Caile Ferate "La Ursu"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Sa-ti priasca cadourile Mosului, Mircea!

Sa-nteleg ca ai schimbat bisericuta de lemn maramuresana pe biserica Sankt-Lukas?

Si pe urma, dar nu in ultimul rand... esti sigur ca doamna-sef-de-gara si-a dorit sa primeasca o masina VolksWagen Passat "la scara 1:87"?

Eu sper ca de Craciun, doamna va gasi in incaltari niste daruri mai potrivite! ;-)

Iar tie sa-ti aduca Mosul darurile promise... iar in continuare iti urez sa ai "verde" la amenajarea dioramei temporare din camera de zi si cu ocazia sarbatorilor din anul acesta! :fluierat:
 
No'binye'amu :D
E clar ca doamna-sef-de-gara a mai primit si alte lucruri dragute ne-feroviare 8)
MosNicolae e multumit ca ne-a adus ce ne-am dorit, iar MosCraciun isi pregateste sacul, verifica listele, mai da niste comenzi incolo si incoace etc. astfel incat, la randul lui, sa ne poata oferi ceea ce stie ca ne va aduce bucurie ;-)
Diorama temporara este instalata, iar santierul bisericutei... stagneaza :fluierat: ... din cauza lucrarilor intense la teza, care nu-i mai lasa timp sefului de gara pentru nimic altceva :p
 
Pe langa prima tiparire cap/coada a tezei mele de doctorat 8), cu coperti, foaie de titlu, bibliografie, cuprins etc. (inca perfectibila :D) si alte cadouri frumoase, MosCraciun mi-a adus o superba locomotiva electrica E10 Roco
yahoo.gif


Ea este acum digitalizata, avand in interior un decodor ESU LokPilot V3.0 DCC oferit de doamna_sef_de_gara :aplauze:, are osia cu cauciucuri mutata mai spre interior si are montate celebrele cuple Roco universale.
 
Asa e ca "celebrele cuple Roco universale" nu se "pupa" cu cele scurte tot Roco?
Nu-s chiar asa de universale, carevasazica...

Enfin, sa o rulezi sanatos ! (adica zdravan, "la greu"...)
 
dac a spus:
Asa e ca "celebrele cuple Roco universale" nu se "pupa" cu cele scurte tot Roco?
Nu-s chiar asa de universale, carevasazica...

nu se "pupa" chiar deloc...decat cu cele normale...."hoop-coopling" si aici cu destule batai de cap.
 
Versurile din finalul unei binecunoscute colinde spun cam asa: "Care bucurie / Si aici sa fie" 8)
Decodorul este V3.0; dupa cate cred eu ca stiu, V3.5 este cel cu sunet, ceea ce... inca nu e cazul :fluierat:
Cuplele Roco universale nu se "pupa" cu cuplele scurte Roco, dar se "pupa" cu cuplele hoop-coupling tip Piko si cu cuplele digitale ale locomotivei de manevra OBB2048; in plus, ele asigura cuplare apropiata cam ca si cele sus-mentionate ;-)
MosCraciun a fost foarte darnic si cu nepotelul meu, caruia i-a oferit un start-set Piko analogic
yahoo.gif
. Deoarece trebuia sa fac instructajul atat proaspatului sef-de-gara cat si tatalui sau :D, este de la sine inteles ca am montat setul si am facut cateva ture, atat cu trenuletul analogic original, cat si cu cateva din trenurile mele digitale, inclusiv locomotiva electrica sus-mentionata. TOATE trenurile s-au descurcat admirabil, deoarece alimentatorul analogic Piko stie sa se faca inteles atat de locomotivele analogice, cat si de cele digitale :aplauze:
 
@Mircea ,am voie ceva critica ? :D tu care privesti asa atent aburoasele.....
de ce nu folosesti ceva pasteluri sau vopsele acrilice pentru cladiri..prea arata a plastic !!!