Scule si dispozitive utile pentru modelism.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Am o intrebare:
cat rezista o astfel de planseta pentru debitare?
eu inca nu am investit in una, desi ma bate gandul, pentru taiat folosesc calendare din carton foarte tare de tip mucava acoperite cu carton subtire (asa e modelul), format A3 care rezista la cateva sute de taieturi, dupa care le arunc. Cand se franjureaza evident ca le intorc. Marele lor avantaj este ca au fost pe gratis, dar din pacate stocul se apropie de sfarsit.
 
jeli a spus:
....acum ma bate gindul sa imi cumpar si eu un strung,dar nu de lemn.au un strung sub forma de bijuterie care costa 3200 roni si unul ceva mai mare si mai badaran la 1000 roni.inca nu sint hotarit,mai ales ca cel cu 1000 roni nu stiu inca la ce tensiune se alimenteaza.
strung de 1000 de roni? la sierra?da-ne si noua un link te rog, eu n-am vazut asa ceva.
 
imi cer scuze pt afirmatia cu strungul de 1000 de roni.am intrebat preturile la strunguri si erau doua modele unul la 3200 si unul la 9800.s-a gresit codul cind am intrebat de pret.1000 de roni era de fapt o flansa pt acel strung.al doilea tip de strung il gasiti doar in catalogul de la proxxon.daca intrati pe site-ul de la sierra gasiti acolo jos in dreapta mai multe firme cu care colaboreaza cei de la sierra.daca dati click pe proxxon puteti descarca catalogul de la ei.preturile nu sint afisate,dar luati legatura cu cei de la sierra si au sa va dea toate informatile necesare.sint foarte amabili si foarte promti la comenzi.inca o data imi cer scuze,si ii multumesc lui Alin pt ajutorul acordat in corectarea afirmatiei gresite ce am facut-o
 
Cel mai ieftin strung disponibil pe piata romaneasca pentru prelucrarea metalelor este cel produs de Einhell iar preturile se invart intre 2200 si 2800 in functie de dotari si furnizor.Vanez de ceva vreme pe toate siteurile posibile un strung pentru metal si nu am gasit nimic sub preturile astea asa ca sint destul de la curent cu problema in cauza.In cele din urma m-am multumit (deocamdata )cu un mic strung second-hand care necesita o serie de reparatii nu tocmai ieftine sau facile...
 
in sibiu este un asemena strung expus la magazinul baumax.pretul este aproape 2400.eu as da acesti bani,dar nu ma pricep la strunguri.nu stiu daca acest strung este bun sau nu este bun.datele sale tehnice nu imi spun nimic.o alta ideea ar fi daca tot asa da 2400 pe un stung,sa mai string diferenta pina la 3200 si sa cumpar un proxxon.sincer sa fiu eu am incredere in aceste produse.
 
Einhell se situeaza in partea de sus a brandurilor chinezesti ieftine.Adica sint cele mai bune produse dintre cele ieftine si de la care nu poti avea mari pretentii.La lucrarile executate in regim de hobby, bricolaj , folosire ocazionala se preteaza destul de bine.Evident ca nu se compara cu produsele de la Proxxon.Cum nici Proxxon nu se compara cu alte firme de prestigiu, samd...Evident si preturile sint diferite.
Intre 2400 si 3200 diferenta de bani nu e mare, dar trebuie cantarite dotarile si performantele tehnice ale fiecaruia.Un strung poate sa aiba foarte multe accesorii care la randul lor costa alti bani.Trebuie vazut cel de 3200 cu ce se prezinta.
Si ca o mica concluzie personala in vesnicul versus scule ieftine-scule de marca:
o scula performanta nu garanteaza succesul si perfomanta in modelism , tot asa cum o scula no-name nu insemna ca operatiile pe care le faci cu ea sint din start compromise.De cele mai multe ori conteaza mana care manevreza unealta.Sigur ca marcile de prestigiu aduc un plus de precizie, comfort, siguranta,usurinta, etc.Dar nu garanteaza in nici un fel rezultatul final al muncii( adica ceea ce conteaza pentru ochiul nostru si al altor modelisti, care evalueaza foarte critic munca prestata).Am vazut lucrari de exceptie realizate cu scule foarte modeste, dar manevrate de o mana iscusita si talent pe masura.Imi aduc aminte de un fost coleg de breasla (nu ma refer la modelism aici) care era la curent cu ultimele softuri de proiectare si ultimele versiuni, si stapanea partea de comenzi foarte bine, in schimb rezultatele proiectarii lui nu erau , ca sa zic asa cele mai ...stralucite
Asa ca cel mai mult conteaza REZULTATUL muncii, in modelism si in orice alta activitate.Cu ce ramai pe bancul de lucru dupa ce ai folosit fie scule traznet fie chinezarii modeste.
 
Alin are dreptate cu legatura intre performanta si rezultate. Sunt oameni talentati, care pot realiza cu scule foarte putine ceea ce oameni mai putin talentati realizeaza cu o intreaga panoplie, sau chiar mai mult.
Eu unul impart sculele in trei mari categorii:
1. foarte proaste calitativ (din acelea care la 5 buc costa mai putin decat una singura) care chiar nu sunt bune de nimic, pentru ca sunt scoase din start din parametrii nominali pe care ar trebui sa-i aiba (de exemplu batai foarte mari)
2. sculele de nivel mediu, de hobby (preferatele mele datorita raportului pret calitate)
3. sculele profesionale, care fac aprox acelasi lucru cu cele de hobby, doar ca se pot exploata in conditii de "santier" adica pot fi utilizate un numar multmai mare de ore pana la aparitia uzurilor normale

Acuma, parerea mea este ca nu merita investit in scule profesionale (de catre utilizatorul comun) decat daca acestea sunt facute sa duca bani pentru a fi amortizate. Sculele de nivel mediu sunt arhisuficiente pentru un modelist.

Si in Timisoara pretul unui strung se invarte intre 2200 si 2400 RON. Nu am studiat problema in detaliu, pentru ca locuind la bloc, nu pot instala astfel de echipamente. Cand o sa reusesc sa stau la casa o sa incerc sa-mi cumpar o astfel de "scula" foarte utila. Foart util s-ar dovedi un centru numeric de prelucrare, din pacate total inaccesibil la ora actuala.
 
cunoasteti ceva detalii ale calitatii la strungurile sherline sau wabeco?la mine in oras s-a deschis un magazin care comercializeaza aceste marci.discutatind cu reprezentantul firmei am primit numai laude si recomadari pt ambele marci,dar nu prea am incredere in reprezentantii de firme.
 
Ambele firme au masini de calitate superioara, si poti citi destule atat pe siturile producatorilor cat si pe forumurile de profil. Asa, in doua vorbe, Sherline se adreseaza modelistilor avansati si atelierelor de prototipuri industriale (are saniile si batiul din profile de dural) iar Wabeco mediului industrial (constructie integrala din fier), lucru reflectat clar de pret. Insa un strung trebuie insotit de o freza, care in principiu costa cam cu o treime mai mult decat strungul, indiferent de producator, si, in final, accesoriile uneltelor (cutite, portcutite, freze, burghie, calibre, divizoare, extensii, mandrine, etc., etc.) care aproape dubleaza pretul utilajului.
Prefer sa nu dau sfaturi, decizia apartine fiecaruia dupa nevoi si posibilitati.
Toate cele bune!
 
muktumesc mult pt informatii

asa arata strungul de care intrebam si are inclus in pret tot ce se vede in poza..nu cunosc pretul la freza care se adapteaza la acest strung ,in schimb stiu ca un strung la proxxon costa cam 3200 de roni iar freaza care se adapteaza pe acel strung costa cam 3100 de roni.de citeva zile tot analizez ofertele,atit de la proxxon cit si de la sherline,si inca nu sint hoatarit daca sa cumpar sau nu un asemena strung.la cit sint de prost daca cumpar strungul o sa cumpar si freza si atunci va trebui sa fac ceva eforturi financiare,tinind cont de faptul ca investitia se ridica undeva la 6000 de roni.pt cei interesati pot sa le trimit catalogul de la sherline si de la wabeco.ambele sint in limba engleza si nu contin preturi.pt cei intereati de marca proxxon se pot documenta de pe site-ul de mai jos
http://www.smart-tools.ro/.acest site contine si preturile produselor.
 
undeva mult deasupra.un strung einhell ptr modelism este in jur de 450 euro,insa se uzeaza foarte repede.
 
Am nevoie de o surubelnita tubulara < 3 mm pentru strangerea unor suruburi de la bielele unei aburoase. Tot ce-am gasit pana acum este > 3.5 mm (si numai la set de 6 surubelnite). A cumparat cineva asa ceva si de unde?
 
crgtmp a spus:
Am nevoie de o surubelnita tubulara < 3 mm pentru strangerea unor suruburi de la bielele unei aburoase. Tot ce-am gasit pana acum este > 3.5 mm (si numai la set de 6 surubelnite). A cumparat cineva asa ceva si de unde?

S-ar putea sa se gaseasca in reteaua magazinelor Vitacom, care au seturi de scule de precizie.
 
uneori visele devin realitate,chiar daca pt aceste vise facem eforturi mai mari sau mai mici.eu am reusit sa imi achizitionez un strung PD230/E si o mini freza PF 230.dupa ce mi-am umplut covorul de bobite mici din polistirenul in care erau frumos ambalate masinile,am inceput sa le montez.pe toate piesele metalice este vaselina sau ulei,si de aceea am am pus niste ziare sub ele.




freza se poate roti pe orizontala 360 gradein jurul axei sale de sustinere,si 180 de grade in jurul axei perpendiculare pe axul de sustinere




in locul suportului de cutite

se poate prinde masa frzei,obtinindu-se astfel o masa in coordonate.

cutia de viteze a strungului


inca nu am resusit sa lucrez cu aceste masini,dar in functie de timpul liber pe care il voi avea le voi testa pe fiecare in parte.
pentru cei interesati de achizitionarea unui produs proxxon le recomand site-ul www.smart-tools.ro -pe acest site gasiti o mare gama de produse,iar persoana de contact este foarte amabila si rabdatoare