Diorama din Sinaia

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Ce diferenta este intre primul si al doilea.
Am vazut ca unul are 200mm si celalalt 300mm.
Intrebarea este sina care pleaca spre dreapta are o alta raza vata de celalat?
Logic asa ar trebui.Ala care este de 300 ar avea raza mai mare.
Eu vreau sa folosesc minim R4. http://www.fleischmann.de/?viewproduct=666&pid=17&trackgauge=1&label=10&equipment=&epoch=&query=&onlynew=
http://www.fleischmann.de/?viewproduct=658&pid=17&trackgauge=1&label=10&equipment=&epoch=&query=&onlynew=
 
ala de 300 mm este macaz 9-10 grade pentru linii de viteza,iar cel de 200 este macaz normal de 12-15 grade abatere.
 
Macazul de 300mm are si inima mobila, in sensul ca acel "varf" triunghiular se alatura sinei pe care urmeaza sa treaca rotile trenului. In acest mod, atat in lumea 1:1, cat si in cea 1:87, trenurile care trec peste astfel de macazuri au sub roti sine continue si, deci, nu mai "hurduca". In plus, inima mobila 1:87 asigura si alimentarea continua a trenului si, mai ales, a locomotivei, cu singurul mic dezavantaj ca acest macaz nu poate fi talonat fiindca, in acest caz, se produce scurtcircuit.
 
Haideti sa va spun o mica poveste a mea(ca sa ma intelegeti).
Exact acum doi ani pec in Olanda insotit de trei prieteni. Toate bune si frumoase. In drum spre casa(eram cu masina) ne oprim intr-un oras din Germanica, ne plimbam pentru cava cumparaturi. Cand am iesit din parcare, in fata mea un magazin mare de trenulete(habar nu aveam de el, si nici nu ma interesa), hai sa intram. Acolo am stat 3 ore si :confused: :confused: :confused: :confused: :( :confused: :( :confused: ,offf.. Un preten a luat pana la urma un star-set, eu nimic.
Ajung acasa. Ma duc la un prieten si pobestesc: ba sti ce era acolo in magazin? aoleeuu! ba dar sti ce faine sunt? aoleeuu! si tot asa. Urmand ca peste tri saptamani in aprilie sa fie ziua mea. Ce mi-a adus pana la urma el? un star-set. Ei si dupa care a inceput nebunia. Am inceput la diorama fara sa am habar de nimic. Nici nu stiam ca exista digital. Si habar nu aveam cu ce sa incep. Am deschis cartea Noch si am vazut o diorama, am zis ca asta o fac. Si asa am inceput eu. Diorama a fost schimbata de trei ori sa arate asa. Liniile le-am pus cum mi-a venit fara sa ma gandesc la raza.

Acum vreau sa fac pe PC. Deci este o adevarata arta pentru mine, si habar nu am ce sa fac cum sa fac.Este bine ca va am pe voi, si multumesc foarte mult pentru treaba asta. Deci habar nu am eu de razele pe care le au macazele. Vreau sa pun orice lok si vagon fara sa deraieze, si ma gandeam la un R4 dar nu stiam cu macazul.
 
Mai bine zis care are sina Fleischmann HO,pe diorama?????
Sa-mi spuna si mie daca are probleme cu macazul scurt de 200mm le lokomotivele cele lungi.
 
Pana cand incepep diorama sa ne distram putin cu cateva poze.

Am fost la peste in Babadac. Trebuie sa stie cineva nunde este mai ales daca este pescar asa ca mine. Cat de frumos poate fi.
Inportant. Nu ma intrebati ce am prins. :-? :( :D

Sa avem apa pentru un dus sau pt chiuveta

Si am ajuns pe balta.Defapt este un canal. Foarte bun de pescuit.
 
Cunoaste cineva mai multe despre lok asta?Ceva date despre ea,ce garnitura se potriveste,etc.
 
Vezi start setul Roland de la Roco,il am si eu si are in componenta 4 vagoane.Vagoane poate mai gasesti la hgd
 
Haideti sa va spun un secret. Ati vazut diorama mea si uite-o si p-asta


Aveti cava pareri? :D :D :D
 
:D :D
Ei pana la urma a dat roade. Numai ca a mea este alta dimensiune. Eu nu stiu cum a incaput totul acolo. A mea are 190cm si tot am avut ceva probeme.
 
Dupa cum ati cazut dioramea mea este terminata. Nu o sa mai adaug sau sa stric ceva la ea, va ramane exact la stadiul care estea acum.
Dupa cum am zis, diorama nu este inpartita in module, ea fiind facuta dintr-o singura bucata. O sa ramana ca prima mea diorama si ca prima experienta pe care am capatat-o in 2 ani si jumatate in care nu am stiu mare lucru in domeniul feroviar,electrici,etc...
Ma simt foarte multumit ca, am incercat si am putut face ceva care imi place si nu mai pot sa ma las de distractia asta. Ati vazut cum este :arrow: :) . Mai eles atunci cand spui gata pana aici o sa vand tot ce am datorita spatiului,timpului acordat si a cheltueli. Pana la urma ca sa constati ca ai vrea sa te intorci la pasiunea dioramelor feroviare.

Va multumesc la toti cei care m-ati sfatuit, m-ati dat indicatii si asa mai departe. :wink:

Alex