"Orasul din Sufragerie"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Posibil ca montajul tau sa scoata si tensiune negativa, ar fi bun un osciloscop. Daca ai vreun integrat cu doua opampuri la indemana poti sa faci imediat un circuit de modul si elimini partea negativa.
 
M-am mai documentat, se pare ca nu este de vina PWM-ul.

Solutia simpla ar fi ca led-urile stinse sunt luminate de led-urile aprinse si astfel dau impresia ca ar fi aprinse.
Solutia complicata e faptul ca motorul, fiind format din doua bobine de curent continuu care isi schimba mereu polaritatea, creeaza curenti inversi. Acesti curenti tu ii elimini cu dioda D3. Practic, led-ul tau care ar trebuii sa stea stins e o dioda in paralel cu D3, si se aprinde la fiecare deschidere a lui D3.
 
Am continuat lucrarea de montare a gardului de protectie din plasa si am pietruit aleea de iesire (scurtatura) la drumul principal.
Am cosmetizat copeceii facuti prin metoda Busch, de la sponsorul MNITECHNIK , pe care i-am si plantat in diverse locatii. Am plantat si cateva tufisuri facute prin aceeasi metoda. Sunt incomparabil mai frumosi decat oricare alti pomi deja facuti de la diversi producatori (cei de pe diorama mea).
Folosind metoda Busch am facut un arbore imens pe care l-am plantat langa podul rutier...
In sfarsit, cele cateva gospodine preocupate de spalatul si intinsul rufelor, primite in dar de prietenii Dacia-Reno in decembrie 2008 la Brasov, si-au gasit locul pe diorama...
Folosind materialul brut de la sponsorul MNITECHNIK am plantat si cateva tufisuri diverse pentru a acopori locul unde nu am putut pune balustrada in apropierea liniei in zona unde mesele dioramei se despart...
Am construit stalpi de ancorare pentru catenarele aflate in curba si care sufereau inclinatii datorita tensionarii liniei de contact. Acestia sunt facuti din forex, cu o temelie din bat de frigaruie lunga de 5 cmm si adanc infipta in solul dioramei, astfel incat acum stalpii sunt ancorati si tensionati corespunzator...
 
Incearca un condensator de 1, 10, 47 sau 100nF in paralel cu motorul (incearca toate valorile, poate merge vreuna).
 
20 martie 2009

Am continuat sa lucrez copacei dupa metoda Busch cu materie prima asigurata de sponsorul Copaceii au fost plantati intr-o campanie ecologica organizata de Primaria Blumenberg, la care au participat toate personalitatile din Orasul Din Sufragerie, numerosi locuitori dornici de aer curat.


In paralel, in atelierele PanArin, a inceput constructia unui vagon de intretinere a retelei de electrificare de pe tronsonul exterior.
 
Campania "Blumenberg prinde radacini" a continuat cu o noua etapa, moment in care Primaria Blumenberg a hotarat mutarea arborilor de tip Piko din centru orasului, pe dealurile din estul dioramei, iar in locurile eliberate au fost plantati arbori noi din diverse soiuri pregatiti din vreme in pepinierele PanArin de catre silvicultori destoinici. S-au folosit ca tulpini numeroase crengi de marar uscat iar frunzisul, a fost pe alocuri de la sponsor si pe alte parti din burete verde tocat cu rasnita de cafea a mamei lui Razvan... care daca afla ne omoara pe amandoi!
 
Apreciez mult munca depusa de tine.

Dar, ca o parere personala, nu crezi ca diorama ta este cam incarcata? Din poze imi lasa impresia ca nu mai ai unde pune un ac pe ea...

Am umblat pe la cateva expozitii dar nu am vazut inca atat de mult "material" pe un singur blat.

Poate ar fi timpul sa te apuci sa construiesti una noua?...
 
Intr-un satuc cum este? Cam cea preinta Prognosis. Mie imi pace foarte mult. Pana la urma este mai simplu fara atatea case si atata migaleala la ele, decat sa faca o pasune sau mai stiu eu ce.Cred ca pasiunile ocupa prea mult din diorama.
Asa ceva mi s-a spus si mie. Pana la urma hai sa-l incurajam pe Prognosis. Este ceva farte migalos.

Felicitari
 
Am continuat lucrarea la remiza, realizand plafonierele necesare iluminatului, felinar deasupra usilor halei, iar pentru ca nu imi placeau geamurile pictate, am facut altele transparente din scoch si hartie neagra de la casute.
 
01 aprilie 2009

Am continuat sa lucrez si sa plantez copacei. Am confectionat gard de protectie la linia exterioara din scobitori si plasa de tantari. Am terminat remiza de locomotive. Acum pregatesc schimbarea picioarelor la diorama.

 
Ieri am fost la Fetesti dupa noile picioare pentru diorama. De asemenea am primit de la sponsorul PRODOMUS si palcile de mascare laterale. Urmeaza o noua etapa de cosmetizare. Iata o ultima filmare cu evolutia dioramei inainte de modificarea meselor.
 
Diorama de la Slobozia a capatat o fata noua gratie sponsorului PRODOMUS



Cateva noi personaje si animale s-au alaturat celor deja cunoscute.

Dar marea fericire a sosit azi prin curierul rapid. Mult ravnita 060 DA din prima serie. Multumesc lui Mihai pentru sustinere!

 
Daca vreti sa admirati la Gradina lui Maruta aceasta stire :
Pe forumul nostru :Il vedeti la topicul Stiri..
http://happyhour.protv.ro/video-omul-cu-trenuletele-reciclate-este-in-gradina-lui-maruta/20957
Foarte bine, sa mai vedem si ceva despre procupari modelistice pe televiziuni centrale ca sa ajunga si la copii si tineri, sa ii insufle cu aceasta frumoasa pasiune...
 
Acum nu mai este orasul din Sufragerie, e Orasul din Gradina lui Maruta!! :D

Felicitari si la cat mai multe aparitii in public cu diorama!!! :aplauze: :aplauze: :aplauze: :aplauze: