LOCOMOTIVELE DIESEL

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Se aseamana cu "sora" ei Ludmila .... fiabilitatea si "mentenanta" usoara a lucrurilor rusesti este o caracteristica bine cunoscuta , sunt exemple care inca "circula" pe strazile noastre : Lada 1500 , Minsk , mai sunt si altele : aspiratoarele lor , MAGNETOFOANELE 8) , ceasurile desteptatoare si nu in ultimul rand MIG-urile .

Imi cer scuze de offtopic :oops: .

Am vrut sa pun poze cu un Hercules , dar erau deja poste .
 
Am poze mai clare cu Hercules , sa se vada mai clar detaliile existente pe modelul Hobby de la Piko , ceea ce este foarte detailat la ea , este , tampografierea de pe carcasa .

In pozele de mai jos sunt prezentate locurile cheie ale locomotivei .

1.jpg


2.jpg


8.jpg


7.jpg


6.jpg


5.jpg


4.jpg


3.jpg


10.jpg


9.jpg



Nu este a mea :evil: .

Un mic sfat : cand pozati in mod Macro , sa nu folositi blitz-ul , acesta albeste foarte tare subiectul si nu se mai intelege nimic din poza .
 
LDH a spus:
Chiar nu arata rau pentru un model hobby

Cum o avea detaliile cel din gama profi?

:twisted: :roll: , am vazut varianta profi de la Roco si are multe detalii , dar daca ea va sta intr-un colt indeprtat de diorama nu o sa mai se observe
 
Iata cateva poze cu o minunata BR 212 de la Roco! Are motor cu volant, tracţiune pe toate cele 4 osii, 2 roţi cu bandaj de cauciuc. Este absolut superba! Tin sa precizez ca arata mult mai bine in realitate decat in poze :wink:
Ce era sa uit sa uit!! Merci mult Rally!!!! Face toti banii.




 
Are aproximativ 13 cm lungime, inaltimea in dreptul cabinei aprox 4,7 cm, in rest ~ 3,7 cm, iar latimea ~3,8 cm :D
Insa oful meu cel mare e ca nici azi nu am avut ocazia sa vad cum merge :cry:
Dar maine gata! Nu mai scapa ea asa de usor :wink: De abia astept!!!!!!
 
Salutare!
Contribui si eu la acest topic postand imagini cu doua din dieselurile mele desi mi se pare ca le-am mai vazut prin paginile anterioare:

HLD 77 o locomotiva deosebita la care abia astept sa ii pun decodorul de sunet:

IMG_0405.jpg
IMG_0395.jpg
IMG_0399.jpg
IMG_0401.jpg


Si o locomotiva Hercules. Sincer nu stiam pana nu am aflat de la Coobra ca se desfac si oglinzile la ea, dar parerea mea este ca arata mai bine cu ele pliate:

IMG_0328.jpg
 
HERCULESUL este o locomotiva diesel pe care meria sa o ai in colectie. o voi achizitiona si eu intr-o zi. eu am numai 3 locomotive diesel (pe care le-am si prezentat in acest toipc), deoarece prefer locomotivele cu abur.
dar sunt diesele care nu pot sa nu-ti atraga atentia si pe care ai dori sa le ai in colectie. HERCULESUL e una dintre ele. mai admir NOHABUL, CLASS 66 si cel mai mult admir locomtivele diesel mai vechi, cam din perioada anilor 40, foarte mari cu multe osii si chiar cu 2 corpuri. (dar nu prea am vazut sa se produca asa ceva ca machete :cry: ).
 
iksxl a spus:
Salutare!
HLD 77 o locomotiva deosebita la care abia astept sa ii pun decodorul de sunet:

Daca poti , recomand sa pui decodor original ESU , cu sunetele de HLD 777 incarcate pe el , se aude demential si foarte realist , am vazut-o live , eu astept ocazia ca sa iau decodor cu sunet pt "amaratul" ala de Blue Tiger .