Diorama Mea (iksXL)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Iata pozele:

IMG_0299.jpg



IMG_0300.jpg
 
Ideal ar fi sa faci stancile gata colorate dar asta inseamna sa faci desene de ansamblu si combinatii de culori pana iese cam ce ti-ai propus

Practic, am mai spus-o, este dificil de lucrat asa (in termeni arhitecturali se numeste sereotonomie - asezarea elemntelor componente astfel incat sa dea imaginea dorita - cazul gresie, faiantei si altor materiale pentru placaje pereti, pardoseli)

Eu cred ca este destul de greu si apoi...pofta vine mancand, cum se spune
Daca vrei sa modifici ceva sau nu trebuia sa fie stanca aia acolo si trebuie inlocuita cu pamant, sa zicem, tot trebuie sa intervii cu vopsea

Alege ce crezi ca este mai practic

Oricare metoda este buna
 
Nu fiti fraieri si luati chiar orice doar ca-i facut de firma . Personal nu sunt pentru lucrurile home made dar sunt unele chestii care chiar ca nu merita banii. Aceasta ar fi una din ele. De 25 RON (sau cat costa) 400 gr iei 2 saci de 20 Kg
 
De 25 RON (sau cat costa) 400 gr iei 2 saci de 20 Kg
aici o fi corect.....eu sunt pentru lucrul facut cu mana ta acasa din materiale gasite.....dar am avut si ipsos (sau ce o fi el) de la noch si e alta mancare de peste. are alta granulatie iar la final arata altfel, cat mai aproape de realitatea la scara pentru un tinut stancos. asa ca eu pentru 25 de roni (sau cat o fi el) recomand ca macar odata luat si lucrat cu el si o sa va cam schimbati parerea.


*mentionez pentru carcotasi ca am luat spaga de la rally si daca au ceva de comentat sa faca cerere scrisa cu numar de inregistrare si depusa la registratura. vor primi raspuns in 30 de zile lucratoare.
momentan suntem in vacanta.
 
COObra a spus:
*mentionez pentru carcotasi ca am luat spaga de la rally si daca au ceva de comentat sa faca cerere scrisa cu numar de inregistrare si depusa la registratura. vor primi raspuns in 30 de zile lucratoare.
momentan suntem in vacanta.

:D :D buna..banuiesc ca spaga a constat in 2 cutii de ghips Noch

Hmmm...m-ai pus pe ganduri ..poate ca incerc totusi o cutie
 
Domnilor!

Hai sa fim putin rationali si sa analizam materialele

Asa cum aracetul pentru constructii nu este acelasi lucru cu aracetul pentru lipit parchet asa si:

ipsosul nu poate fi comparat cu materialele,sa le zicem speciale, produse de catre firmele specializate in modelism

este vorba de alta compozitie, timp de priza si altele

tot asa nu putem compara ipsosul pentru glet cu eurogletul sau altele similare

tot asa nu putem compara adezivul pentru gresie produs de aceiasi firma dar cu indicative diferite CM 11 cu CM 217, au teoretic aceiasi particularitate - lipesc materialele ceramice dar sunt recomandate pentru situatii diferite

care materiale sunt mai bune pentru modelism?

cele mai bune sunt cele recomandate pentru modelism

cu ce pot fi inlocuite?

cu materiale similare

cum le alegem?

pai aici depinde, in primul rand, de buget in al doilea rand de indemanarea fiecaruia - una este sa lucrezi cu ipsos si alta cu "ipsos" de la Noch (de exemplu), fiecare cu ce este obisnuit si cu ce poate
unele materiale cer o anumita tehnologie pe care daca nu o respecti dai in balbaiala si te intrebi de ce nu iese

Sunt partizan al conceptului "facut acasa"

Si stiti de ce?

Deoarece asta numesc eu modelism

In concluzie:
Am recomandat mai tot timpul ca atunci cand bugetul este redus sa ne uitam in jurul nostru si gasim materialele de care avem nevoie
dar
asta nu inseamna sa nu apreciem calitatea materialelor speciale pentru modelism

Fiecare este liber sa aleaga varianta care ii convine cel mai mult dar trebuie sa tina cont de: rezultatul obtinut, indemanare si buget
 
IonutTrif a spus:
Nu fiti fraieri si luati chiar orice doar ca-i facut de firma . Personal nu sunt pentru lucrurile home made dar sunt unele chestii care chiar ca nu merita banii. Aceasta ar fi una din ele.

Vreau sa il contrazic pe IonutTrif referitor la ipsosul de la Noch. Am folosit astazi la cascada mea si vreau sa zic ca este super bun. Se usuc in cca 15 min, are un aspect impecabil si o granulatie care imita solul real f bine. Am folosit unul de culoare gri urmand acum sa il folosesc si pe cel maron.
O sa pun si poze mai tarziu.
 
Interesant...imi poti spune codurile de la cele doua produse ?
Oare se folosesc bine la formele alea de cauciuc ?