Caile Ferate "La Ursu"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salutare Mircea,

Daca inca nu ti-ai gasit motorul viselor tale, uita-te pe site-ul asta, poate te face fericit unul din motoarele Mashima sau Tenshodo prezentate acolo:

http://motorbogies.com/index.php?main_page=index&cPath=2

Ca precizare, pe site-ul respectiv se poate plati cu Pay-Pal iar transportul din UK spre Romania costa 6 lire sterline. ;-)
 
Motorul viselor mele a sosit!!!
yahoo.gif

Acesta este motorasul Piko nr.art.56004, care este sensibil mai mic decat fratele sau 56000, dar nu pare sa aiba probleme la miscarea angrenajelor simpaticei aburoase 64 Guetzold :aplauze:
 
M-am modernizat si folosesc un aprinzăleĂž electric :D
Totusi mai am si o boite des allumettes de rezerva pentru cuptor, fiindca acolo sus-numitul dispozitiv modern nu-si mai face efectul :p
Daca anticipez eu corect, te-ai gandit cumva la o bisericuta din barne de lemn, pe care chibriturile le-ar intruchipa numa'bine? Este o idee excelenta, pe care altii mai priceputi ar reusi sa o puna in valoare :fluierat:
 
Si eu ma gandeam azi la exact acelasi lucru si chiar voiam sa ii zic lui Mircea: de ce nu te apuci de weathering la locomotivele cu aburi, in loc sa le pui lumini care, in unele cazuri, la modelul real nici nu au existat.

In schimb, cu siguranta, locomotiva reala nu era tot timpul ca iesita pe poarta fabricii.
 
Fiecare cu preferintele lui, sa-i lasam in pace.
Nu conteaza ca sunt garnituri gri inexistente sau lumini rosii care nu au luminat niciodata.

Nu stiu daca este obligatoriu ca modelul sa fie exact ca si la locomotiva reala ( vezi luminile cu LED alb , montate din fabrica pe locomotive de ep 2, de ex LENZ V36 ) pentru ca noua sa ne faca placere sa privim acel model.

Personal prefer o locomotiva cu aburi CURATA cu roti de metal si biele gresite, dar realizate filigran decat o locomotiva cu roti de plastic si biele grosolane , dar corecte...

Scuze pt. poluarea topicului...
 
Deoarece am fost cuminte, MosNicolae a fost si de data aceasta atent si... darnic 8)
Mai mult, el a trecut incognito pe la Expozitia de la Brasov si, astfel, s-a asigurat ca doamna-sef-de-gara si subsemnatul vom gasi in incaltari exact ce ne-am dorit: o superba masina VolksWagen Passat si o simpatica bisericutza St.Lukas :aplauze::aplauze::aplauze: (micul detaliu ca ambele sunt la scara 1:87... era de asteptat :D)
Am aflat din surse sigure ca pana si MosCraciun a facut aceeasi manevra, asa ca... sa vedem ce voi gasi sub brad :D