Pcg si diorama lui

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Inca un filmulet cu 3 garnituri , una in asteptare si doua in rulaj plus toata
electrica de pe dioarama in functiune. Luminile caselor sunt cam intunecate din cauza hartiei din interior.

http://www.cpsolution.ro/movies/MVI_3078.avi
 
no, trebuie sa-ti schimbi camera video ca tot nu-mi place cum pufaie :p

in realitate cred ca se aude altfel...., si se vede altfel.

dar in rest... nota 10.

mai asteptam filme si, mai ales, poze.
 
Sal ,

Azi am pus samanta de iarba intre linii si a rasarit. :D

IMG_3082.jpg

IMG_3083.jpg
 
Daca nu ma insel, cred ca intreaga diorama a capatat un alt loc. Si mai cred ca a luat si putina altitudine de cand nu am mai vazut-o.

Arata bine. Spor la munca in continuare.
 
Dupa testele din toamna m-am hotarat. Macar pentru realism si tot voi pune o catenara. Iata primul set :

IMG_3085.jpg
 
explica-mi si mie chestia asta cu catenara.

1. De la Rally le ai?
2. Cat ai dat pe ele?
3. Se pot cupla la curent pentru o locomotiva care poate fi alimentata astfel?
4. Cum se face legatura la curent?
 
Pai sa le lom in ordine :

1.Nu le am de la marele guru Rally deoarece nu a adus inca asa ceva (poate la comanda).
2.Un set de 14 stalpi si 13 sarme (11 de 170 mm si 2 de 360 mm)= 50 EUR.
3.Da se pot cupla la curent si locomotivele electrice pot fi alimentate prin pantograf pe un fir , iar celalalt la sina. In schimb va aparea uzura pantografului datorita rulajului.
4.Unul dintre stalpi are un fir care se leaga la transformator.Asa cum am spus mai sus celalalt fir al transformatorului merge la sina.

Atentie. Nu toate locomotivele electrice permit alimentarea prin acest sistem.Dar pentru a da bine la o diorama poti sa pui linistit catenara.
 
Pai sa le luam in ordine :

1.Nu le am de la marele guru Rally deoarece nu a adus inca asa ceva (poate la comanda).
2.Un set de 14 stalpi si 13 sarme (11 de 170 mm si 2 de 360 mm)= 50 EUR.
3.Da se pot cupla la curent si locomotivele electrice pot fi alimentate prin pantograf pe un fir , iar celalalt la sina. In schimb va aparea uzura pantografului datorita rulajului.
4.Unul dintre stalpi are un fir care se leaga la transformator.Asa cum am spus mai sus celalalt fir al transformatorului merge la sina.

Atentie. Nu toate locomotivele electrice permit alimentarea prin acest sistem.Dar pentru a da bine la o diorama poti sa pui linistit catenara.
 
Un filmulet cu rulaj pe catenara neterminata.Astept critici !

http://www.cpsolution.ro/Movies/MVI_3089.avi
 
Nu, doar circuitul exterior. Pentru restul ma mai gandesc.Nu se stie niciodata ce idei imi vin ! :D
 
Daca te gandesti la uzura pantografului si vrei sa ai catenarele ca sa arate cat mai real poti sa ridici pantograful cat sa nu atinga sarma catenarelor. Arata foare bine si catenarele si modelul din filmulet :wink:
 
Nu stiu daca ai observat pe real! Sarma catenarei reale este cumva zigzagata, adica nu e paralela cu sina, astfel incat, atunci cand loco inainteaza, sarma are o deplasare pe troleu dintr-o parte in alta si nu-l atinge numai ntr-un singur punct!

Aditu
 
am observat! Dar am mai observat ca bratele care sustin sarma au distante egale si daca vrei sa faca o miscare in zig-zag trebuiesc mutati stalpii de sustinere la distante diferite de sine
 
Astazi am facut teste cu fundalul. Pozele creatie proprie , stich-uite cate 4 pentru a iesi la dimensiunile dorite. Cunoscatorii pot spune ce reprezinta peisajul si unde a fost realizat. Ghicitorului o bere la kilogram ! :D

IMG_3091.jpg