Rama electrica 080 - TEA

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Am studiat pe google earth craiova si am gasit cea ce cred eu ca e electroputere. Si banuiesc ca aceasta este TEA (portocalie).

Aveti coordonatele ca sa va uitati si voi.
Chiar in dreapta ei, apar 2 chestii mai lungi, ce par a fi locomotive, dar sunt mai lungi decat DAurile. Sa fi supravietuit vreun DC/DD ?

Mai jos de electroputere este o hala in fata careia apar multe utilaje, inclusiv o malaxa 750.
 
la cat de mult a fost modificat in ultimul timp google earth (din motive pe care numai ei le stiu) eu nu as putea nici macar presupune ca acolo se afla o rama TEA.
 
nu este prea lamuritoare fotografia.ar putea fi vagoane de intretinere ce se aflau garate pe liniile din dreapta(vezi foto 2...si cu google te duci ceva mai sus),traseul original al liniei Craiova-Calafat,folosita acum ca linie de acces in Electro si fosta VAGMAR.
insa tot asa de bine s-ar putea sa ai dreptate...iar locomotivele/rama sunt garate pe linii nu tocmai accesibile aparatelor de fotografiat,de fapt
sunt chiar in curtea uzinei.
 
oK.eu sunt chiar revoltat pe google pe faza cu programul earth. pe vremea cand l-am descoperit si eram fascinat de tot felul de programe l-am instalat si eu sa vad ce e....nu mi-a trebuit atunci l-am si dat jos.acuma insa a devenit o pasiune.Din pacate versiunea de acuma este o chestie in care toate pozele sunt de o calitate indoielnica.atunci puteai sa distingi dacia de aro...si chiar oamenii de pe strada.
uite exemplu:
http://trainz.uv.ro/maps/ortho/gara_medias_01.html
o poza pe care am desoperit-o neintentionat dar cat se poate de reprezentativa
si

poza facuta azi.
Ideea este ca cineva ma intreba daca ar cumpara versiunea PRO de la ei oare o fi mai bun google.si pot raspunde ca NU.am descarcat versiunea PRO demo care este gratuita 7 zile si imaginile au aceiasi calitate proasta.
Este pacat ce se intampla insa se pare ca armata statelor unite a interzis anumite chestii referitoare la google maps unde erau afisate niste harti cu unitatile lor secrete.dar nu prea vad legatura cu pozele la modul general...o vad dar nu este bine justificata.
 
Ce sa intinplat de fapt cu ele :?: Ultima data leam vazut in depoul cluj acum citva ani(multi!)intr-o stare jalnica.Am facut naveta co o asemenea rama .
 
Apropo de G Earth, instalati ultima versiune si veti avea disponibila functia Historic Imagery, adica puteti vedea si pozele mai vechi (si mai bune) ale aceleasi zone.
Ca o paranteza, se pare ca faimosii manageri de la Google, pe care toata lumea ii idolaterizeaza si le face publicitate gratis scriindu-se adresele gmail pe toate gardurile, au decis ca prea multa lume profita de G Earth gratis, asa ca pe Bucuresti au "updatat" cu o imagine care e datata mai recent, insa se vede usor ca e cu un an mai veche si mult mai proasta decat vechea imagine, asa ca apasati pe Historic Imagery (butonul cu ceas din partea de sus).
 
Voi o dati pe gugal in sus si in jos, si un pasionat aici spune ca a folosit o asemenea rama.
Citi dintre noi am circulat cu o rama?
 
Cred ca in 85 sau 86 am circulat cu ea in regim de accelerat (nr. parca era 137) pe relatia Bucuresti Nord-Craiova (traseu complet al trenului). Eram prea mic atunci si nu-mi mai amintesc decat ca la interior erau aproape la fel cu vagoanele de personal cu culoar pe mijloc care circulau la acea vreme, din pacate nu le stiu pe serii.
 
Radu161 a spus:
Am studiat pe google earth craiova si am gasit cea ce cred eu ca e electroputere. Si banuiesc ca aceasta este TEA (portocalie).

Aveti coordonatele ca sa va uitati si voi.
Chiar in dreapta ei, apar 2 chestii mai lungi, ce par a fi locomotive, dar sunt mai lungi decat DAurile. Sa fi supravietuit vreun DC/DD ?

Mai jos de electroputere este o hala in fata careia apar multe utilaje, inclusiv o malaxa 750....

Anul trecut am descoperit alternativa la google earth, www.bing.com. Deoarece pozele sunt vechi de 3-4 ani am gasit tot felul de chestii interesante prin tara.

Rama CFR_55-0013-7 in curte la Electroputere Craiova:


sursa www.bing.com
 
Am vazut si eu ca pe bing apare in pozitia asta, dar pe google earth a fost innoita imaginea si apare din nou in curtea fabricii, pe niste linii in curba, un pic mai sus fata de prima imagine pe care am postat-o.
Nu inteleg de ce o tot muta dintr-o parte in alta, ca de repus in circulatie... ma cam indoiesc...
 
Florin,

in poza ta, rama nu este in curte la Electro, este pe vechiul traseu al liniei Craiova-Calafat.cladirea verzuie din fata ramei este gara veche Jiul....poate cineva din Craiova da o raita pe acolo si face ceva poze....in caz ca nu au taia-to :roll:
 
ma uitam pe maps, teoretic capatul liniei pe care se afla rama in curtea electro a devenit parcarea mall-ului. o sa dau maine sa arunc un ochi, probabil ca de-asta au mutat-o la reloc acum. pot sa pun pariu ca odata cu ea au plecat si planurile... de ceva vreme vroiam sa ma duc cu tata sa vad daca dau de ceva info legate de ea, se pare ca amanand am ajuns la "prea tarziu".....