Caile Ferate "La Ursu"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
cosmin78 a spus:
acela este al 3-lea cilindru,deci nu este nici o greseala,Br44 avand 3 cilindrii.cred ca mpursu se refera la unghiul intre butonii motori de pe lateralele locomotivei.
BINGO!!! :aplauze: :aplauze: :aplauze:
Conform pozelor unor BR44 reale fixe, dotate intr-adevar cu 3rei cilindri, unghiul dintre mecanismele de pe roti ar trebui sa fie de 120grade, insa firma Roco le-a plasat la 90grade. Totusi, asa cum spuneam, daca nu stim unde sa ne uitam si ce sa vedem, nu avem cum sa observam aceasta greseala, deci, cu putina bunavointa, poate fi trecuta cu vederea :)
 
nu-i BINGO,ca doar am discutat problema mai demult si daca nu imi atrageai atentia...nu bagam de seama "defectul" :p
 
In ceea ce priveste farurile simpaticei BeRi80 Roco, am o idee FOARTE nastrusnica: sa caut ca piese de schimb ("spareparts") farurile locomotivei BR94 Piko, care... contin deja LED-urile SMD si sarmele de conexiune adecvate 8)
Schema de conexiune este foarte simpla: perechile de faruri din fatza si din spate formeaza cate o "ghirlanda" serie care contine farurile LED si o rezistenta de balast de circa 1kohm, iar ghirlandele se conecteaza la decodor astfel: capetele cu anozi se conecteaza impreuna la firul albastru (PLUS comun), capatul cu catod al sirului serie din fatza la firul alb (MINUS inainte) si capatul cu catod al sirului serie din spate la firul galben (MINUS spate).
Totusi... LED-urile din farurile cu pricina nu sunt galben/rosu, deci... idee si mai nastrusnica: LED-uri SMD PLCC galben/rosu, cu conexiunile sepErate (vorba lui 'nea Iancu :D), care se pot inseria in fel&chip pentru obtinerea efectului dorit :D
 
mpursu a spus:
In ceea ce priveste farurile simpaticei BeRi80 Roco, am o idee FOARTE nastrusnica: sa caut ca piese de schimb ("spareparts") farurile locomotivei BR94 Piko, care... contin deja LED-urile SMD si sarmele de conexiune adecvate 8)

da...farurile de la BR 64 Roco,nu se potrivesc?si ele au leduri SMD incorporate
 
mda...

doar ca farurile prusace, cele standard DRG, cele standard DB si cele ale DR din anii 1950 incoace sunt toate diferite, fiecare locomotiva a avut altceva (existau chiar si locomotive cu 6 faruri diferite in epoca III!) asa ca incearca sa dai de o poza inainte ca sa ne produci ceva ce chiar a existat si nu un alt "kitsch autentic"
:D

din cate imi amintesc, 94 de la Piko nu este o prusaca (ca cea Fleischmann) ci o saxona... la care din modelele Piko te referi? Saxon al Laenderbahnen, DRG, DR(Ost)?
 
Ludmila este Piko?
E 69 l-am vazut la Club la Cluj, bine intretinuta masinaria.
Pot sa scriu ''simpatice si nazdravane''?
Toate bune!
 
Diesela OBB2048 are cuple digitale, deci decuplarea vagoanelor poate fi comandata direct din hand-controllerul statiei digitale 8)

In stanga, cupla este neactivata, deci poate "prinde" cupla unui vagon care se apropie. In dreapta, cupla este activata, deci elibereaza cupla vagonului, respectiv nu o va "prinde" daca vagonul se apropie.
 
Mauritius a spus:
mpursu a spus:
Toate sunt simpatice si nazdravane :D
:D

Simpatice inteleg dar nazdravane :x ?????
Ce fac de le spui "nazdravane " ?????:D
Nazdravane fiindca fiecare are povestea ei, fiecare saluta cu farurile :D, fiecare poarta "amprenta" MPU intr-un fel sau altul si... fiecare imi aduce mare bucurie, fie in mers, fie in stationare 8)
Cat despre BeRea03 Piko... este chiar a doua din primul rand de poze :fluierat:
 
Am vazuto si pe ea , am si corectat postul.
Deci sunt nazdravane cuminti nu fac rele doar lucruri bune si de suflet :D :D 8) .
Cat despre "Diesela OBB2048" crezi ca poate semnaliza din faruri in timp ce decupleaza vagoanele . 8)
 
Intr-un catalog Trix am citit despre un tren numit "Die Langen Heinrich" (parca), adica "Henry cel lung", compus numai din vagoane buncar si tractat de doua aburoase 44, una pe carbuni si una pe pacura. La expozitia din Brasov l-am vazut pe Henry-cel-lung in versiune Maerklin. Oare... sa fi sosit Henry-cel-lung si la mine, de data aceasta cu o singura aburoasa 44? :D
 
buna Mircea,

spune-i "Henric" pe romaneste, Henry in limba noastra nu avem si nu trebuie sa americanizam totul ;)

trenul respectiv a circulat si in dubla tractiune V200.1 (BR221) sau uneori si mixt cu BR44 si 41, 44 si 41 Öl, ba chiar exista undeva o poza si cu V200.1 si 44...

nu vorbesc de cum era sincronizarea la plecare intre o locomotiva Diesel si una cu aburi... :D

de retinut "poza Bellingrodt" clasica de pe pozele tale ;)
 
mpursu a spus:
Daca manevrez corespunzator butoanele hand-controllerului, da, poate :D
Cand voi avea mai mult timp la dispozitie, simpatica diesela va primi LED-uri warmwhite si rosii in loc de becurile din dotare :D

Sunt sigur , cu indemanarea ta ai sa reusesti 8)
Te rog nu neglija vagoanele si ele sunt "simpatice" si poate "nazdravane" dar sigur ce ai este frumos chiar daca ar mai trebui in raport cu numarul locomotivele :D
 
Fain acordul :D
si daca este multe vagoane care este, atunci nu se mai vede locomotivele, ca este multe locomotivele.
io nu mam inteles nimica. :x
MPU, daca faci o gaura mare in partea dreapta, a blatului, pe langa faptul ca risti o amenda grasa din partea sotiei, cred ca ar iesi un lac de toata frumusetea.
Toate bune!
PS: vin cu circularul? :D
Ca la sabia - laser mi s-au dus acumulatorii...