Diorama din Sinaia

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@Asalexx -Inainte sa o demolezi, uite si aprecieri de la mine, imi place diferenta de volumetrie ca sa zic asa, pigmentarea cu verdeata si aspectul de cornisa, e simpatica despartirea constructiilor ,ai pus si sus cate ceva.Ai trudit cu stalpii si instalatiile, poate mai dai detalii.Daca faci alta, pune si o portiune cu zapada pe un colt undeva, nu ca sunt eu Prahovean si mi-e dor de Sinaia , acum stabilit in Banat.. :lol: Toate bune.
 
:lol:
Problema la diorama mea este ca nu pot pune o centrala digitala de la esu sau altfel de centrala.Nu-mi place sa ma uit doar la o lok, ca daca merg trei trebuie sa stau cu ochii in patru ca face bummm.
Noa diorama asa cum am spus mai sus o sa aibe ,,zapada,, cam 50%.

ASA CA DE SAPTAMANA VIITOARE INCEP.AHHHHH :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
 
Multumesc pentru poze, Alex! 8)
Asa cum iti spuneam "in direct" la Brasov, diorama ta este SUPERBA! :aplauze:
Daca o vei reface astfel incat sa fie modulara, eu unul ti-as propune sa construiesti un circuit cu linie dubla, pe care doua trenuri sa poata rula linistite fara sa se intalneasca (datorita macazurilor bine setate, bineinteles), iar din gara mare sa poti intra intr-un triaj unde o locomotiva de manevra sa faca... ceea ce stie ea mai bine, adica... manevre. Eventual as mai propune inca o linie simpla, pe care sa poata circula tacticos un al treilea tren care, tot datorita macazurilor bine setate, nu este in pericol sa se intalneasca cu celelalte trenuri. Astfel, poti linistit sa alimentezi intregul circuit prin intermediul unei centrale digitale, fiindca cele trei trenuri vor rula independent unul de altul odata ce le-ai transmis comenzile adecvate, iar tu te vei putea distra facand manevre in triaj. De ce nu, micuta locomotiva de manevra (cu cuple digitale, bineinteles ;-)) poate construi garniturile pentru cele trei linii, pe care locomotivele respective sa vina sa le preia, sa le "plimbe" si sa le aduca inapoi in triaj.
Evident, toate liniile vor fi interconectate prin macazuri, astfel incat, prin setarea lor adecvata, oricare tren sa poata ajunge pe oricare linie atunci cand este cazul, respectiv liniile sa fie "izolate" astfel incat trenurile sa poata circula nestingherite si fara... intalniri de gradul 3 :D
Solutia mea este simpla, poate chiar simplista :fluierat:, dar mie mi se pare OK. Cand voi avea posibilitatea sa-mi construiesc si eu diorama, cam asa voi face.
Cat despre automatizarile in sistem digital... ii las sa se pronunte pe Maestrii acestui domeniu...
 
:lol:
Multumesc domnul Mircea.
Chiar acum vorbeam cu un prieten cus sa fac cu diorama. Am inteles ce era mai inportant.Acum nu-mi ramane decat sa-i dau drumul.
In legatura cu lok.Nu am codul, cutia am aruncat-o.Si spre rusinea mea nu stiu nimic despre ea.Atata tot ca-mi place foarte mult. :D :D
 
Salutare,
Locomotiva prezentata este un Roco 63768 - Elektrolokomotive Rh 1014 der ÖBB
Stima,
 
Multumesc, Lokomoto! :aplauze:
Am gasit lista de piese pe site-ul www.roco.cc 8), asa ca acum stiu ca are motor cu 5inci poli inclinati si doua volante, interfata digitala si cate doua beculetze la fiecare capat (care vor fi rapid inlocuite cu LED-uri atunci cand va fi cazul :D), toate osiile angrenate si una cu cauciucuri, aproximativ o tona de detalii fine etc.
Pe scurt, aceasta locomotiva este o bijuterie! Totusi, MosCraciun nu mi-o va aduce anul acesta, fiindca... deja mi-a adus alta :|
 
Salutare Alex, m-am uitat si eu din nou cu interes la pozele dioramei tale. Acum dupa ce te-am cunoscut si personal, pot spune doar ca regret ca nu ti-am vazut si diorama "pe viu". Dar, vorba lui Mircea, poate o faci modulara s-o "plimbi" pana la Brasov! ;-)

Amuzanta chestia aia cu dinozaurii... se pare ca avem printre noi un fan "Jurassic Park" :D :D
 
Salutare.
Asa o sa trebuiasca sa fac.O sa migalesc forte mult la ea.
Problema cu diorama este ca se vede mult mai bine in realitate decat in poze.Va garantez ca nu se compara.
Pana cand mai revin cu noua diorama numai bine la toata lumea!
ALEX
 
Salut.
Ma tot gandesc la noua diorama pe care o fac pe module.
Habar nu am cu ce sa incep.Sau de unde sa incep un proiect.Vreau sa comand numai de pe PC.Si acum imi este foarte greu sa ma gandesc, pentu ca nu am lucrat asa ceva.
Sper sa fie bine.
Astept ceva sugesti.
 
Salut

- 547 inseamna raza de curbura, adica daca ai forma un cerc cu respectiva linie curba, ar fi 547 mm din centrul cercului pana la mijlocul traverselor.

- un cerc are 360 grade, 18 grade reprezinta 1 parte din cercul respectiv. Un calcul simplu zice ca ai nevoie de 20 bucati de sina ca sa formezi un cerc complet.
 
Multumesc mult Florin.Incep la proiesct din seara asta :lol: .
Asta inseamana ca am un diametru de 1094.Perfect.

Multumesc