Nebunia mea

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
muntii de la noch au ajuns la gunoi....dar nu te impacienta. gasesti la rally set de start in terraformare si poti sa iti faci si tu. si gasesti si un portal de tunel in set....deci iei 2 bucati si ai poti sa iti faci un munte cu tunel.
 
nu cred ca vor mai exista munti. plus ca nu prea poti sa desfaci intreg ce ai facut odata.. doar portalele au fost recuperabile.
o sa iti dai seama si tu in timp poate ca daca vrei sa faci ceva frumos nu merge ca in 2 m (echivalentul a aproximativ 180m in realitate) nu poti avea si munte si gara si triaj si tunel. da bine oarecum intr-un colt de camera car in timp pretentiile cresc si iti dai seama ca e oarecum ireal.
deci probabil ca voi face doar un triaj cu un traseu oval care nu o sa se vada....o sa fie pe dedesubt.
 
daci dupa cum cred ca am mai spus ...(daca nu spun acum) planseul meu de 210 x 110 a ajuns sub lama unui fierastrau. acum am doua de aproximativ 115 x 70 (de fapt e una de 125 x70 si una de 110 x 70).
acum am doua posibilitati de asezare dupa cum urmeaza in poza:
Untitled-1.jpg

cum vi se pare mai bine?
idee de traseu?
vreau triaj cu gara, turnanta si remiza iar traseul sa paraseasca placa intr-un colt.....coboara sub planseu si se intoarce pe cealalta parte. bininteles trebuie si depozit si statie de motorina si de carbuni.
idei?
 
parerea mea ar fi ca lungimea de 2350mm e cam mica pt ceea ce vrei. la mine lungimea e de 3200mm si tot e putin. ai putea, functie de spatiu, sa mai adaugi un modul ca celelalte doua pe care sa faci linii de garare sau placa turnanta. in curind o sa pun poze cu ce am facut, ca am terminat de batut sinele in cuie pe placi si o sa vezi ca tot pare inghesuita. lungimea placii e data de cea mai lunga garnitura de vagoane, cu linia de garare afereanta. la mine cea mai scurta linie de garare e de 1500mm si tot pare nerealist, pt ca in realitate cea mai scurta linie din gara are intre marcile de garare 700m, ceea ce la H0 inseamna aprox 8m! plus macazurile...

spor la treaba si sarbatori fericite
 
mai bine ar fi sa crezi ca in bunul meu obicei de a taia si dupa aia sa gandesc....am taiat pe lungime ......si am mai ramas cu doua bucati de 110x 40 ......pe care le-am aruncat.
stiu, stupid.
 
Ce parere ai de niste Nivea? :twisted:

Pai hai sa vedem

Cel mai simplu ar fi sa te concentrezi asupra garii, cat iese din ea, punand cele doua blaturi unul in continuarea celuilat dar ca module separate
Dupa ce te hotarasti asupra desenului liniilor din gara vedem daca te intorci in L sau mergi in continuare cu o lungime - de cat o fi ea ca sa poti face un cerc de intoarcere

Concluzii:

Ia cea mai lunga garnitura, considera linia principala pentru ea - sigur va fi un tren de calatori - si de aici dezvolta
Cum am mai spus separa circulatia pe liniile principale din gara de triaj, remiza si ce o mai fi pe acolo
Asta ca sa nu fii obligat sa opresti traficul prin gara pentru a face manevra

Legat de ce am spus mai sus incerc sa te citez: "noi suntem UNUL care manevreaza tot ce misca pe o diorama pe cand in realitate sunt MULTI si lucreaza dupa un plan si un orar bine stabilit"

Bafta!
 
Salut si Craciun Fericit la toti.
Iti dau eu o sugestie , daca imi permiti. De fapt e in functie de posibilitatile tale legate de spatiu.
Deci poti face doua diorame independente , la distanta intre ele. Ai avea avantaju prezentarii a doua scenarii complet diferite si cu doua gari !! In plus ai putea circula cu garnituri foarte lungi. Conexiunea intre ele poti face prin perete , scobind din tencuiala si daca peretele nu e de sustinere , chiar din el putin. Deci va rezulta un tunel vizibil lateral. Peste partea laterala vizibila aplici bucati de sticla transparenta , dea lungul tunelului , eventual cu posibilitatea de glisare pentru a avea acces la trenurile deraiate. Asta in caz ca nu dispui de utilaje pe care sa le trimiti la locul incidentelor.
Problema la tine o sa fie acei 70cm , nu vad cum o sa intorci trenurile. Numai daca intrii cu curba in perete , reusesti. Ar fi bine sa poti baga macar R2 , la 70cm nu intra nici R1
Ceva de acest gen am in vedere sa fac eu , numai ca mai am de solutionat anumite aranjamente legate de mobilier , care se pare ca e in plus.
 
!!!

<r>Salutam pe cei reveniti pe calea cea buna... HO !!!<br/>
Mie i-mi place mai mult varianta pe colt , dar cum scria si SIR , in 70 cm n-ai loc de intors si chiar de mai bagi la apa sina R1 , o sa ai diesele (ca astea iti plac) deraiate, daca nu chiar plojate pe podele... <E>:cry:</E> <br/>
Daca mergi pe ideea de gara de manevra , pui placile cap la cap si le fatai dus-intors... <E>:wink:</E> <br/>
Succese !!! Si sper sa te fi decis la scala ... definitiv , dar cu COOBRA , nu se stie niciodata... <E>:roll:</E> <br/>
rally</r>
 
eiiiiiiiiiiii si cand credeati voi ca COObra doarme si LDH face planuri de amorul artei iata ce remiza va pregateste voua mosu.......daca prima am terminat-o cu vopsit cu tot in vreo 2 zile asta a luat ceva mai mult........mult mai mult......si inca nu este gata, dar trebuia sa mai pun si eu ceva ca uita lumea de mine. (de fapt m-am enervat ca a pus silviu vagonul cu cabina de franar :mrgreen: ).
materialul folosit este un plastic alb care bineinteles ca a fost vopsit la sfarsit. am taiat cu cuterul si am dat cu pila....cam greu cu pila ca e cam moale si nu se preteaza foarte bine la pilit mai ales ca am avut si piese lungi de ~29 cm care le pileam.....ziceam ca le dau fata dreapta si dupa aia constatam ca din indirjirea cu care le tineam in mana s-au flexat si le pilesc cam stramb.......la colturi am dat un chit cumparat la plezneala din brico si chiar iese destul de bine chiar daca nu e finisat la miime de milimetru...adica se mai vad diferente de nivel, dar de ...e zid de beton. mai sunt ferestre de pus, niste chestii cu o denumire ciudata dar doar domnul arhitect o cunoaste.....eu le zic rame de caramida la geamuri, briul de caramida jos, de terminat usile si cateva finisaje pe ici pe colo sau adaugiri. totul e vopsit cu revell inclusiv acoperisul care l-am terminat de vopsit in seara asta si abea maine o sa apara in poze cu vopseaua finala.
lipirea s-a facut cu superglue iar in cateva poze veti observa ca am folosit modele de carton inainte de a taia plasticul pentru a nu strica plasticul aiurea.....am desenat cu creionul direct pe plastic inainte de taiare, doar la fatada am incercat metoda cu sablon de hartie lipit deasupra dar care nu a functionat din cauza ca se tot misca hartia pe plastic.
va stau la dispozitie daca aveti alte intrebari, la cele referitoare la proietctare va va raspunde (daca doreste bineinteles) maestrul emerit LDH caruia ii aducem multumiri pe aceasta cale pentru munca depusa si ajutorul acordat la orice ora din zi si din noapte.
va las sa va delectati cu pozele:
P1070407.jpg

P1070409.jpg

P1070410.jpg

P1070418.jpg

P1070420.jpg

P1070425.jpg

P1070457.jpg

P1070459.jpg

P1070462.jpg

P1070464.jpg

P1070467.jpg

P1070470.jpg

P1070472.jpg

P1070473.jpg

P1070476.jpg

P1070479.jpg

P1070480.jpg
 
In primul rand nu mai fi gelos pe vagonul lui Silviu, poate vine Mosul si la tine daca ai vorbit cu el si ai fost cuminte :twisted:

Sa comentam ce ai facut ca de lucru mai este foarte mult

Daca ma ascultai, ceeace nu prea este punctul forte al tau - faci de capul tau uneori - luai coli A4 autocolante si nu mai fugea hartia
Daca ma ascultai dadeai fuga pana la tarabele din Obor - uneori sunt cam departe de tine - si iti luai o raspila pentru modelism, ca aia din trusa de traforaj
Daca ma ascultai te foloseai de o menghina de masa - pentru modelisti - si nu mai fugea plasticul cum il taia capul

Noroc ca ai ascultat, nici aicea tot, ce am vorbit despre planuri si executie

Pana aici arata bine
sa vedem continuarea ca in afara acoperisului si fatadei mai sunt o gramada de detalii de adaugat - le-am discutat cand a venit vorba - plus ca ai promis o surpriza cu interiorul

Sa vedem ce o fi pana la sfarsit, inceputul este promitator

Aaaaaaaaaaaaaa!!!!

Fac planurile pentru o placa turnanta?
Desenele la unele reale le am (multumesc LOK! :D )

Ce zici?
 
Salutare neica ,ca lumea ce ai inceput sa faci :D Ai vazut ce bune sunt planurile lui LDH :?: Te-a facut sa te apuci de o remiza meseriasa :D

Apropo ,ca era sa uit ,nu-i asa ca ti-a placut vagonul asta :twisted:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: