Bine ati venit !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Va Salut ! Numele meu este Nicu sunt din Bucuresti , pasiunea pentru trenulete e veche dar timpul si spatiul nu mi-au permis pana acum sa ma desfasor (nu ca as avea prea mult spatiu acum ) sunt incepator asa ca nu aruncati cu pietre .
 
Sa ma prezint si eu . Prenumele meu este George Catalin , nascut in Ploiesti in aprilie 1985 si locuiesc la acelasi domiciliu in prezent. Student anul I la zi in Bucuresti si Agent de paza in Ploiesti. Pasiunea de trenuri as putea sa zic ca la mine a venit fortat deoarece sunt vecin ( 200 metri ) cu magistrala 300 Buc.Nord-Brasov si linia 302 PL.Sud-Pl.Vest-Targoviste. Inca din clasa a 5-a merg singur cu trenul, la inceput doar pe ruta PL-Tgv-Pietrosita si retur, apoi in functie de banii pe care ai aveam la varsta aceea imi luam bilet si mai plecam pe cate o linie care nu se prea indeparta de Ploiesti.

Prin tara am mers pe foarte putine sectii, enumer doar liniile nu si nr de calatorii pe fiecare linie : 302 , 304 , 306 , 701 , 1000 , 901 Buc-Pitesti , 500 Pl.Sud-Adjud , 300 - PL.Vest - Brasov , 702 Buzau-Tandarei , 800 Buc-Ct , 904 Targoviste-Pietrosita si 400 Brasov-Sfantu.Gheorghe.

In prezent programul meu legat de trenuri arata cam asa : Luni, Marti si Miercuri Pl.Vest-Bucuresti si retur iar restul zilelor cand am liber de la munca ori PL-Targoviste-Pietrosita ( la tara ) ori PL.Vest-Valea.Prahovei ( la munte ).

Imi plac foarte mult locomotivele GM iar ca vagoane vagoanele cu masute gen 20-76 , 21-86 , 21-76.

In incheiere vreau sa va spun ca de la mine poze nu o sa vedeti :( pentru ca nu am cu ce sa pozez, sper in curand sa pot sa-mi iau o camera.

Personal de aici nu-l cunosc decat pe Dr2006 iar de pe mess pe MariusM.

paall este nickname-ul meu pe care il mai gasiti pe inca un forum si atat. date de contact : 0728 505 824 sau id : georgecatalin_2013.
 
Salutare George Catalin, fii binevenit printre noi! Iti uram sa-ti cumperi cat mai curand o camera si sa ne incanti aici cu pozele facute de tine in calatoriile tale!
 
Va salut si va multumesc pentru acceptarea mea pe acest forum.
Citesc de mult timp cam tot ceea ce se posteaza pe acest forum. Foarte multe lucruri utile se gasesc aici. M-am inregistrat, in dorinta de a adresa un mesaj, la obiect si sa-l postez pentru a putea fi citit la rubrica off topic, daca imi permiteti. Nu contine injuraturi, este doar imaginea ce mi-am format-o citind mesajele unor membri ai acestui forum.
Despre mine, sunt pasionat printre altele si de trenulete la scara HO.
Locuiesc in Bucuresti, nu fac parte din vreun club de trenulete din motive personale.
Cam atat.

Bogdan
 
Buna, Ma numesc Cosmin, sunt din Timisoara, stau pe langa Judetean si ma bucur ca am gasit persoane ce impart aceeasi pasiune cu mine.
 
SALUT !

Ma numesc Zaharia Marius Mihai sunt din Bucuresti si am luat "microbul" acum 3 luni . Sunt boboc si din cite citesc pe aici voi fi mult timp asa !
Sper sa recuperez !

BAFTA LA TOATA LUMEA ! :lol:
 
Buna ziua,

numele meu este Sorin Anghel, am 48 ani, sunt din Bucuresti. In 1973 am cumparat primul meu trenulet electric (PIKO - 9 mm). Apoi am trecut la ecartamentul cel mai convenabil in acei ani - 12 mm pentru ca abia dupa 1990 sa ma stabilizez pe 16 mm. In prezent colectia mea este formata din produse de Fleischmann (cele mai multe), Roco, Trix, Brawa si Sachsen Modelle. Am descoperit cu mare placere acest forum si am fost teribil de impresionat de imaginea de comunitate pe care o degaja (lucru cam rar din pacate la forumurile romanesti). Va salut pe toti si intrucat nu mai este mult, va urez si Sarbatori Fericite!
 
bine ai venit printre noi. iti dorim si noi sarbatori fericite si toate cele bune. asteptam impresii, fotografii si impartasirea experientei tale in domeniu
 
Multumesc din nou pentru urari! Asa cum am promis, revin cu mai multe detalii despre preocuparile mele. Epocile care imi sunt cele mai dragi sunt 2 si 3. Am o locomotiva E69 de la Trix, si una BR81 de la Fleischmann. Am mai avut doua alte
locomotive Fleischmann (BR78 si BR55) pe care le-am vandut pentru ca acum sunt in epoca de tranzitie catre digital, iar acelea pe care le aveam eu erau curat analogice. Intentia mea era sa imi cumpar imediat pe cele digitale corespunzatoare dar am sfarsit cu un Nikon D80 de gat. Dar nu le-am uitat si mai devreme sau mai tarziu se vor reintoarce in colectie. Am multe vagoane de marfa, de toate felurile. Cea mai valoroasa piesa a colectiei mele este o locomotiva BR38 MicroMetakit cu certifiacat de origine seria 23 din 30 cu tot. Am cumparat-o direct de la ei, mai demult, intr-o perioada care inca nu mirosea a criza globala.
In afara de cele de mai sus, baietelul meu de 12 ani are si el o colectie de 3 locomotive mai moderne (un V200, un ICE 2 si un BR143) si mai multe vagoane de persoane.
Pentru viitorul apropiat imi propun sa adaug la colectie DA-060 cand o sa apara cu inscriptionari ca lumea si vagonele de la Amintiri Feroviare. Cand o sa-,i dau seama unde pot face upload la ceva poze, am sa postez cateva imagini cu modele de semafoare romanesti pe care le-am realizat eu din metal.
O seara buna la toata lumea!
 
@anghelson

bine ai venit.Nikon-ul o sa il folosesti pentru a fotografia trenuletele,ca sa ne arati si noua,evident, :p
sunt tare curios sa vad semafoarele tale si cred ca nu sunt singurul,avand in vdere ca sunt destui "infectati" de CFR la scara.
iti recomand un host pentru fotografii, photobucket.com,unde poti incarca eficient si simplu imaginile.Sarbatori fericite!