DE-ALE LUI DORIN

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

DORIN

Well-Known Member
Trenulist
25 Aprilie 2016
634
0
BUCURESTI
LOCATION
BUCURESTI
in acest topic voi prezenta alte aspecte ale machetismului feroviar in afara de gara, aspecte care ma preocupa si care cred eu ca merita sa le analizez impreuna cu prietenii de pe forum.
astazi voi prezenta modificarile aduse de mine unui vagon de calatori pe boghiuri, de startset.
VAGONUL RESTAURANT
mi-am propus sa il dotez cu mobilierul corespunzator si de asemenea sa ii pun instalatie de lumini.
am procedat in felul urmator. la sfaturile lui LDH, am reusit destul de greu sa il demontez. apoi l-am ingreunat cu mai multe cuie de dimensiuni mici bine mascate la bordul vagonului. peste acest lest am pus o podea pe care am vopsit-o albastra.
am cumparat de la Rally mai multe osii metalice si am inlocuit cite o osie de plastic de pe fiecare boghiu cu aceste noi osii.
pentru contact am folosit arculete de la pix, am folosit un singur arc pe care l-am taiat in doua. de la arculete am plecat cu doua sirme de lita cositorite de aceste arculete. una dintre ele am legat-o la o rezistenta de 430. satisfacatoare, zic eu. de aici am plecat cu doua circuite legate in paralel, fiecare cu cite 2 leduri galbene (cele 2 circuite sunt legate in paralel dar ledurile sunt orientate in asa fel incit curentul trece doar printr-un singur astfel de circuit, in functie de polaritate).







ledurile folosite sunt din acelea transparente de 2,7 V. ledurile sunt prinse pe un tavan de plastic transparent si subtire, acelasi folosit la fabricarea ferestrelor. ferestrele originale, la sfaturile lui LDH le-am taiat. acest lucru mi-a usurat si munca la realizarea interiorului vagonului, deoarece ferestrele originale erau foarte groase si deoarece ajungeau pina la podea trebuia sa tin mereu cont de ele (de grosimea lor care ocupa un important spatiu interior) atunci cind voiam sa instalez bancutele si masutele precum si peretii interiori si oricum nu s-ar fi vazut bine atunci cind totul ar fi fost gata.





dupa terminarea instalatiei electrice si verificarea ei am proiectat si realizat interiorul vagonului. vreau sa precizez ca ultimele doua ferestre, cea de la toaleta si cea de la usa, le-am pastrat pentru a putea inchide vagonul fara a mai face modificari complicate, pentru a pastra interiorul fara alte elemente care ar fi daunat aspectului.
 
am realizat interiorul vagonului inspirindu-ma din schema de interior a altor modele care au aparut pe situri de profil. pentru realizarea peretilor, a barului, masutelor si bancutelor am folosit carton subtire. le-am vopsit cu acuarele. blaturile masutelor si barul le-am realizat din carton colorat si nu a mai necesitat vopsirea. peretii bucatariei i-am facut din carton alb iar pe cei din capetele vagonului din acelasi carton dar imbracat in hirtie galbena de decor. la capetele vagonului am realizat cabinele de toaleta. in una din aceste cabine am inchis si rezistenta de care am amintit mai sus. geamurile de la aceste cabine le-am tapetat cu carton alb si pot spune ca se vede foarte bine si da un aspect placut vagonului.
stiu ca machetistii cu experienta spun ca un bun meserias nu foloseste carton si hirtie cind e vorba de machete dar eu am considerat ca daca sunt amenajari de interior sunt protejate si neexistind un acces direct la ele nu cred ca are importanta din ce sunt realizate. asta e parerea mea. voi asculta cu interes opinia voastra. rezultatul il vedeti. eu sunt destul de multumit. stiu ca se putea si mai bine dar pentru inceput cred ca am reusit sa fac ceva functional cu idei proprii si folosindu-ma de unele sfaturi care am considerat ca ma ajuta.





pentru ca lumina de la leduri sa nu treaca prin acoperis, am imbracat acoperisul prin interior cu folie aurie de la ciocolata. rezultatul a fost multumitor.



am facut citeva fotografii ale vagonului cu luminile aprinse. la fotografia de mai sus am folosit blitul si de aceea nu se distinge lumina interioara.





 
excelent ce ai facut tu. mai ai o singura problema de rezolvat, si anume cu lumina de la baza acoperisului la imbinarea cu carcasa. poti sa prelungesti sau sa inlocuiesti foita de staniol sa acopere luftul ramas. oricum, arata bine, mult mai bine decit gol.
 
Salut
Frumoasa realizarea. Subscriu si la ideea lui LOK cu prelungirea foliei. Si daca mai dispui si de niste bani ca sa asezi la mese cativa oameni, te poti lauda linistit cu realizarea ta. La mai multe.

Razvan
 
multumesc prieteni pentru aprecieri. observatia e buna si aveam in plan sa mai fac o interventie asupra vagonului. taierea geamurilor originale a pricinuit aceasta problema. dar voi prelungi acoperirea realizata cu folie si sper ca aceasta problema sa dispara. in plus mai vreau sa vopsesc sasiul exterior al vagonului cu vopsea neagra dar asta atunci cind voi gasi vopsea buna pentru plastic.
stie cineva unde pot gasi vopsea pentru machete? magazinul din centru, din spatele Cocorului, cred ca s-a desfiintat. si altul cu preturi rezonabile nu mai stiu.
 
Aaaaaaaaaaaaaaa...

Nu stiu cum te-am ratat subiectul dar asta este

Mai bine mai tarziu decat niciodata :D

Pana acuma totul este ok si observatiile celorlati sunt pertinente

Mai adug si eu ceva? :twisted:

daca tot mai faci o interventie la vagon si mai ales ca ai schimbat ferestrele (nota 10) copiaza te rog desenul conturului ferestrelor, imitatia de imbinare si trasaza-le cu alb sau bronz argintiu sa vezi ce bine dau

merita efortul

garantez
 
bine mai LDH si ai uitat sa ii spui omului ce era mai interesant.
ia uite ce zice el:
magazinul din centru, din spatele Cocorului, cred ca s-a desfiintat
iar tu trebuia sa ii raspunzi lui Dorin ca magazinul nu s-a desfiintat ci s-a mutat.......in magazinul Cocor et 3.
 
@ Coobra

Nu am zis niciodata "magazinul din spatele magazinului Cocor"

Am spus in magazinul Cocor la etajul III

Cum urci cu scara rulanta in fata si in dreapta este magazinul "Modelism" dar cu kituri pentru montaj avioane, nave, tancuri si alte alea razboinice
Se gasesc vopsele, adezivi si mai stiu eu ce

Parca am mai scris asta undeva !

http://www.takeforum.com/hobbies/viewtopic.php?t=354&start=15&mforum=hobbies

Ei! Nu mis chiar batran, cum zic altii, daca mi-am amintit :twisted:
 
Alt loc de unde iti poti procura volsele,lipici si alte materiale pentru terraformare si cladiri este in interiorul facultatii de arhitectura cum intrii o sa vezi niste scari din marmura in spirala care duc catre subsol - coboara pe ele si o sa ajungi la un mic magazin in care se vand tot felul de materiale pentru machetele la scara pentru studentii de acolo .... si sunt unele produse interesante si ieftine ......... :wink:

PS . :lol: SA NU MAI ZICI LA NIMENI :lol:
 
LDH ....ce zici tu in ultimul post nu are nici o legatura cu ce am zis eu.....ai citit cred pe dos absolut totul....nu te citisem pe tine cand am zis magazinul din spatele cocorului ci pe dorin ca saracu s-a dus sa caute si nu a stiut ca s-a mutat.
 
aaaaaa........si pentru aia care le e mai aproape magazinul Bucur Obor....vedeti ca este si acolo un stand cu revell.
si anume......cum se intra in magazinul obor prin fata.....pe la intrarea principala de langa mcdonalds....mergi pe culoarul din mijloc si al doilea culoar la dreapta. se vede din culoarul principal. au vopsele, lipici si in general cam tot ce are revell, zvezda, etc.......inclusiv spray pt aerograf
 
multumesc prieteni pentru informatii. chiar nu stiam. voi merge cit de curind sa vizitez locurile indicate de voi.
in alta ordine de idei, am cam multa vreme de cind nu am mai facut nimic in domeniul machetismului, dar voi reveni in forta (sper eu).
momentan voi citi ce s-a mai postat prin forum sa fiu iar la curent cu noutatile. si inca ceva:
LA MULTI ANI TRENULISTI !!!
 
am vazut ca deja lumea a inceput sa etaleze tehnica detinuta, chiar si cea militara (la scara).
uite ce am si eu. putin fata de altii dar sincer va spun ca de acest capitol nu m-am ocupat. :lol:





 
in ciuda dimensiunilor lui la aceasta scara, tancul e cu telecomanda....
merge excelent si are o capacitate de urcare in teren accidentat deosebita. e o incintare sa il privesti mergind peste deluletele facute din patura. iar zgomotul pe care il face e asemanator cu zgomotul facut de senilele de tanc real. e preferatul meu in materie de miniaturi.
 
DORIN a spus:
si mai am ceva poate nu la fel de dragut dar oricum interesant.

ce vorbesti domnule?!?

chevy impala si buldozerul cum sunt?

mie-mi plac foarte mult

aaaaaaa

cu tehnica de lupta mai putin desi am si eu doua piese: un transportor blindat si o blindata cu mitraliera antiaeriana

toate cele bune!