Nebunia mea

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
credeati ca am adormit.......nu-i asa?
P1070337.jpg
 
poate nu stiati de ce se intituleaza topicul asta "nebunia mea"
cu siguranta nu din cauza ca sunt sanatos 8)
iote ce noutati am.....bineinteles la H0 :twisted:
V200.jpg

BR215.jpg


si setul asta de vagoane:
http://roco.ro/cod/public/produse_detaliu.php?idprodus=258
scuze de link dar nu am mai facut poze la fiecare
 
COObra a spus:
Dupa cum spuneam prin alt topic tocmai am luat un start set H0 cu locomotiva si 4 vagoane. ajung acasa ca un copil mic scot tot si da-i sa il vad cum merge pe sine.
acum odata satisfacut impulsul care il aveam de vreo 20 de ani ....unde asez tot? ca doar nu l-am cumparat sa il tin in cutie si sa il scot la 2-3 saptamani sa il pun sa se invarta pe masa. ma rog una peste alta ideea de final e in felul urmator:
am un dormitor liber. vreau sa fac un traseu in jurul camerei, suspendat pe pereti, care va urca peste usa iar intr-unul din colturi va fi amenajata o statie unde se vor schimba vagoanele. practic va fi o garnitura de persoane si una de marfa.
sinele le voi pune pe ceva (nu stiu inca exact ce) lat cam de 10-15 cm.
in principiu vreau sa confectionez cam tot. mai putin terasamentul ca va fi cam mult de migalit la el si tare imi e ca la lungimea aia nu imi iese.
PROBLEMA: am facut ieri o proba si pe plan inclinat se duce tot la vale. desi locomotiva nu da semne ca nu ar avea putere sa traga .....totusi din cauza greutatii - aluneca. ce se poate face? mentionez ca va urca o panta de 2,5 metri, iar diferenta de nivel este cam de 1,1 - 1,2 metri.
exista vreo metoda sa rezolv problema aceasta? ce am probat eu ieri nu stiu daca era tot cam la aceleasi unghi dar la cum a luat-o garnitura la vale..........nu stiu daca mai conteaza acuratetea testului.
multumesc pentru orice sfaturi.
PS - nu incercati sa ma scoateti din ale mele ca nu merge. decat daca aveti vreo idee exceptionala care mie imi scapa.

as vrea sa vad si eu camera aia....
 
am stat si am citit azi tot acest topic, de la inceputuri pana in prezent. interesanta istoria si schimbarile "dramatice" petrecutede-alungul timpului, astfel incat, ma intreb, vom vedea vreodata diorama lui Coobra terminata?

si pana la urma ce va fi? N sau HO?

parca sunt mai frumoase cele de la HO.
 
uf. si tare vroiam sa vad ce s-a mai intamplat cu muntii aceia de la noch, cand totul a disparut brusc.

sper sa te hotarasti si sa mergi pana la capat.

:p