Diorama pe segmente a clubului TRC (topic pentru discutii)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Ce sunet de masina de gaurit are! si io am un asemenea motor si ma gandesc sa-l prind cat mai elastic sa nu transmita asa vibratii. Dar nu se poate foarte mult, datorita tijei de actionare spre macaz. Succes la spor!
 
Pai nu prea pentru ca nu fi pusa mocheta peste tot ,e imposibil fara demontarea de tot a dioramei, in plus in mijloc unde tot umblam si muncim nu are rost. Asa ca vom taia 3 fasii care vin pe margini si ce ramane tinem de rezerva sa schimbam astea cand devin murdare. Oricum datorita panzei de pe module nu se mai vede nimic sub ele .
 
Stai, stai asa , ca .. nenea are inca o poza de adaugat :

Forinel impreuna cu Mircea , s-au apucat sa fuga dupa mocheta pe sub masa ... (me first, me first !!) :D

 
pozitia lui Mircea este de la ''TE UITI SI CASTIGI''... :D
Sandy, pui o poza cu pigmentii, suna periculos, nu lasa pigmentu' jos!
 
Salut ! Ceea ce ai facut este foarte frumos ! Dar ( daca accepti critica , cuiva care nu are diorama ) mi se pare ca ar fi aratat mult mai bine ( si realist ) daca "ingropai" linia in pavaj ... cum este in realitate ca sa poata trece masinile :)
 
Salut,

De ce nu am ingropat sinele? Din mai multe motive:
- nu am vazut nicaieri in realitate ca sina pentru macara pasitoare sa fie ingropata, dimpotriva, este ceva mai sus decat solul, de obicei nu se poate trece cu masina peste ea
- vor fi ingropate sinele din partea ce a ramas nepavata pentru ca doar prin zona aceea vor trece masini (camioane pt containere), acolo vom pune pavaj doar langa sine (la nivel cu sinele) si in zonele in care se depoziteaza containere, in rest vom "turna" asfalt
- in realitate am vazut in curtile industriale, pavajul cu piatra cubica este de multe ori mult lasat (tasat), deformat, denivelat, asa ca nu m-am agitat foarte mult sa fac pavajul asta perfect, urmeaza ca Sandy sa faca ce stie el mai bine, sa-l faca mai real cu prafuri, vopsele si mai stiu eu ce :).

mersi de critici si sa mai vina si altele :lol:
 
Intradevar , nu stiu cum vin sinele la macara .... dar in alte locuri ( gen fabrici si uzine ) am vazut ca sina era ingropata :p
Si da ... pavajul de obicei este vechi si denivelat :D
 
Ai speculat la modul optim lumina! trebuie sa murdarim pavajul, ca arata ca si cum ai arunca un covor de plastic dintr-un bombardier , pe calea ferata. Tom si Jerry aveau cv secvente cu maturatul si bagatul mizeriei sub covor, noi trebuie sa o lasam deasupra. Imi permiti sa fac eine kleine incercare? Te risti? :D
O GRI frumos,
O Gri frumos,
Foarte periculooos...
Razna.
 
Un film edificator cu aceasta macara 8) Heljan
http://www.youtube.com/watch?v=_tzsblR16Zg&feature=related&pos=6
http://www.youtube.com/watch?v=4rWY3IJPuok&feature=related&pos=2

Pretul este pe masura
http://www.internethobbies.com/hehoopcocrki.html
 
Mda, stiam macaraua asta,

din pacate pretul e pe masura.

Eu intentionam sa iau una asemanatoare de la vollmer si pe care sa o mecanizez, din pacate respectiva nu se mai produce.
Oricum sunt convins ca in final si a noastra va face in mare parte toate operatiunile pe care le face macaraua Heljan si la un pret mult mult mai mic.