Diorama Mea (iksXL)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Felicitari... imi place cum a iesit in final f mult...imi place si cum arata ghipsul Noch...trebuie sa vorbesc cu rally sa-mi trimita si mie...
 
!!!

<r>Ionut , vrei sa intri in categoria "fraierilor" care cumpara produse de-a gata ? Acel kit de spaclu , n-a fost afisat il dau pe "sub mana" la prieteni <E>:lol:</E> <br/>
De fapt ai cam "recidivat" in ultima vreme , cum a fost situatia cu Actionarile , nimic de zis, i-ti respect opinia mai ales ca era in urma unor probe in paralel a materialelor .<br/>
Dar te intreb, cate locomotive Mehano (PRESTIGE) ai probat in ultima vreme, in paralel cu un ROCO sa zicem ? <E>:?:</E> <E>:!:</E> <br/>
Ca sa afirmi ca PIKO si MEHANO Hobby <COLOR color="darkred"><s></s>nu sunt trenulete<e></e></COLOR>, e o "palma" adusa multor trenulisti din Romania , ce se straduiesc sa-si intretina pasiunea cu buget limitat ... <E>:cry:</E> <br/>
Nu toti au cumnati , fini sau stiu eu ce rude prin germania , care sa le trimita , kilipiruri din shopuri sau ebay , si putini sunt dispusi sa plateasca aici peste 3-4 milioane o locomotiva.<br/>
Asa ca se descurca lumea cum poate.<br/>
Am tacut pana acum , caci subliniez toti avem dreptul la OPINIE ... DACA afirmatia e probata , si nu jigneste indirect pe colegi. <br/>
Consider ca "te-a luat valul" esti mai pasional si ... asta e <E>:lol:</E> <br/>
rally</r>
 
Pai sa le iau pe rand:

1. Recunosc ca am gresit cand am spus sa nu fie fraeri dar am vazut in ultima vreme mai multe produse de modelism (nu ma refer la un magazin sau altul ci in general) care sunt pe bani grei in cataloage dar poti sa gasesti inlocuitori de 10 ori mai ieftin dar sunt materiale de constructii sau altele. Fiind vorba de un banal ghips mi s-a parut cel putin ciudat ca 400 gr (nici acuma nu sunt convins) sa costa exact cat un sac de 20 Kg. Oricum a sa fac o proba si eu sa vad cum iese

2. Referitor la Mehano si Piko am spus foarte clar ca ii respect pe cei care le cumpara (inteleg ca nu isi permit mai mult) si ii consider colegi in acest hobby ,dar PT MINE (si accentuez pentru mine, se poate verifica postul) sunt jucarii (sunt convins ca nu sunt singurul)

3. Singurele produse care le am , sunt luate de prieteni care plecau in strainatate sau de pe acest site sau de pe trenulete.ro desi aveam posbilitata sa iau mai ieftin din Germania

Ionut
 
Buna Dimineata! :)
Mai postez o poza cu ce am mai reusit sa mai fac asta noapte.
Este o poza cu lacul mic, de sus, al cascadei.
Mai am de finisat, stiu..... pe sub copaci mai trebuie pusa ceva iarba sa acopere adezivul, in stanga mai vin pusi niste brazi, ceva ipsos colorat pe colo pe colo, niste iarba de plantat..... Plus ca mai trebuie lucrat ceva si la detalii si la marginile lacului.
Hee heee, mai e de munca serios! :wink:

IMG_0320.jpg


Oricum culorile nu au iesit asa cum trebuie din cauza blitului. O sa mai incerc diseara cateva poze fara blit.
 
Superb colt de natura ati reprodus. Inca un fir de iarba aici si un fir de iarba acolo si totul e parfect mai ales adtorita faptului ca te ia apa daca incerci sa o treci fara vesta de salvare :lol:. Ca sa iasa pozele bune dezactiveaza blitul si adu o sursa de lumina in apropiere (lampa de birou).
Cat despre materiale in general raman la parerea ca firmele nu elaboreaza gips sau altele degeaba, pur si simplu le fac special pentru asa ceva iar diferentele se simt. Aparent chitul pentru case este identic cu cel pentru modelism dar nu este asa.

P.S. Mehano nu mi se pare inferior Piko. Si daca ar costa mai mult Mehano tot mi se pare o achizitie foarte buna, deasemeni si Piko
 
Re: !!!

<r><QUOTE author="rally"><s>
rally a spus:
</s>Salut IcsXL ! Felicitari !!!<br/>
Mie i-mi place ce-ati realizat voi doi acolo , si sunt sigur ca in realitate arata mult mai bine , uneori in imagini pierdem mult din realitate.
<e>
</e></QUOTE>

Fara sa ziceti ca sunt carcotas si rau dar voi nu ati observat (eu cel putin asa am impresia) ca in poze arata mai bine totul ? <br/>
Eu la diorama de la cluj am vedea anumite lucrari si mi se parea ca nu au iesit cum le vazusem pe internet in poze , dar cand le-am vazut in poze mi s-au parut ok. Poate e o impresie gresita</r>
 
Salut,
Mie personal imi place foarte mult ce a facut ikxsl si imi place cum arata si ipsosul alela special,cred ca o sa probez sa vad cum iese.
In ceea ce il priveste pe Ionut,cred ca nu a vrut sa jigneasca pe nimeni,nu e genul sau.Nu i-as tine apararea daca nu l-as cunoaste si cred ca e mai bine cum face el-iti spune in fata ce are de spus si apoi poti sa mergi sa bei o bere cu el.E o atitudine curajoasa si barbateasca pe care o respect,desi uneori poate fi incomoda.Pe de alta parte,as sugera sal lasam pe ikxsl sa-si vada de treaba lui si sa deschidem un topic pro si contra diverselor firme de trenulete,ca ar fi tare multe de zis...
toate bune,
s
 
!!!

<r>Noul Topic PRO si CONTRA diversi producatori s-a deschis aici.<br/>
AM SI TRANSFERAT ULTIMELE 3 MESAJE :<br/>
<URL url="http://www.takeforum.com/forum/viewtopic.php?p=5839&mforum=hobbies#5839"><LINK_TEXT text="http://www.takeforum.com/forum/viewtopi ... bbies#5839">http://www.takeforum.com/forum/viewtopic.php?p=5839&mforum=hobbies#5839</LINK_TEXT></URL></r>
 
Salutare!
Nu stiu altii cum sunt, dar eu..... trebuie sa trec neaparat pe digital! Nu stiu cum se descurca cei ce au analog si daca nu ma insel chiar zicea cineva intr-un topic ca este in favoare analogului. E incomod tare mai ales cand ai mai multe locomotive.
In fine, dupa o vizita in miez de noapte la Rally (pt ca nu am putut sa imi mai iau gandul de la vagoanele cu etaj) am ajuns acasa cu inca un start set - tot analog. :cry: Ei lasa ca vine si digitalu'..... sper :wink:
Importante sunt pt mine vagoanele asa ca iata-le in toata splendoarea lor:

IMG_0331.jpg


IMG_0332-1.jpg



Locomotiva nou venita:

IMG_0328.jpg



Cele doua locomotive :

IMG_0324.jpg



Cele doua garnituri (mai urmeaza doua vagoane cu etaj) :

IMG_0335.jpg



O comparatie cu Taurus DB:

IMG_0325.jpg
 
iksxl a spus:
Salutare!
Nu stiu altii cum sunt, dar eu..... trebuie sa trec neaparat pe digital! Nu stiu cum se descurca cei ce au analog si daca nu ma insel chiar zicea cineva intr-un topic ca este in favoare analogului. E incomod tare mai ales cand ai mai multe locomotive.

Pai este cam acelasi lucru ca la digital numai ca nu ai anumite optiuni: blitz cu farurile locomotivelor, sa aprin si sa sting luminile la locomotive si trebuie - pentru automatizare - sa faci blocuri de linie complet separate de restul si cu alimentare proprie

Un pic mai multe fire

In rest tot butoane, taste, intrerupatoare si nu in ultimul rand indemanare
 
LDH a spus:
- pentru automatizare - sa faci blocuri de linie complet separate de restul si cu alimentare proprie

Pai asta e parte nasoala la analog... teoretic daca am 3 locomotive trebuie sa am 3 circuite separate, 3 alimentari etc.....
Si la un macaz ceva cred ca trebuie sa pui clips izolator, nu?

Poate imi da cineva o idee cum sa fac sa improvizez un izolator de sina.