Bine ati venit !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut tuturor,

Sunt Laci (lazso), din Tg.-Mures. Imi cer scuze, dar ca de obicei fac totul in alta ordine decit cea normala - odata cumpar de aici si postez si dupa aceea ma prezint... :lol:
In copilarie am ratat setul Lugoj, in schimb m-am intilnit - si m-am distrat, desigur - cu un set H0 made in RDG (o lok diesel de manevra si vreo 4 vagoane de marfa) la vecinul de bloc. Am facut si o "diorama" - un orasel cu masinute, cu marfarul si cu ce-am mai apucat pe vremea aceea pe podeaua unei camere. (a fost in functiune vreo 2 ani)
Dupa asta a urmat o pauza de cca 15 ani, dar "microbul" nu a disparut din mine. De vreo doi ani am descoperit la un prieten material rulant din belsug, si am inceput de atunci sa colectionez H0. Am inceput sa cumpar aiurea tot ce mi-a placut, indiferent de epoca, pe analog. Anul trecut insa am gasit un startset dublu (ICE2 + marfar) digital ROCO, asa ca de atunci ma axez pe digital. O sa urmeze si niste poze cu modesta colectie pe care o am si in care o sa fac o restructurare deoarece am de gind sa ma restrictionez pe epoca III-IV.
Si, cu timpul o sa urmeze si o diorama... (adica cu timpul va creste si spatiul...)

:lol:

Laci
 
Bun venit printre trenulisti! si navigare placuta pe forum....
Vei descoperi multe lucruri legate de digital. Trebuie doar sa ai foarte mult timp liber la dispozitie.
 
Salut de la un nou membru

<t>Salutare,<br/>
<br/>
Ma bucur ca am dat peste un forum dedicat trenuletelor.<br/>
Cand eram mai mic am primit un trenulet super pe care dupa o perioada l-am vandut ,de ceva timp mi s-a facut dor de joaca din nou si incep usor usor sa achizitionez din nou accesorii si trenuri la scara HO. <br/>
<br/>
Ciao !</t>
 
Buna ziua!
Ma numesc Sandu si sunt din Sinaia. Am venit de curind pe acest forum si am fost incintat de multitudinea de informatii prezente aici.
In curind poate voi prezenta cite ceva din preocuparile mele in materie de modelism.
Sandu
 
salutare tuturor
ma numesc Anton (tony) si sunt din Oradea
urmaresc forumul de mult timp dar pana acum nu am postat nimic.sunt pasionat de trenulete si auto la HO.
 
salut tuturor,
vizitez frecvent forumul, si acum a sosit momentul sa devin si membru. am descoperit trenuletele pe 12 mm la prieteni de scoala prin 1984, si am primit primul set piko junior HO prin 1986. In prezent am un parc de trenulete si accesorii in continua crestere, in principal pe HO
 
salutari salutari 8)
si bine ati venit
va asteptam cu prezentari mai largi despre colectie,diorame ...intentii de diorame
 
Bine v-am gasit!

<t>Va salut pe toti membri acestui site.<br/>
In decursul anilor,am tot strans cite ceva,in dorinta de a crea o macheta sau o diorama macar.Dar din lipsa de spatiu si de timp(serviciul ma tine destul de mult timp ocupat)nu am reusit.Poate cu ajutorul ,sfaturile si ideiilor de pe acest forum am sa reusesc sa fac ceva,macar o diorama.<br/>
As vrea construiesc o diorama cu un atelier de reparatii,cu un depou sau un accident de cale ferata(deraiere)cu munca si utilajele aferente acestei eveniment.</t>
 
SALUT MA NUMESC DRAGOS,SI IMI PLAC TRENURILE,AM 12 ANI,CU DOMICILIUL IN BUCURESTI
 
Salutare !

Ma numesc Cristian, sunt din Brasov (in weekend) si din Bucuresti (in cursul saptamanii) :roll: .

Pasiunea pentru trenuri o am de mic, bunicul meu a fost impiegat intr-o minunata gara transilvaneana si acolo mi-am petrecut toate vacantele: ma rugam de acari sa ma lase sa schimb macazele si ma jucam cupland si decupland vagoane de marfa ce stationau aiurea prin gara. Locomotivele de manevra erau "sediul"meu cand afara ploua sau era frig, deci va cam dati seama ce copilarie frumoasa am avut.

Mai tarziu am primit un pachet RDG Piko cu o aburoasa si 3 vagoane de marfa si un diesel cu 3 vagoane de pasageri si vreo 10m de sina ce ii intindeam cu mare bucurie prin tot apartamentul.

Anii au trecut si acum vreo 2 saptamani am vizitat expozitia din Brasov, unde am avut un declic. De atunci tot citesc acest forum si am multe intrebari, dar pe care voi incerca sa le adresez la rubrica dedicata.
 
Salut tuturor,
Ma numesc Adrian , sunt din Piatra Neamt si urmaresc de cateva luni acest forum . Sunt pasionat de scara HO , sunt incepator in acest domeniu , abia urmeaza sa fac primele achizitii , am gasit foarte multe sfaturi aici care ma ajuta in luarea hotararilor ce sa achizitionez , momentan nu am spatiu disponibil pentru o diorama deci incep pe parchet in camera juniorului care a mai crescut si este foarte interesat de trenuri - astept primul lot de sine Fleischmann profi gleise sa vedem ce iese apoi urmand si materialul rulant. Sigur voi apela la cei mai cu experienta de pe acest forum pentru viitoarele neclaritati , dat fiind faptul ca sunt incepator.
 
Va salut prieteni,numele meu este Ionut,sunt din Craiova,legatura cu trenuletele in miniatura o am din copilarie cind se mai gasea ceva Piko si pe la noi,nu sunt un colectionar inrait totusi ma uit cu placere la colectiile prezentate aici si mai si invat cite ceva.Poate,in viitorul apropiat o sa pot prezenta si eu modelele mele,din pacate mai vechi dar la care tin foarte mult