"Orasul din Sufragerie"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Am inceput marea operatiune de simplificare a blocului automat de comanda. Lucrarea de automatizare de pana acum s-a facut in trepte, pe masura ce situatia financiara si starea de sanatate mi-au permis construirea de module de comanda. Ideile de baza le-am avut de cand am inceput constructia dioramei, dar aplicarea lor s-a facut in trepte pe masura evolutiei lucrarilor. De aceea, automatizarea era lucrata pe bucati, fiecare montaj avand un rol in ansamblu si conectandu-se prin borne si fire la restul blocului.

In apropierea barierei am facut astfel incat locomotivele sa actioneze un semnal sonor, ca o goarna de tren, care avertizeaza apropierea trenului de bariera. Montajul l-am facut simplu, cu un CI 555 si un releu de timp care actioneaza in doua trepte de sunet si de durata. Voi face un filmulet in care veti putea auzi sunetul produs de montaj. Difuzorul va fi amplasat in cantonul de langa bariera.

Pentru zona de tranzit a liniilor de pe o masa a dioramei pe cealalta masa, ca sa acopar despartitura dintre mese, am confectionat din forex de 4mm grosime, cate un podet pentru fiecare linie. Acestea sunt demontabile si se extrag odata cu sectorul de linie intermediar ce face legatura fizica si electrica intre linii.

Am inceput crearea de scenarii folosind omuletii ce s-au adunat in dotare. Nu prea am personaje care stau asezate pentru a pune pe bancute. Am mai daugat ceva vegetatie prin cateva locuri si am mai adaugat cativa pomisori facuti din burete.

Parcul auto al dioramei a primit cateva noi masinute care vor da o nota de realism peisajului urban...
 
23 octombrie 2008

Aseara am terminat in sfarsit primul bloc automat centralizat de pe tronsonul exterior al dioramei. Cele 5 montaje separate ce faceau treaba pe acest tronson au fost optimizate si modernizate apoi comasate pe o singura placa. Mult imbunatatita aceasta noua placa, are optiuni pe care le-am dezvoltat si le-am implementat in vederea unui aspect cat mai variat al functionarii dioramei. Dar, despre ce face noul montaj, dupa ce voi fi reusit sa-l plasez la loculul lui. Va urma si o noua fata a tabloului de comanda, cu multe lumini de control...

 
Aseara, multumita lui Razvan, noul meu coleg de pasiune din Slobozia, am avut in mana pentru montare gata si la comanda, noul montaj prelucrat dupa dorinta mea de catre acesta. Imbunatatirea facuta de Razvan este anume ca sistemul lucreaza acum cu temporizare pe baza de CI 555. Aplicatia acestui circuit in automatizarea dioramei aduce noi optiuni in circulatia cat mai realista a trenurilor. In acest moment, am terminat de implementat circuitul respectiv si el produce efectul de stationare pentru un timp, al trenurilor garate in vecinatate, inainte ca unul din ele sa plece. Iata un mic filmulet facut in proba rapida precum si detalii despre noile gaselnite implementate dioramei de la Slobozia.
 
28 octombrie 2008

Am reusit sa definitivez noul panou al tabloului de comanda... Acum, leduri bicolore semnalizeaza operatorului tot ce se intampla pe diorama. Semafoare, pozitia trenurilor in tunel, macaze, etc. De asemeni am terminat si ultimul montaj la sistemul de securitate. Acest sistem nu permite niunui tren care vine spre gara, sa intre daca, ambele linii sunt ocupate. Un eventual tren care apare neasteptat la intarea in gara opreste pana cand una din linii se elibereaza, indiferent care din ele si atunci trenul isi reia parcursul. Acelassi sistem l-am implementat si traseului de jos. El lucreaza pe principui sesizarii prezentei unui tren si al eliberarii unui bloc de siguranta intre oricare doua trenuri aflate in mers. Aceste montaje au rolul de a proteja trenuletele de eventuale erori umane la crearea parcursului sau la executarea manevrei de liber catre un tren oarecare accidental.

 
fain! desi nu prea am postat aici,asta nu inseamna ca nu urmaresc lucrarila tale.
as avea o remarca de facut si anume oprirea brusca a locomotivelor in fata
semafoarelor,insa fiind in analog este inevitabil acest lucru.succes in continuare!
 
Multumesc Cosmin.

Din plexiglas transparent, un LED si un crucifix sfintit de la manastirea Cozia, am creat o troita luminoasa pentru diorama mea! Amplasarea troitei este la intrarea in parcarea manastirii. Suportul si acoperisul troitei sunt lucrate din scobitori si bucatele de lemn de la linguritele de inghetata. LED-ul se alimenteaza la 12 v prin rezistor de 1200 ohmi. Am mai confectionat cativa pomi. Maine, dupa uscare, vor fi plantati pe diorama.
 
01 noiembrie 2008

Luna noiembrie a debutat cu ceva noutati pe diorama. In primul rand, aseara, Razvan a reusit sa termine montajul la cea de-a doua automatizare, in speta cea afectata blocului de comanda pentru tronsonul de sus. Sper ca astazi sa reusesc sa-l implementez si sa-l pun in functiune. Miniaturi multe au fost lucrate zilele acestea si montate pe diorama. Mai multe detalii in pagina 1 nov2008
 
Foarte frumos Domnule Prognosis! Felicitari pentru aceasta lucrare minunata. Cu toti cred ca visam ca dioramele sau lucrarile noastre sa devina faimoase peste noapte :D Meritati toate :aplauze: :aplauze: :aplauze: :aplauze:
 
Multumesc Liviu.

04 noiembrie 2008

Astazi am facut cativa copacei dupa metoda buretelui. In prima faza sunt la uscat. Am continuat cu plantarea de tufisuri si vegetatie in zona frontala, intre linii si de-a lungul tronsonului frontal. Multe plante si in zona podului, gradina laterala si dealul cu flori (dupa cum este renumele). DETALII si POZE plus un filmulet cu noua automatizare de pe diorama. Filmul nu are comentarii.

 
09 noiembrie 2008

Evolutia din 9 noiembrie 2008 fara prea multe cuvinte. cativa copecei facuti de mine, personaje, scenarii, maruntisuri dar care fac sarea si piperul dioramei... Las imaginile sa vorbeasca, mai ales ca acesta este ultimul meu post inainte de expozitie. La intoarcere voi mai posta fotografiile facute acolo si apoi... gata! Nu mai am putere nici sa lucrez la diorama si nici sa fac poze, pagini de net, posturi pe forumuri, etc. Ma retrag din viata publica. Lumea modelismului feroviar va fi un loc mai bun fara mine. Nu voi sterge situl TRENULETE.INFO, il voi lasa pana expira contractul. Adica, in situatia in care se mentine din publicitate (caci isi face plata automat din reclama) poate sa traisca atat cat are viata. Daca se inchide de la sine... sanatate. Eu nu mai pot! Bafta tuturor, ne vedem la Brasov! Pentru cine are nevoie de mine, pagina de contact il poate indruma!


Bafta tuturor!
 
Sincer imi pare rau sa aud asta Arin ... lumea trenuletelor NU va fi mai buna fara tine ...
Pentru mine esti un mentor in trenulete .. iti promit ca-mi voi cumpara trenulete si voi incerca sa fac cel putin cat ai facut tu !

Cu respect , al tau prieten
Sava Cosmin
 
Cum asa Prognosis? Acum trebuie sa te cert. Si cu diorama la TT? Si cu planurile de viitor? Sincer, eu nu cred ca ai sa te retragi. NU pentru noi cei mici, dar nu cred ca ai sa poti sa stai pe margine si sa privesti fara sa te implici in ceva cand ai microbul in sange. Pasiunea ustura cand incerci sa o sufoci cu uitare. Asadar, asteptam noile tale creatii si, cum spunea un personaj din desenul animat Ratatouille: "Uimeste-ne"!
 
10 noiembrie 2008

Un ultim scenariu cu cei 4 muncitori si o sapatura asa ca la carte, cum se face pe la noi, este gata si montat pe diorama... In asteptarea figurinelor premiu de la concursul foto, nu mai am ce face decat sa ma concentrez pe repartizarea ultimilor granule de vegetatie. Oare unde o sa le pun ???
Si daca pana azi, sincer nu am avut timp sa ma joc cu trenuletele, pur si simplu, acum cand diorama este terminata si ma pot juca cu ele in voie, nu am chef sa o fac. Parca imi lipseste activitatea... ma ard palmele sa fac ceva. Le invart de 10 ori pe zi pe diorama si apoi fac manevre manuale. De' ma specializez in "miscare"... Dar, dupa cateva ture, dupa ce dau inainte si inapoi, dupa agatat si schimbat vagoane intre ele, dupa ce rulez toate locomotivele pe care le am... ce mai pot sa fac ? Nimic ?!? Hmmm! Creierul meu refuza cu incapatanare sa intre in menopauza! Cred ca are dreptate LupulAlb. Zac fara treaba de numai 2 zile si deja mor de plictiseala.... Ajuns la destinatie, iti dai seama ca "numai drumul e interesant" :D

 
De fapt, aceea nu este bicicleta, ci motoreta! Cei doi nu sunt la picnic cu ceapa ci se gandesc cum sa repare Mobra unuia dintre ei! Fireste in timpul programului, fapt care a dus in final la sanctionarea lor cu 5% pe trei luni! :D Conducerea companiei multumeste celor ce au semnalat aceasta neregula in campul muncii!
 
19 noiembrie 2008

Am aparut in ziarul Independent pe prima pagina! Orasul din Sufragerie incepe sa se arate lumii!

Am montat fantana arteziana in parc dar mai am de lucru la montajul electronic ce va comanda luminile fantanii. Cateva instantanee cu personajele noi puse pe diorama in diverse scenarii.