Nebunia din mansarda

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
of topic

Huoo huuuuuuooo image shack

hai photobucket

:evil: :evil:
 
Si ca tot am fost in vizita in paradis , adica Targul de Toys de la Nurnberg nu am putut sa plec din magazinele din acel oras minunat fara sa imi imbogatesc colectia de material HO
Astfel cursa inarmari pentru protectia nebuniei din beci se apropie de faza finala in urma achizitionarii unui vagon-tun , a catorva vehicule militare toate conduse si insotite de catre batalionul 3 Puscasi Preiser
army6xv7.jpg

army7at4.jpg

army8er1.jpg

army2bj0.jpg

army3sr3.jpg

army4be3.jpg

army1ya8.jpg


Suntem in Ianuarie si chiar daca nu este zapada regionala este de azi inzestrata cu un plug de zapada functional, cu motor inauntru in 3 poli motor ce invarte palele plugului. Farul central este si el de asemenea de mare ajutor luminand calea inzapezita cu o lumina galbena .
Plugul functionand
plug1ka9.jpg

Plugul in stand-by
plug2qk2.jpg

Zapada pazea
plug4aq5.jpg


La categoria cu ce ridic eu azi o traversa solutia este setul de la Trix EP I
compus din macara functionala manual cu lant din metal, role metalice si contragreutate + vagon platforma
macaratrixta3.jpg

macaravagontrixyy1.jpg


Si vagonul EP I cu material comestibil pentru animale
vagonfanpn5.jpg


Va urma
Multumesc regionalei Cluj care a aprobat gazduirea pentru poze
 
vad ca ai invadat diorama de la cluj...din cauza DA-ului cumva? :p
despre tranportorul acela blindat pe senile si cauciucuri cu antiaeriana in spate ce ne poti spune?
 
cosmin78 - transbordorul este produs de Roco la fel ca toate celelalte vehicule ,vagonul cu tun care este Lima ,iar soldatii sunt Preiser
. Le-am gasit intr-un magazin din Nurnberg uitat impreuna cu celelalte unitati militare printr-o cutie mare cu capac transparent in care erau o gramada de vehicule 1:87 Nu spun pretul la tot ansamblul militar ca maine o sa-mi cereti adresa magazinului si programul :|iar noi ne-am invartit 1 ora sa-l gasim cu 1 harta , 1 GPS ,4 telefoane mobile si un taximetrist care ne-a luat 5 euro sa ne duca pana la el :D
 
felicitari pentru achizitii. sunt extraordinare, mai ales vagonul cu tun. acum nu o sa mai indrazneasca nimeni sa te atace... nici macar sa arunce cu o piatra in diorama din subsol/mansarda
 
Nurnberg cumparaturi partea a 2-a
Rolercoaster functional HO (functioneaza exact pe principiul - parghie pana in partea ce-a mai inalta dupa care prin gravitatie vagoanele aluneca pana ajun din nou in planul cel mai de jos .
Totul a trebuit construit inclusiv instalatia electrica de ridicat
rcoastercutiacapacfu7.jpg

rcoastercutiainlb9.jpg

rcoaster3tc3.jpg

rcoaster4oz3.jpg

rcoaster5ao1.jpg

rcoaster6ua2.jpg

rcoaster7sp2.jpg

rcoaster8wr3.jpg

rcoaster9cs7.jpg

rcoaster10nm4.jpg

rcoaster2pk2.jpg

rcoaster1lm6.jpg


Selectorul pentru circuitul electric are 2 pozitii - Digital sau analog
rcoastercomandaao4.jpg


O sa urmeze si un filmulet cu el functionand
 
o achizitie minunata din partea ta! dar iti va trebui o multime de oameni...eventual si cum stau la "coada" :)
 
Iata si filmuletul promis


In realitate nu se misca chiar asa de repede dar a fost filmat cu un aparat hobby care inregistreaza la 36 frame/sec in loc de 25 cum ar fi normal .
 
Superb roller-coaster-ul !
Ascensiunea se face prin rotirea arcului ?
Si ce fel de camera e aia cu 36 fps ?? Oricum 36 redate 25 fps ar fi mers mai lent nu mai rapid; cred ca e sub 25...
 
frumos lucrat ...frumoase poze ...asteptam noi dezvaluiri din tabara

va fi un parc de distractie pt soldati ? :D