M-am impotmolit - contacte si puncte alimentare sine

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
De unde stii ca nu exista separare galvanica? Daca este facuta prin optocuplor? Ai verificat schema acelui "mic montaj electronic"?
 
@mpu
"220...220...220"... de cativa ani buni, la prize avem 230V; deh, ne-am aliniat...

In privinta instalatiilor de pom, cam ai dreptate: nu am mai vazut demult cu transformator. Cat despre optocuplor :roll: @mircea18, face el separare galvanica, dar pt. transfer semnale nu energie...
 
Deacord cu tine @dac optocuploarele transmit semnalele de comnada iar puterea se obtine in partea izolata pe seama unei surse de alimentare izolate (mai exista si alte metode, de ex - pompe de sarcina utilizate in circuitele integrate dedicate comenzii motoarelor)!
 
Am si umblat in montajul miniatura al instalatiei mele ca sa refac "sincronizarea" luminilor, fiindca firele erau lipite cam alandala si lumina nu "curgea" de-a lungul firului.
Practic, din montaj pleaca un manunchi de 5inci fire torsadate: un fir comun care aduna impreuna cate un capat al celor patru ghirlande (rosu, galben, verde, albastru) si 4atru fire care aduc la montaj celelalte capete ale ghirlandelor. Firul comun duce direct la un pol al prizei, iar celelalte duc la anozii unor mini-triace (daca am vazut bine), comandate de un chip electronic aflat sub o picatura de ceara, iar catozii acestora sunt adusi impreuna la celalalt pol al prizei. Nu-mi amintesc sa fi vazut vreo punte redresoare, deci nu cred ca piesele inseriate cu ghirlandele ar fi tiristoare sau tranzistoare.