"Orasul din Sufragerie"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Eu sper din tot sufletul ca pana la data plecarii la expo Brasov, sa pot termina diorama. Sunt atatea si atatea de facut insa starea mea de sanatate este din ce in ce mai rea. Abia daca mai pot face cate ceva. Nu stiu insa cat timp... Sper sa nu se intample nicio nenorocire cu copii pana vom monta gardurili! :D
 
diorama - 17 septembrie

Astazi 17 septembrie 2008, am pus plasa la gardul de protectie care delimitea spatele curtii scolii. Gardul este lucrat din scobitori si plasa de tantari. Acum nu mai este pericol de accidente!. In rest am mai plantat ceva pomi si tufisuri. Voi continua sa fac tufisuri si arbusti pentru a impaduri si dealul de est.

Am facut si doua filmulete cu ultimul stadiu al dioramei!


Sanatate tuturor!
 
Stirile zilei:
Azi, in timp ce primarul oraselului Blumenberg repara la o motocicleta, mai multi cetateni, multumiti de activitatea acestuia in slujba obstei, au venit sa-i ureze La Multi Ani si multa sanatate, cu ocazia zilei sale de nastere.
Sai uram si noi!

La Multi Ani Prognosis, sa te inzdravenesti si sa ai puteri sa faci si in continuare lucruri minunate cu care ne-ai obisnuit pana acum!

P.s. am vazut acum si filmul doi si m-am intristat. Sper sa nu se intample asa.
 
e! asa mai merge. acum pot sa-mi trimit copilul linistit la scoala.

LA MULTI ANI! Multa sanatate si spor la modelat.
 
tentatie

Astazi am fost tentat sa incerc aerograful. Inainte de a ataca locomotiva BB 15002 am decis sa fac teste pe niste masinute si un tanc, jucarii ce aratau jalnic. Iata ce a iesit.

Tancul comparativ cu ce era inainte si un camion transformat in army truck...
 
Aici se pot urmari transmisii non-stop cu cateva selectii ale filmelor evolutiei dioramei de la Slobozia. Sper sa va placa.
Pe acelasi link, voi incerca zilnic sa ma conectez on-line cate o ora pentru a transmite ultimile lucrari la diorama.
 
29 septembrie 2008

Nu prea mai am putere la ora asta tarzie (22.30) sa scriu prea multe. Am plantat multe flori la ferestre, am mai pus tufisuri, semne de circulatie, am facut caruta morarului. Am reparat si reconditionat o epava de autobuz careia i-am pus sasiu, roti de la un camion, geamuri si omuleti si astfel primul autobuz a sosit in statia Gara Blumenberg in sfarsit. Transportul in comun functioneaza. In rest las imaginile sa vorbeasca de la sine.
 
Ieri si azi m-am dedicat cosmetizari vegetatiei in zona de est. Folosind metoda buretelui de baie, am facut catva noi copacei.



Tot astazi am incercat realizarea unor copaci uscati.



Am cosmetizat putin zona de est a dioramei. Am inceput prin construirea unei stane pentru cele 6 mioare ale mele. Am folosit pentru stalpi, scobitori rotunde iar sipcile gardului le-am realizat din paie de matura. Folosit burete de frunzis Hoch am plantat numeroase tufisuri in aceasta zona. Pentru a lipi tufisurile am folosit amestecuri exact ca la balastare.



Maine voi planta copacii rezultati din opera de astazi. Sper sa iasa bine. Cei facuti asta vara arata excelent. Sper sa termin pana la Brasov. Stiu ca altii fac o diorama in trei zile si apreciez asta, dar eu sunt singur si nici prea sanatos nu sunt ca sa realizez astfel de performante, mai ales ca sunt oarecum suparat. Tentativa mea de a crea un Club la nivel ialomitean s-a dovedit un esec. Cei doi-trei membri ce reusisem sa-i adun pe langa mine au dezertat la primele greutati. E greu. Nu pot alerga singur sa fac atatea acte. Probabil ca raman singurul modelist consacrat din Ialomita. Tristete mare! Si singuratate!

Bafta!
 
diorama - 02 octombrie

Am plantat arborii facuti ieri. Sincer nu prea imi plac dar alte posibilitati nu sunt si vreau sa termin pana la expozitia de la Brasov. Nu prea mi-au iesit acestia din urma. Oboseala pesemne.... In rest, am mai plantat tufisuri, flori, doi copaci desfrunziti (ceva mai batrani), cateva maruntisuri traditionale, asa ca sa avem detalii. Voi incerca in fiecare zi sa mai pun cateva tufisuri, ceva plante, astfel incat vegetatia sa umple zonele libere si sa dea aspect realistic. Stana de mioare a capatat un aspect mai realist, urmeaza sa construiesc un mic adapost pentru ciobani. Sunt atatea de facut...


Am facut si un filmulet ce poate fi vazut zilele acestea AICI
 
Astazi am trecut prin mari emotii. Au venit in sfrasit cei de la Antena 1 si au filmat diorama si un interviu. Au stat doua ore si au filmat o gramada. Nu stiu cand va fi difuzata emisiunea caci au mult de lucru la montaj dar ma vor anunta inainte sa intre pe post. Va tin la curent. Diorama de la Slobozia va fi celebra ... :lol:
 
5 octombrie 2008

Astazi am lucrat la ceva "maruntisuri". Folosind furnir de mahon, am facut un WC de lux pentru morar si moraritza. M-am inspirat dupa modelul promovat de dl. Rally. Timp de lucru, 1 ora. Costuri... H0 (jumate zero). Am mai confectionat o iesle pentru mioare si am plantat tufisuri in fundal si pe drumul din spate, cel ce duce la moara de vant. Am "pavat" acest drum cu material de pamant si am trasat multe randuri de santuri ca si cum pe acel drum au trecut de multe ori carutele cu sacii de grane si faina. Din pacate fotografiile nu sunt atat de clare incat sa se vada urmele rotilor de caruta. Asta e!



Sa auzim de bine!
 
Am intors diorama pe o parte pentru a reface circuitele si cablajele lucrate empiric. Trebuie mentionat ca am lucrat aceste circuite, in decursul unui an de zile, sporadic, in functie de cum am avut piese si materiale, in functie de fonduri si in functie de pozitionarea reperelor. Am lucrat asa urat, cu adezive, deoarece imi era foarte greu sa stau sub diorama, fara aer in pozitii ciudate. Acum ca e gata cu plasarea repererelor, pot trasa definitiv circuitele si pozitiile firelor. Pentru fixarea cablurilor am folosit bridele cu care se inchide la gura punga de paine. Sunt flexibile, fara cost si usor de manevrat oridecateori vreau sa adaug un cablu nou. Acestea sunt prinse de diorama cu tinte de fixat linia. Trebuie sa separ in doua module pentru a o putea transporta la expozitie. Inial nu am gandit ca va trebui sa o mut, totusi, diorama se afla construita pe doua mese fixate cu suruburi intre ele. Am de sectionat relieful la final.



Sanatate maxima!
 
11 octombrie 2008

Marea cablare din octombrie 2008 se apropie de sfarsit. Sper ca duminica sa pot repune pe picioare diorama si sa rulez pentru prima ora trenul sponsorului, caci diorama de la Slobozia are un sponsor oficial pentru expo Brasov. Aici puteti vedea atat trenul donat de sponsor cat si evolutia lucrarilor la cablarea dioramei...11 octombrie 2008
 
Dupa fixarea bridelor pentru pozitionarea corecta a meselor dioramei, am "pietruit" partea "zidita" din zona frontala a aliniamentului ridicat al caii ferate. Am folosit pensula si tempera cu aracet pentru a picta la mana pietrele zidului. La final am captusit in sistem random cateva zone cu iarba si iedere diverse in prim strat. Dupa uscare voi reveni cu inca un strat de iedere si iarba de alta culoare. Acum aliniamentul arata mult mai realist. Urmeaza o usoara tunare a pietrelor folosind creioane colorate.
In zona barierei, un senzor de prezenta tip reed, declanseaza acum un generator de ton facut cu un CI 555 si care suna ca o goarna de locomotiva atunci cand se apropie un tren de bariera. Voi mai plasa astfel de montaje si in alte zone ale dioramei.