Imperiul Lupului

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Multam fain, lupule!!! Am gasit chiar si motociclete :twisted: :twisted:
Dar nu stiu la ce scara sunt... :cry:
 
Categoric!! Maine le scriu domnilor de la magazinuldejucarii. Intre timp, o sa mai caut si prin alte parti.
 
Frumoase modele, dar daca trebuie sa le asamblezi singur mai ales la automobile cred ca iti mananci degetele cu ele si and le vopsesti te uiti cu lupa.
Am vazut ca sunt din Ploiesti.

Treceti fratilor la tir-uri ca sunt destule.
Oricum si autoturisme scara 1:72 mi se pare ca se incadreaza cat de cat. Eu am cateva si mi se par ok.
 
Pentru a sterge sinele trebuie neaparat un produs special? Ca piatra aceasta?

http://www.jucarii.com.ro/prodlist.php?ctg=sc&pag=3

Nu se poate folosi si un material improvizat? De exemplu, ma gandeam la o periuta de unghii.
 
se pot sterge cu orice. ideea e sa nu lase material de orice natura ar fi acela pe sine, sa fie usor abraziv dar fara sa intre in materialul sinei sau sa zgirie suprafata acesteia si daca se poate sa si degreseze e excelent. eu, de exemplu, folosesc o perie de sirma rotativa foarte fina prinsa in bormasina cu acumulatori. dureaza mai mult curatatul, dar iese bec. apoi un pic de diluant pe o cirpa curata pt degresare si curatare finala. cam in 30-45 de minute e totul bec.
 
diluant pt grund auto. atentie! nu nitro diluant. ala dizolva plasticul. si diluantul pt grund dizolva plasticul, dar mai greu. pui foarte putin pe o cirpa, sa fie doar putin umeda si stergi cu ea asa, apoi cureti repede cu o cirpa uscata.
 
lok a spus:
se pot sterge cu orice. ideea e sa nu lase material de orice natura ar fi acela pe sine, sa fie usor abraziv dar fara sa intre in materialul sinei sau sa zgirie suprafata acesteia si daca se poate sa si degreseze e excelent. eu, de exemplu, folosesc o perie de sirma rotativa foarte fina prinsa in bormasina cu acumulatori. dureaza mai mult curatatul, dar iese bec. apoi un pic de diluant pe o cirpa curata pt degresare si curatare finala. cam in 30-45 de minute e totul bec.


oare de ce liniile vechi cu sina profil U intors nu trebuiau curatate
 
trebuiau curatate si acelea. doar ca mult mai rar. microcapilaritatea materialului depus pe sina din fabrica era mult mai mica decit la sinele profilate. incearca sa cromezi sinele cu profil i si o sa obtii aceleasi rezultate.
@ldh - si nici nu o sa-ti incetineasca br03 in viraj :)
 
Treaba cu incetinutul la curbe am vazut-o in analogic , la DCC nu am mai avut asa probleme , dar trebuie neaparat sa le curat , se inegreste degetul cand dau pe ele :oops: .

Buretele acela de curatat sterge pe deasupra , intrebarea e , daca nu cumva trebuie sa curat si "buza" din interior , de care prind flansele de la roti .