Catenara CFR, generatia noua.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
din ce am vazut eu, pe tronsonul Pasarea-Branesti, nu pare a fi decat un singur tip de stalp, acela cu grosimile de mai sus, metalic, galvanizat termic.
 
Salut Florinn

Foarte frumosi si bine realizati stalpii.

De unde ai cumparat sarma otelita cuprata?

Eu mi-am luat de pe sierra.ro dar nu e cuprata, si nu prea se lipeste. Mai era si din alama de 0,8. aia nu am luat si nu stiu daca e buna...poate ma ajuti tu.
:D
 
Am dat peste ea din greseala in Ambient, desi stiam de ea nu stiam unde sa o caut.

E ceva sarma care se foloseste la anumite aparate de sudura, deci caut-o pe la raionul cu aparate de sudura.

Primii stalpi i-am facut cu sarma de otel normala de 0.5, am fost mult mai multumit de ei in sensul ca sarma era mult mai elastica iar stalpii mai rezistenti la tensiuni, insa e mult mai greu sa aduci sarma respectiva in situatia in care sa se si cositoreasca, trebuie decapata si nu prea ai cu ce sa faci asta.

Cu asta cuprata se lucra foarte usor, folosesc solutie decapanta pentru instalatiile de cupru.
 
As vrea sa te intreb ce ai folosit in loc de stilp...pare a fi un profil I ...
De unde ai achizitionat un astfel de profil , cit a costat acest profil si pina la urma ce diametru are sirma de cupru folosita la stilp ? Este aceiasi dimensiune si pentru catenara ?
Multumesc
 
Salut,

profilul este "H" de alama, 2.5 x 2.5 mm.
Sarma de cupru folosita penmtru simularea consolelor din jurul stalpului sunt din fir de cablu de retea, nu stiu exact ce grosime are, probabil cam 0.4 - 0.5 mm.

Nu mai stiu exact cat a costat profilul, in jur de 4-5 euro o bucata de 50 cm, este cumparat de pe un site din Franta, o sa revin cu link. (cel mai greu de navigat site, ever)
 
Frumoasa realizare!.....ma intreb totusi ce vei folosi la montarea lor pe diorama?!! adica ce fel de suport te-ai gandit sa-i faci stalpului?

Felicitari si succese in continuare.
 
Salut.

stalpul nu va avea nici un suport, va fi pur si simplu infipt in baltul dioramei. Peste tot avem lemn de "esenta tare" astfel cred ca va fi suficient de bine tinut, bineinteles ca voi folosi si adeziv.

Acesti stalpi nu au nici un fel de suport nici in realitate.
 
Salut , Florine,in realitate stalpii sunt fixati in beton. Daca folosesti niste teava de aluminiu sau plastic cu diametrul de ~ 3 mm din care sa tai bucati de 5-6 mm sa le infigi in gaura pt. stalp si sa le umpli cu ceva ipsos poti sa obtii un efect 100% real. Doar ca la cati stalpi aveti, este munca de chinez...
 
Florinn a spus:
Salut.

stalpul nu va avea nici un suport, va fi pursi simplu infipt in baltul dioramei. Peste tot avem lemn de "esenta tare" astfel cred ca va fi suficient de bine tinut, bineinteles ca voi volosi si adeziv.

Acesti stalpi nu au nici un fel de suport nici in realitate.

....pai, inseamna ca va fi pe o diorama 100% realitate made in RO??!!...glumeam!

Cred ca, vorba lui Cosmin....poti face ceva sa arate ca un soclu de beton chiar din ipsos...sau din altceva....pe care sa-l lipesti direct pe supratafa....ar fi o noua incercare pt. tine...
Oricum, stalpii au iesit super, dpdv al meu (de nestiutor).

+10 :aplauze: :aplauze: :aplauze:
 
Florine ,misto de tot treaba pe care o faci tu acolo.Ma gandesc cu groaza la noi ,astia mai mici....ma refer la scara binenteles :D .....
 
Foarte bine realizati si aspectuosi stalpii realizati, felicitari :aplauze: .
Este greu de obtinut la scara ceva cu rigurozitatea cu care s-a lucrat aici.
 
Salut,

mersi pentru aprecieri, eu unul abia astept sa ii vad montati pe diorama, abia atunci se va vedea daca a meritat sau nu munca.

Legat de soclu, sincer nu pun asa mult accent pe asta din lipsa timpului. In realitate am vazut ca se sapa o groapa mare de tot, se ancoreaza stalpul in pozitie verticala si se toarna ciment in acea groapa. Nu stiu cat de bine se mai vede asta mai tarziu, intrucat in realitate baza stalpului se acopera dupa un timp cu pamant, vegetatie sau alte cele.
 
Nu s a mai postat de ceva timp ala cest topc asa ca reinoiesc si io cu cate ceva ziele astea am facut un fir de catenara. Ca materiale am folosit sarma de cupru din cablu de retea