Automobile 1:87

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Aha Florinn

La-m vazut pe viu, este BESTIAL, cum ar spune prietenul meu PDI :D

:idea:

Hm, iote ca m-am grabit cu noutatile si trebuie sa rectific cu scuzele de rigoare pentru cei ce s-au bucurat alaturi de mine pentru noile achizitii :(

Deci ...RECTIFICARE<i></i>




Am returnat-o repede proprietarului asa ca nu a mai facut plangere la militie :mrgreen:

Norcul meu :cool:

Ei, si nu sunt chiar asa 13 pisicile si ceasul negru ca ... vine si al meu :wink:
 
nu "proprietarului" ci "posesorului", asa era pe vremea aceea :D

nuanta este importanta, pe atunci constitutia RPR/RSR nu garanta proprietatea privata! :D
 
Horia_Radulescu a spus:
nu "proprietarului" ci "posesorului", asa era pe vremea aceea :D

nuanta este importanta, pe atunci constitutia RPR/RSR nu garanta proprietatea privata! :D


:D :D

Ei, acuma este la fel

Scrie "detinatorul" :mrgreen:

Mai trebuie adaugat ceva in privinta garantarii?

:cafea:
 
Horia_Radulescu a spus:
pesemne ca nu ;)

NU imi voi inmatricula masina in Romania! :evil: desi la asta noua ma gandeam serios s-o fac!

Nici nu trebuie

Mai nou romanii le cumpara si le inmatriculeaza in Bulgaria.

Sunt mult mai expeditivi si in doua ore ai maisna ta proprie si personala cu care poti strabate lumea.

Nu m-am uitat in certificat sa vad daca scrie proprietar sau detinator :D
 
8)

Este frumos si nu l-am vazut facut de altii desi sunt sigur ca rusii il produc.

Asta este 1:87 in doua variante, cu doua si patru usi

De costatl, cam costa dar de daca baba vrea sa fie frumoasa :D

pe la mijlocul paginii

http://www.moduni.de/advanced_search_result.php?ec_option=&keywords=GAZ&osCsid=e4edf0185e24823eab640b8af9764cd7
 
Aha ,deci la moduni .....Nu m-i se pare prea scump .Cand am sa plasez odata o comanda la moduni (deocamdata nu am ce ,dar numai pentru acel GAZ ,nu merita sa platesc posta....) am sa-mi iau si eu unul .Imi plac masinile OffRoad ,dar ceva din rasarit inca nu am .
Merci de info .
 
Ia te uita, interesant Moskvici-ul acela albastru! As vrea si eu unul, in amintirea masinii pe care au avut-o parintii mei de pe cand subsemnatul avea patru anisori...

LDH, de unde se poate obtine asa o minunatie?

Horia, trebuie sa te contrazic insa in privinta locului in care s-au inspirat rusii pentru Moskvici: designul respectiv NU este inspirat direct de masinile americane, ci indirect, prin filiera germana... De fapt, fabrica Moskvici a fost prima data dotata cu utilajele pe care glorioasa Armata Rosie "ieliberatoare" le-a, hm, "imprumutat" dintr-o fabrica Opel pe care au intalnit-o in drumul lor.

Asta, plus probabil faptul ca au pus mana si pe ceva documentatie, plus sistemul sovietic de proiectare "CFR" (Copiaza Fara Rusine) au facut ca primul model al uzinei din Moscova, respectiv masina "Moskvici 403" sa semane suspect de mult cu primul model de Opel produs dupa razboi.

La fel, urmatorul model, in variantele "405" apoi "407" se inspirau copios din urmatorul Opel din acea vreme, desi deja diferentele de design erau vizibile.

Totusi, a fost o masina emblematica pentru vremea ei, respectiv primele autoturisme noi care apareau incepand din anul 1962 in utilizare pentru oamenii de rand, altele decat cunoscutele "Pobeda", "Warszawa" ca si temutele "Volga" masinile folosite de comando-urile de securisti cand erau in misiunea de a-i ridica noaptea pe dusmanii poporului!
 
victorian a spus:
Ia te uita, interesant Moskvici-ul acela albastru! As vrea si eu unul, in amintirea masinii pe care au avut-o parintii mei de pe cand subsemnatul avea patru anisori...

LDH, de unde se poate obtine asa o minunatie?

http://www.trennet.ro/product.php?pid=2009

:cafea:
victorian a spus:
au facut ca primul model al uzinei din Moscova, respectiv masina "Moskvici 403" sa semane suspect de mult cu primul model de Opel produs dupa razboi.

Nu, primul model al firmei moscovite a fost exact Opel Olimpia cu numele schimbat in Moskvici", tot din seria 400, si abia de la 403 au scimbat forma caroseriei.


U521_01.jpg



si Opel Olimpia, adica originalul :mrgreen:

opoly38.jpg
 
Merci de completari LDH, nu mai tineam minte cu precizie cifrele, stiam doar imaginea, vazusem si Moskvici-uri, si Opel-uri, si stiam ca erau ...identice!

Deci, rectific: Moskvici 401 era "inspirat copios" din Opel Olimpia, in timp ce de la 403 in sus s-a trecut la o noua caroserie, inspirata de "urmasul" lui Opel Olimpia, oare care era?

Sa fi fost Opel Kapitän? ---> http://www.opel6070club.com/OpelKapitanL58/valmis3.jpg

Se vede clar ca deja uzinele moscovite au trecut la propriile pareri cu privire la design-ul auto, Moskvici-ul 403-407 deja este o prezenta distincta si nu mai seamana aidoma cu Opel-urile de la care s-a inspirat!
 
Sincer, cred ca este exact ACELASI gen de "acord" ca si cel care a dus la aparitia avionului Tupolev - 4, copie fidela pana la ridicol a avionului american B-29 Superfortress! ;-)

(un B-29 a aterizat fortat undeva in zona asiatica a URSS, pilotul a scapat intreg si a fost repatriat, insa avionul a fost "facut disparut" pentru interesele mamei Rusia. Intamplator, avionul fusese lovit intr-o misiune anterioara la culoarul de circulatie prin trapa de bombe si fusese reparat, iar piesele inlocuite nu au mai fost vopsite in verde deschis, asa cum ar fi trebuit.

Cand tatuca Stalin a dat ordin ca avionul respectiv sa fie copiat intocmai, rusii nu si-au mai batut capul cu motivul pentru care acele trei panouri din mijlocul culoarului de circulatie nu erau vopsite... le-au facut la fel pentru intregul numar de Tu-4 produse... )

Revenind la masinute, ai idee de unde se poate obtine un Moskvici?
 
LDH a spus:
victorian a spus:
Ia te uita, interesant Moskvici-ul acela albastru! As vrea si eu unul, in amintirea masinii pe care au avut-o parintii mei de pe cand subsemnatul avea patru anisori...

LDH, de unde se poate obtine asa o minunatie?

http://www.trennet.ro/product.php?pid=2009

:cafea:

Mai scrisei odata dar nu fusasi atent, cum ar zice prietenul meu Cosmin :wink:
 
Salutare,
@LDH
Uite ce am gasit despre Moskwich 400 despre care ei spun ca e Opel Kapitan K 38:
http://en.wikipedia.org/wiki/Moskvitch
http://de.wikipedia.org/wiki/Opel_Kadett_I
Este superb acel Mosckwich 403 si tare mi-as dori si eu unul :lol: In special scara 1/1 :D
In ceea ce priveste Gaz-ul 69,pretul de pe moduni este foarte bun comparativ cu cel de la magazinul Mac Production din Praga(in spatele magazinului universal Kotva).Felicitari pentru achizitie!Sint curios cum va fi montaju.Eu,fiind lenes le-am cuparat gata montate si am vreo 4 variante care arata super.

@Victorian:
Cred ca stii dar problema cea mai mare pentru Tu-4 au fost...pneurile.Industria sovietica nu era in stare sa faca asa ceva si le cumparau la sume exorbintante de pe pietele internationale.
Apoi,au abandonat jucarica.
s