-un loc anume? - Le-as amenaja o zona cu cea mai mare placere...

Ciudat, pisicile nu fac pe iarba.
In bunul obicei, pentru a-si ascunde urmele, trebuie sa-si ingroape rahatii ori pe iarba cam greu.

Cel mai simplu lucru este sa faci acolo curat si sa incercati, tu impreuna cu familia, sa stati mai mult in acea zona.
Sigur or sa caute alt loc.
 
in zona unde stii ca isi fac nevoile implinta betigase pt gratare,ascutite la capatul care ramine afara.apoi amenajeaza-le locul cu nisip de care spuneai,si bineinteles ai grija la junior sa nu se intepe pina descopera pisicile noul loc.in momentul in care le amenjezi un loc cu nisip pt nevoile lor,v-a trebui sa le tot schimbi nisipul.daca l-au murdarit,este putin probabil sa il mai foloseasca pe cel vechi.
 
Si eu zic ca-i ciudat, pisicile nu fac pe iarba decat daca nu au ceea ce le trebuie lor, adica nisip. Pune undeva in curte o ladita cu nisip si ai sa vezi ca o sa-si schimbe obiceiurile sanitare, cel putin atata timp cat pastrezi nisipul curat.

De asemenea, poti incerca sa pui in zona pe care vrei s-o "feresti" un lamai in ghiveci, daca ai asa ceva... pisicilor nu le "plac" citricele!
 
Multumesc pentru sfaturi.
Nu voi incerca varianta cu betigase (mi se pare mult mai periculoasa decat niste kk).... Voi incerca sa le amenajez o zona cu nisip si sper ca vom putea coabita.
De adoptat ... nici o sansa: sunt f multe si chiar detin niste oameni (fiind zona de case, au domiciliu stabil dar noptea bantuie dupa cum au chef).
Nu sunt un cunoscator al obiceiurilor pisicesti dar si eu m-am mirat de facutul pe iarba. Dar sunt singurele pe care le-am vazut traversand zona , uneori se vedea ca isi cauta un loc de facut (cred ca aia insemna adulmecatul ierbii si scuturatul fundului) . Banui ca daca ar fi fost vorba de alte animale care isi fac treaba acolo (putin probabil, neavand loc de trecere suficient de mare prin gard - si oricum nu am vazut alte animale) pisicile ar fi ocolit zona.
Ar mai fi o varianta: sa-mi iau un caine :D - macar pe ala pot spera sa-l dresez.
 
dRacus a spus:
Ar mai fi o varianta: sa-mi iau un caine :D - macar pe ala pot spera sa-l dresez.
ceva de genul asta vroiam sa zic: ia un caine "cu imprumut" de la o cunostinta pentru 4-5 zile si lasa-l in curte. sigur pisicile or sa-si schimbe traseul - asa am scapat de o matza tupeista din vecini, care literalmente sarea pe masa din curte unde mancam, fara a "ne cunoaste". numai sa ai grija sa nu fie vreun caine "gropar" si sa iti are tot gazonul.
 
Frumoase rau toate topicurile cu mitele , ne mai fac sa zimbim in aceste vremuri minunate...Dar uitati ce-am patit.... Proverbul zice ca, "de ce ti-e frica nu scapi"...si ...n-am scapat... :) Am fost atacat









Ca sa ne mai descretim fruntile, dupa atitea "noutati" , va prezint pt. o scurta vizionare, cum sint atacat de Kity, terorista doramei...Sper ca dupa ce mai creste, sa mai inceteze cu astfel de gesturi... :lol:

http://www.trilulilu.ro/FamiliaRusu/61119fc4be0039

_________________
 
In ultima poza semnalele pupilare sunt pe verde, deci poate rula pe unde vrea muschii ei :D