Diorama Mea (iksXL)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
S-au incarcat acumulatorii si iata si restul de tir-uri:

IMG_0286.jpg


IMG_0287.jpg


IMG_0290.jpg



Si doua poza cu cascada fara culoare, ornamente si accesorii. Mentionez ca acum 10 min am terminat de lucrat la ea si este inca uda. Mai trebuie sa ii dau culoare, sa plantez niste pamant, iarba, copaci etc.
Se pot observa (mai greu e drept) cele doua lacuri, "cascada" si tunelul.
Live imi place sa cred ca arata mult mai bine.

IMG_0291.jpg


IMG_0293.jpg


Aaa si pe o parte a muntelui am facut si o mica pestera pt "nebunii". Urmeaza si poza in cateva minute.
 
wow :eek:

impresionanta colectia de masinute.
am si eu vreo 6 masinute la scara 1:72. vad ca doua dintre ele le ai si tu: un BMW si un Audi.

sa le stapanesti sanatos si la mai multe.

autobuzele de unde le-ai achizitionat?

aaa! inca o intrebare. cum ai construit cascada? ce materiale ai folosit?
 
autobuzele le-am achizitionat din Selgros de la Ploiesti cam 17 ron/buc
uite autobuze si aici: http://www.magazinuldejucarii.ro/index.php?idSub=6&title=Metal
si mai au si pe www.crazytoys.ro la sectiunea "Masinute, Avioane si Trenulete" dar am anumite dubii in privinta scarii nu stiu sigur daca unele sunt 1:87
 
lupul_alb a spus:
aaa! inca o intrebare. cum ai construit cascada? ce materiale ai folosit?

cascada...... daaa. Am mai zis si in topicul meu in primele pagini dar nu-i nimic mai zic odata ca nu strica.
Componete:
1. renumita pompa Noch pt cascada.
2. 2 Tabi plastic una mai mare cam 20x30 cm si una mai mica 10x20 cm
3. 2 Portaluri pt tunel de la Noch
4. Polistiren
5. Adeziv pt polistiren
6. Adeziv CM 11
7. Lac pt ambarcatiuni
 
Prima tava de plastic (care reprezinta un lac mai mare) vine pozitionata jos si din ea este trasa apa cu ajutorul pompei Noch catre a doua tava mai mica care este pozitionata mai sus cu aprox. 25 cm. Sub tava mica de sus este construit un tunel lungime aprox 45 cm.
Pt teraformare am folosit polistirenul (ceva in genul cum au facut baietii la diorama modulara de la Cluj). L-am acoperit cu adezivul CM 11 si polistirenul si lacurile, peste care am dat un strat de lac.
Urmeaza sa dau culoare si al doilea strat de lac.
In parte parte LDH a avut dreptate cand a zis ca CM 11 se cam macina, tocmai din acest motiv am dat cu lac. Sper sa fie mai rezistent.
Asa.... si apa curge de sus prin intermediul unui furtun flexibil din plastic tare taiat pe jumatate si acoperit cu adeziv si lacuit.
La primele teste pe care le-am efectuat ieri nu au aparut probleme, nu au existat scurgeri pe la imbinari.... si spre uimirea mea CM 11 s-a comportat destul de bine, dar inca am dubii in privinta lui.
Ma intreb daca foloseam ipsos in loc de CM 11 era mai bine? Stie cineva sa raspunda? LDH? :lol:
 
iksxl a spus:
Ma intreb daca foloseam ipsos in loc de CM 11 era mai bine? Stie cineva sa raspunda? LDH? :lol:

Eu la diorama de la Cluj vreau sa fac in felul urmator: am taiat si modelat polistirenul , si peste el vreau sa pun fasa de tifon inmuiata in pasta de AdelPlast pe baza de ghips (care se foloseste la gletuit). Tifonul tine legat ipsosul. Am vazut asta undeva si zicea ca merge, dar urmeaza sa testez si va spun.
 
AdelPlast? adica un glet sa fie? sau ii zice cumva AdePlast. Oricum daca afli ceva si daca faci vre-un test te rog sa anunti si pe forum cum a iesit pt ca ma bate gandul sa mai fac o teraformare tot pe baza de polistiren, dar nu stiu cu ce sa acopar
 
@ Iksxl
@ Ionut Trif

Merge foarte bine cu orice material textil muiat cu aracet diluat 50/50%
Se poate folosi si hartie de ziar
Cel mai bine ar fi sa folosesti pentru acoperit polistirenul plasa de armare din plastic - in genul celei pentru tantari

Peste asta merge orice adeziv

O alta metoda ar fi acoperirea directa a scataietoarei cu adeziv pentru pentru polistiren (gen Polistrol)
In nici unul din cazuri sa nu puneti statul de adeziv gros - crapa in timp
 
Asta cam asa ar fi iti dau dreptate. Dar un ipsos maroniu nu cred ca ar strica daca vrei sa faci solul la ceva. Parerea mea ... In functie de necesitati. Daca dai culoare dupa trebuie sa faci ceva sa nu se curete ma gandeam. Sa mai dai cu ceva peste? Un lac ceva sa dureze in timp?
 
in 5 ani de cate ori ai scimbat zugraveala acasa?

pe urma mai este o problema

ai stanci amestecate cu zone de pamant
stancile sunt gri in general sau roscate sau cu intarsii (vinisoare) de ce culori vrei tu sau mai stiu eu ce culoare in functie de provenienta etc, solul negru sau ...

cum faci culorile astea daca amesteci direct culoarea in adeziv?
 
sa amesteci separat culorile in functie de ce vrei sa faci, sa faci separat stanci, roci daca ai nevoie gata colorate sau sa le faci si sa le colorezi apoi. Mie imi e sa nu se stearga culoare in timp.....
Tocmai acum am terminat de colorat lacurile la cascada mea. Le-am dat un strat de culoare - tempera si apoi am dat un strat de lac Dyo Marine pentru protectie pt ca acolo o sa fie apa si imi era sa nu se curete.
Poze in 2 min .