Intalniri intre pasionati la Cluj - imagini

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Florinn, o simpla coala de hartie lipita pe perete e riscanta fiindca e sensibila la umezeala. Daca tot faceti asta, mai bine incercati sa puneti un tapet lavabil, care ar avea avantajul unei suprafete tratate impotriva umezelii!
 
La cati pereti aveti liberi - ma refer la suprafata mai bine puneti pe ei rame cu postere cu trenuri si trenulete (pot fi si colaje cu poze din diferite reviste cu trnulete ) pe acele suprafete , astfel incaperea devine mai vesela (contrast cu mobila) si este si la obiect - trenuletele , si oricand acele rame va vor folosii si la expozitii .
 
Pentru modificarea aspectului sunt posibile doua solutii (rapide):
1. un strat de lavabila, precedat de curatarea locului si ceva glet daca este cazul
2. aplicarea unei placi de PFL, care se gaseste in diferite nuante si este relativ ieftin, dar care este un material ce se umfla la umiditate

Depinde de natura spatiului, disponibilul pentru investitie, etc.
 
Salut,

probabil va vom aplica solutia 1 din ce a zis si @stageexp, se pare ca Mircea este expert si la asta, mare noroc pe capul nostru.

Pana una alta, imagini de la intalnirea de ieri, care a fost extrem de animata.

Cei mai harnici au fost Ionut si ca de obicei omul plin de entuziasm, Mircea:



Desi azi a fost intalnire si nu sedinta de lucru, s-a lucrat totusi la imbinat module, curatat linia si refacut legaturile electrice pentru ca se doreste repunerea cat mai rapida in functiune a dioramei.

Altii s-au distrat si au baut beri :



Prezenta a fost destul de numeroasa : Ionut, Mircea, Septy, Doru, Fleishmann, Attila, Cornel, Vali.

De la Braila a sosit un superb vagon pt H0e:



La finele zilei am facut cateva poze din diverse unghiuri, este minunat sa te poti invarti in jurul dioramei, constati ca vezi unghiuri inaccesibile inainte cand era lipita de perete, ai cu totul alta imagine de ansamblu.

Cateva imagini:


 
Ma bucur ca incepe sa capete forma clubul. Stiu ca toti ne doream sa fie cat mai repede dar desi nu pare a fost mult de munca.
Mai vreau sa precizez ca a fost o exceptie faptul ca s-a lucrat in timpul sedintei. Am stabilit sa delimitam clar sedintele de zilele de munca la diorama.
La sedinte vom rula trenuri, bea o bere, povesti despre una alta, eventual vor fi prezentari de modele de catre comercianti.
In rest cine vrea sa munceasca la diorama este liber sa vina cand pofteste cu o zi semioficiala joia.

Ar mai fi de adaugat ca inca nu este gata: mai avem de pus vitrinele, de zugravit, de pus mocheta. Important este sa avem diorama functionala (cel mai probabil joi) pentru ca vorba aia este obiectul muncii. Restul le facem cu rabdare cu timpul.
 
Salut,

iata cateva imagini de la intalnirea de saptamana aceasta, marti.

Vedetele intalnirii au fost BR 58 Rivarossi, BR 55 Trix si BR 85 Trix, ultimile 2 echipate cu fum si sunet.

Poazele nu-s grozave, inca nu avem instalata "toata lumina" la club, vom lucra la asta abia saptamana viitoare.



Prezenta numeroasa



Vali a dat bere de ziua lui:



Cateva filmulete:




Saptamana viitoare,
marti - intalnire
joi - lucru la diorama.
 
Salut,

ieri a fost mare intalnire mare la club, ca sa "admiram" DA-ul CFR.

Asadar multa lume, multe impresii.

Cateva poze:



Mircea a facut niste poze artistice, zic eu extrem de reusite, vi le arat cu permisiunea lui:







p.s. Rugamintea mea este sa nu comentam in acest subiect despre cum arata sau nu arata DA-ul, aici este un subiect de prezentare al intalnirii, eventual putem discuta despre intalnire sau despre poze. Voi reveni in cateva zile cu un review personal legat de aceasta locomotiva, evident la subiectul dedicat acestui model.
 
nu comentez asupra DA, dar nu pot sa nu va intreb daca nu vi se pare ca diorama la care ati muncit pana acum nu e prea mica pentru noua locatie?
 
Florin. spre deosebire de vechea locatie unde diorama era pe marginea peretilor incaperii si parea foarte mare, in noua locatie ea se afla in mijlocul camerei ( presupun ) si pare mai mica.

Alin. Nu cred ca ti-ai permite sa o arunci. Si nu la aceasta am vrut sa ma refer. Diorama e superba, dar in noua locatie cred ca merg niste prelungiri ( module in plus ).
 
@Florinn :Asteptam si comentarii la foto de la intalnirea de la Club, sa prezentati oaspetii si prietenii vostri din imagini, noi cei de departe nu ii cunoastem..
Foto artistice imi plac, iaca-ta DA-ul pus la munca,si redusa la scara saraca nu e sortita linistii, locomotiva asta a avut Karma grea sa stiti :D
 
Intr-adevar, arata mult mai bine diorama in noua locatie.
asta o spune unul care nu a pus din pacate umarul nici la manopera, nici la mutat.
Spatiul este mult mai permisiv, nu sunt atatea incaperi, nu-s atatia pereti.Plus ca fiind modulara, se mai poate adauga cate ceva. Chiar cei 50 de cm ai lui Alin, ca tare bine a scris-o!
Pozele chiar sunt reusite! ;-) cine se pricepe, bravo lui! Bafta!
 
Salut,

saptamana trecuta in drum spre Nurnberg am avut timp si de club. Prima data marti, zi de intilnire a membrilor.

Material rulant CFR. 4 DA-uri si ceva vagoane.

De la stanga: DA-ul de la Arad-Gabi; DA-ul de la Cluj;DA-ul de la Brasov-Bogdan; DA-ul de la Cluj-Sandy:


















A fost desfacuta si o sticla de sampanie:

 
Sambata am fost toata ziua la club. Treaba si poze la noile achizitii.

Cand am ajuns Ionut lucra la viaduct:



Vlad lucra si el la diorama lui:



Florin si Bogdan incep sa scoata achizitiile lor:



O bijuterie cu sunet de la Trix la rodaj :






Ionut a adus BR 58 :aplauze:



Ca si cu ND2-ul, trebuie sa vezi acest model live ca sa il admiri la reala valoare.

Eu am fost prezent cu parcul auto:


Momentan acestea sunt pozele, restul sunt pe drum.