Intalniri intre pasionati la Cluj - imagini

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
eporteka a spus:
Sa nu stranutati ca deraiaza :))
Daca stranutai deja era pe jos facut bucati. Era destul sa respiri ca sa deraieze :D

Acuma serios vorbind parea destul de stabil si la o viteza relativ mare. In plus biele, lumini... la o loco de 2 cm (oare pe cand sunetul ? :D )
 
Asa, ca pentru vreme de iarna....


http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=71&postdays=0&postorder=asc&start=0

Ce-am fost si ce-am ajuns.
 
Salut,

imagini de la intalnirea de ieri care a fost destul de animata,

pe scurt, multa lume, chestii noi, s-au rulat trenuri, printe acestea au fost prezente BR71 - liliput(Felicitari Doru pt achizitie!), AE6/6 cu sunet,(multumesc lui nenea Mity) si daca tot au mai lucrat cei de la infrastructura si au remediat in mare problemele de ce sa nu rulam si TGV-ul ca pana acum nu s-a putut rula pe toata diorama.

Cateva filme:

















Singurele probleme au fost pe un macaz curb piko unde viteza a trebuit redusa cam la 60%, in rest a rulat fara probleme chiar si la viteza maxima, probabil ca a contat foarte mult si faptul ca linia este inclinata la curbele R2 si R3.
 
Ieri a fost intalnire ca in vremurile bune. Diorama e acuma 100% functionala pe liniile principale ceea ce permite sa rulam trenuri in general fara probleme.
Au fost prezenti: Florin, Septy, Attila, Cornel, Vlad, Mihai, Doru, Vali, subsemnatul si poate un viitor membru, Marius, cu fetita (care s-a dovedit a fi o buna cunoscatoare a fenomenului)
 
In perioada 23 - 27 martie voi fi la Cluj-Napoca, la ExpoTransilvania, deci... este foarte posibil sa va pomeniti cu subsemnatul la Club - asta daca va putea cineva sa vina dupa mine :fluierat:
Abia astept sa (re)vad diorama si sa rulez & pozez cateva trenuri de-ale voastre si de-ale mele :D
Mare rugaminte mare: faceti cumva ca, atunci cand voi putea sa vizitez clubul, sa fie acolo cat mai multe aburoase cu 5inci osii motoare (inclusiv BR45 si BR52, ambele Liliput), sa le pot studia & compara.
Off-topic: acesta este mesajul meu cu numarul 1400 8); ma simt foarte bine pe acest forum, fapt pentru care va multumesc tuturor :aplauze:
 
Super diorama, felicitari :D
Cam lung tgv-ul ala pentru gara de pe ea, si sa nu ma injure prea tare posesorul lui, dar mai frumos e un atlantique sau un thalys (mai ales ca cel mai probabil sunt la acelasi pret). Dar deh, gusturile si culorile nu se discuta :p
Tot inainte vrednici pionieri, ca vad ca treaba merge ca pe roate (dar numai voi stiti cati nervi si cat efort se alfa in spatele reusitei).
 
Sincer V150 de abia astept sa-l vad, pentru ca e de abia aparut, arata super bine in materialele publicitare, dar pe net l-am vazut o singura data pe youtube "in carne si oase" si doar cateva secunde de film destul de neclar.

Presupun ca ai cumparat din seria HJ2xxx cu vagoane suplimentare din HJ4xxx (nu mai stiu exact codurile pe de rost dar se pot afla, oricum era ca idee). Daca ai timp candva dupa ce le iei sa faci niste poze si filme cu ele, cu siguranta o sa faci macar un om fericit :p
 
Salut,

V150 l-am vazut la Nurnberg, este demential.

TGV-ul de mai sus este intradevar seria de care spui (gama profi), vezi prezentarea aici

Pentru ca imaginile de acolo au fost prelucrate gresit voi reveni cu alte imagini la urmatoarea "scoatere din cutii".
 
Salut,

va prezint aici imagini de la intalnirea de miercuri, cand a avut loc si evenimentul "Sumo Trix"

Inainte de toate, s-au rulat trenuri pentru caratat linia si pregatit "terenul de lupta",
una din surprizele intalniri a fost prezenta vagoanelor CFR produse de heris:




Si daca tot urma o confruntare intre gigantii TRIX, am dat o tura de incalzire cu BR112 tot de la trix, care in ciuda aparentelor inselatoare date de dimensiunile reduse, beneficiaza de o forta de tractiune impresionata datorita constructiei din metal si motorului C-Sinus.





Au aparut apoi pe rand si proprietarii locomotivelor concurente, Obiwan a adus un superb BR58 Rivarossi, echipat cu sunet si un hercules de la Roco, de asemenea echipat cu sunet.

BR58:



Daca priviti cu atentie se vede ambilajul pistonului nr.3, aflat sub cazan:



Hercules:

 
A urmat apoi SUMO TRIX, detalii si imagini aici.

La final ne-am mai delectat putin cu br58 Rivarossi:



Desi ma repet, nu ma abtin sa remarc ambilajul pistonului de sub cazan, care aici se vede ceva mai bine.



Si am pus la treaba si Hercules-ul cu o garnitura CFR:





 
mpursu a spus:
Cu ocazia participarii la ExpoTransilvania2009, am ajuns la Cluj-Napoca si, in 25.03.2009, chiar am reusit sa vizitez Clubul Trainsylvania, in noua sa locatie 8) :aplauze:
Astfel, am asistat la celebrul "Sumo Trix" :D. Dupa aceea, am admirat niste superbe aburoase si, bineinteles, am pozat :D
Evident, m-a insotit simpatica locomotiva electrica E69 Piko digitalizata, careia i-a placut tare mult sa se preumble tacticoasa pe diorama, mai ales pe portiunile cu catenara ;-)
 
mpursu a spus:
Imi place tare mult micutza mocanita , realizata bineinteles la aceeasi scara 1:87 :aplauze:

M-am bucurat sa o vad live pe simpatica locomotiva de manevra Black Anna (conform versiunii engleze a catalogului Fleischmann :D):

Datorita liniei incalecate H0 / H0e (parca asa se numeste), Black Anna si mocanita au putut sa fie pozate impreuna 8)
 
mpursu a spus:
Nu am apucat sa o pozez pe indelete pe superba aburoasa 58 Rivarossi, insa o imagine simpatica tot am reusit sa fac :D :

Astfel, atunci cand nu-mai-stiu-cine a intrebat "unde-i BR58?", eu am putut raspunde "e pe drum" :D :D :D
Am reusit totusi sa o admir si, mai ales, sa vad osia motoare principala cotita si cu biela motoare plus capul de cruce :confused: si cu distributia aferenta :confused: :confused:. M-am bucurat tare mult sa vad... farurile rosii de la tender
yahoo.gif
!
Intr-adevar, aceasta locomotiva este cu totul deosebita, iar... micutza greseala de montare a bielelor poate fi iertata :fluierat:
 
mpursu a spus:
Cu coada ochiului, am surprins o miscare suspecta pe linia de pe deal :| :

Cin'sa fie, cin'sa fie?! Aburoasa BR42 Liliput, blindata si cu v�psea de camuflaj 8)

Imi pare rau ca n-am apucat sa pozez aburoasa 52 Liliput a lui Doru, insa pot sa va spun ca rotile si bielele ei sunt identice cu cele ale aburoasei 42, diferite fiind doar culorile :D. Cele doua locomotive seamana foarte mult, sunt frumoase & spectaculoase :aplauze:
 
mpursu a spus:
Iata aici aburoasa 75 Liliput, identica cu cea pe care am tinut-o in mana la Expozitia "Colectii si colectionari" Brasov 2008:

Am tinut neaparat sa pun in evidenta decalajul de 90 de grade dintre mecanismele de pe stanga si de pe dreapta, asa ca mai intai am intors locomotiva pe dreapta exact cum era, apoi i-am pozitionat biela de cuplare joooos de tot si am pozat din nou :D
Langa ea a aparut o interesanta aburoasa 93 Liliput: