Diorama Mea (iksXL)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Uitati achizitia acestei seri, care pe langa pretul ei oficial m-a costat si bara fata la masina. Oricum merita!
Are o detaliere deosebita.

IMG_0391.jpg


IMG_0395.jpg


IMG_0399.jpg


IMG_0400.jpg


IMG_0401.jpg


IMG_0404.jpg


IMG_0405.jpg



Si o poza de grup:
party0024.gif


IMG_0407.jpg
 
frumoasa achizitie. Sa o stapanesti sanatos!
Ma inseala privirea sau in cabina ai o maicuta? :D
 
chiar nu ncearca nimeni la herculesul ala sa ii indrepte oglinzile?
sau la voi merge cu oglinzile pliate sa se fardeze nenea din cabina?
 
pai sa fiu un pic rautacios :twisted: ca mie la BR218 imi ziceati ca am mecanic cu tzatze.
oricum am vazut si eu loco aia live si e superba ca si realizare. probabil ca pe asa ceva la o firma gen fleischmann sau trix dai de la 300 euroi in sus.
 
:lol: :lol: :lol:
Maicuta din locomotiva ..... i s-a albit fata cand a vazut blitzul si de aia zici ca e cu spatele (in loc sa orientez blitzul in sus am preferat sa :oops: casc :shock: si uite asa a iesit poza naspa).... este exact in aceeasi pozitie ca si maicuta din loco a ta
 
Salutare!
Dupa o scurta absenta revin cu idei "fresh".
Astazi ma voi apuca sa construiesc efectiv baza unei viitoare diorame. Baza ca sa ii zic asa o voi face din parchet pentru ca mi se pare mai usor de transportat si mai accesibil la pret :lol:

Aceasta Baza se va sprijini probabil pe niste suporti de lemn.
Poze maine sau poimaine sa imi cumpar camera foto pt cea pe care o avem tocmai s-a vandut.
 
A si am gasit in praktiker o mocheta model gazon care se preteaza la diorame si este cam 16 ron / mp. Arata destul de naturala. Ma gandeam sa o pun peste parchet.
Peste mocheta respectiva sa incep teraformarea propriu-zisa. (tunele, munti, lacuri etc).
 
e buna ideea cu parchetul. de care ai achizitionat si de unde?

defapt, banuiesc ca din Praktiker.

si eu ma gandeam la parchet ca e mai accesibil pana si la transport.

pui mocheta direct pe parchet? eu ma gandeam sa pun intre parchet si mocheta un strat de 2 cm de zapada artificiala.
 
Parchetul de fapt l-am luat din alta parte la pret redus !
Am vazut pe la unele magazine parchet de 6 mm cam la 18 ron mp. E putin mai mult in comparatie cu alte materiale.
Eu am luat de 8 mm dublu click. E suficient de gros zic eu chiar si cel de 6.
Motivul pt care l-am luat este ca il pot transporta f usor.
Mocheta cred ca da o sa o pun direct pe parchet.
Nu vad ce rol ar avea polistirenul? Crezi ca are vre-o importanta?
Oricum peste mocheta vine terasament sau forme de relief.
 
cred ca ai dreptate. pana la urma renunt si eu la polistiren pe sub mocheta si-l folosesc pentru relief.
 
si din ce loc anume ai luat parchetul? daca nu sunt indiscret.

sa ma duc si eu. ce am vazut eu, e dublu ca pret si, drept sa spun, mi-ar conveni mai ieftin.
 
De oriunde sa iei numai din Bricostore nu. Am citit in topic la tine ca ai gasit acolo.
319.000 lei mp parchet de 8mm? Este foarte scump sa stii. Daca gasesti ceva in jurul la 250.000 lei mp este ok la pret.
Daca faci un drum de Buzau iti pot oferi parchet de 8mm dubluclick la 230.000 lei mp ( usor negociabil :lol: )
Daca nu te grabesti, cand vin in Bucuresti iti pot aduce cat ai nevoie nu e problema.
 
Renunt la Bricostore. Iar la Buzau nu am cum ajunge.

Daca ai drum in Bucuresti, luna viitoare dupa data de 15 sunt dispus sa achizitionez 2m pe 1,25 m . Atat masoara diorama mea. Nu stiu cat intra intr-un pachet.