Diorama Mea (iksXL)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
o turnanta , se poate invarti cu succes si cu un motoras recuperat de la ....vibrator de mobil . Deci nu se pune problema de putere ci de forta.
 
La o turnanta nu conteaza chiar atat de mult greutatea locomotivei ci frecarea care exista acolo. Ideal ar fi sa se faca pe unu sau doi rulmenti. Daca nu se face pe rulment , atunci e bine sa se sprijine pe varf ascutit ( a se analiza osiile rotilor de la vagoane , prin varful ascutit la capete s-a eliminat intr-un mod foarte dibace forta de frecare a osiilor ).
 
iksxl o idee ar fi sa dezmembrezi un pick-up. Ai ce alege din el: motor, curele, tot
 
de la pik-up nu e prea bine , mai bine trebuie lasat putin ca e posibil sa-i creasca valoarea. Cu 15 ani in urma am distrus un patifon (partea mecanica experimentata la o masinuta ) si nici nu va puteti imagina cat de rau imi pare acuma dupa el ....
 
Am citit in topicul lui LOK despre placa lui turnanta.Interesant!

Nu am inteles cum alimentezi locomotiva sa plece de pe placa si sa treaca mai departe pe sina. :(
Am imprumutat si o poza din topicul lui, sper sa nu se supere:

Detaliuplacaturnanta.jpg
 
!!!

<r>In circa 2 saptamani astept de la Fleishmann 2 placi turnante manuale la <br/>
66 eu si o placa turnanta electrica si cu comanda (295 eu) , doar atatea am gasit pe stoc , ca din nu stiu ce motive , nemtii nu le mai au , la roco lipseste chiar de multisor si e ~340 EU<br/>
Puteti incepe inscrierile aici , prin bunavointa lui ICXXL... <E>:wink:</E> <br/>
rally</r>
 
Eu nu am cum sa vin cu mielul ca de pasti nu circula decat trenul :oops:
Dar in schimb o Turnanta de 60-70 euro zau ca nu imi strica asa ca "sefu cu cutiutele " 1 bucata la baiatu ' Cu bunavointa respectuos acordata a celui care ii bruiam topic-ul :shock: