Bine ati venit !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salutare tuturor :D

Sunt un membru nou. Sunt destul de tanr, 17 ani :p .Sunt pasionat de trenulete inca de mic, insa doar acum am inceput colectionarea de trenulete. Imi place foarte mult modelismul feroviar si mai ales sa fac lucruri "home made", poate pentru ca si sunt la profil de arhitectura la liceu. Am inceput o diorama de 5m pe 1,40m si inca sunt la stadiul de creearea traseului. O sa revin cu poze si detalii despre diorama si mica mea colectzie.

Toate cele bune tuturor! :D
 
Am uitata sa mentionez. Azi, adica vineri este ultima mea zi la firma de trenulete ROCO din Arad :D .Am fost angajat pe timp de vara ca si elev ca si montator :D
 
Salut Liviu si bine ai venit in lumea virtuala a trenuletelor electrice.

Poate ne povestesti cate ceva despre cum iau viata trenuletele....
 
Salutare tuturor membrilor!

Am descoperit acest forum din intamplare acum cateva luni. Aruncand o privire pe aici am ramas profund impresionat de diorama lui Bogdan din Brasov si de cea a clubului din Iasi, incat am zis ca trebuie sa ma apuc si eu de asa ceva.

Recent am achizitionat un start-set digital de la Piko, cel cu ICE 3, si am in plan constructia unei diorame.
 
Salut,

Sint Dragos, 33 ani din aglomeratul Bucuresti, incerc sa scap de stresul zilnic prin construirea unei diorame TT, de care ma voi apuca acum cu venirea toamnei.
 
Salutare la toti membrii noi...sunt din ce in ce mai multi

@goguta: asteptam sa deschizi un topic noi in care sa prezinti diorama, incepand cu primii pasi
 
Deschid topic, luna aceasta este cea a primelor achizitii, abia acum va incepe constructia, iar in urma unor discutii telefonice cred ca voi trece pina la urma la scara HO - asa am fost sfatuit....
 
buna,

se pare ca in poluatul si aglomeratul Bucuresti se face multa poluare verbala si in curand vom asista la un monopol de H0 acolo... :D

de ce nu ne vorbesti mai mult de ce fel de colectie vrei sa faci, ca sa vedem daca scara TT este intr-adevar viabila sau nu? mai exista si I, 0, N, Z... nu numai H0 ;)
 
goguta a spus:
Deschid topic, luna aceasta este cea a primelor achizitii, abia acum va incepe constructia, iar in urma unor discutii telefonice cred ca voi trece pina la urma la scara HO - asa am fost sfatuit....

Salut Goguta si, la randul meu, iti urez Bun Venit pe forumul nostru!

In ceea ce priveste schimbarea scarii, renuntarea la TT, asa cum a spus si Horia, inainte cerceteaza si, asa cum am spus si eu in alte mesaje, DOCUMENTEAZA-TE!

As vrea sa mai adaug ceva la cele spuse de tine: asculta sfaturile altor pasionati dar sa fii extrem de rezervat in a lua de bune sfaturile primite de la comercianti. Intotdeauna ei te vor sfatui cum e mai bine pentru interesele lor. Daca, de ex. au un stoc mare de modele care nu se vand, indiferent ca sunt H0, N, Z sau mai stiu eu ce scara, ei te vor sfatui sa cumperi ACELE modele si sa treci la ACEA scara.

Oricum, orice sfat ai primi, incerca sa il expui si pe forum. Noi, aici, suntem total dezinteresati d.p.d.v. material, de scara, epoca sau zona geografica alese de un modelist sau altul si vom fi intotdeauna in masura sa venim cu o parere obiectiva.

In rest, succes in activitatea modelistica si nu numai!

S-auzim de bine,
 
Salut,

(...)''

Bun, ca sa ma explic mai bine - deoarece inca sint la serviciu si n-am putut raspunde rapid, am un spatiu disponibil de 3 X 3 m, o camera de apartament ce s-a eliberat, si vreau sa revin la pasiunea pe care am avut-o cind eram mai tinar. Scara folosita atunci a fost TT, de aceea am studiat pe net inclusiv oferta firmei Tillig si Kuehn cit si producatorii Auhagen si Noch (acestia cei mai importanti). Studiind si modul cum se pot aduce acestea in tara, caci acesta e scopul final, sa am materialul rulant in casa... am trecut in revista si celealte scari existente.
Diorama vreau sa permita revenirea trenurilor si in directia opusa celei in care mergeau la un moment dat, sa fie la baza un oval (voi pune mai pe seara o schita rapida in Paint cu ceea ce as dori), sau eventual un circuit capat de linie - capat de linie. Controlul il doresc digital cu o statie mai bunicica si perioada sa fie epoca IV-V. De asemenea o parte din linii sa fie si electrificate...

La scara N am fost cumva surpins de lipsa elementelor de decor la firmele Auhagen si Noch (din ceea ce am vazut eu), iar ideea de baza a dioramei este detaliul fin, nu neaparat numarul de linii ce le pot intinde.

M-ar interesa mult si partea de modelare relief, detalii, deci la scara N am ramas un pic "dezamagit", nu stiu daca e cuvintul corect, de ceea ce am gasit pina acum ca decoruri cit si ca dinamica trenurilor pe linie (fac precizarea ca aceasta dinamica am testat-o doar din ceea ce s-a spus pe forum-uri si din clip-urile cu diorame N postate pe net - am vazut multe locomotive impotmolindu-se la macaze...). In plus nu stiu cit de usor se pot digitaliza locomotivele la aceasta scara.

La scara TT imi plac cam toate lucrurile, am vazut ca sint si elemente de decor, am vazut si o diorama superba realizata cu tema Germania de Vest, Germania de Est la adresa http://www.tt-ostwest.de/ si am ramas uimit de ce detalii au putut fi create acolo. Problema este cu procurarea materialelor, la noi in tara nu prea se aduc, si ar trebui poate sa cumpar ca test de pe un magazin virtual din afara un vagon, ceva simplu ca test sa vad cum merge.

La scara HO nu-mi place marimea si faptul ca un tren din 3 vagoane si o locomotiva ajung la 1.10 m iar in 3 m pe o latura, considerind ca as pune acolo gara, ramine spatiu redus cred eu pentru a mai face si alte "acareturi". Plus ca n ucred schita mea de diorama ar incapea pe HO, dupa cum am spus o voi posta mai pe seara, de fapt voi posta incercarile mele de trasee.

Toate bune si multumesc inca o data pentru interes,
Dragos

'' edit by forum admin.
 
Bun venit Dragos,
Nu te pripi cu concluziile caci cel putin la scara N esti in mare parte dezinformat. Mai studiaza. Daca te grabesti acum, mai tarziu s-ar putea sa regreti dintr-un motiv sau altul si ai putea sa ajungi sa-ti doresti sa schimbi scala, ceea ce este costisitor.
Intr-adevar, felippe are dreptate cand zice "sa fii extrem de rezervat in a lua de bune sfaturile primite de la comercianti" deoarece in Romania, la ora actuala sunt doar 3 importatori seriosi de trenulete axati exclusiv pe H0. Daca-i intrebi de ce nu aduc si pe N, vreo doi, poate, iti raspund ca aduc doar la comanda caci nu au prea vazut pasionati de N in tara. Aici apare un cerc vicios: unii ar vrea sa-si faca diorama pe N, datorita avantajelor sale (spatiu ocupat de 4 ori mai mic, costuri mai mici), dar vazand ca se procura mai greu, capituleaza repede si daca se mai si implica unul din acei vanzatori cu un "sfat prietenesc", gata au cumparat rapid ceva ce e in stoc. Iar vanzatorul care e in general comod, isi freaca mainile si-si zice ca de ce sa se complice cand treburile merg si asa.
In Occident nu-i chiar asa. In Germania, N se apropie mult de H0 (nu mai tin minte, dar Horia trebuie sa stie procentul, in tot cazul, nu-i mult mai mic ca H0). In Japonia, unde aia au o adevarata problema cu spatiul, N este majoritar absolut. Si in America N detine un procent important.

Apoi, de unde ai scos-o si pe asta ca Auhagen si Noch nu au elemente de decor pe N?! Au chiar foarte multe, consulta catalogul.
Sau ca N n-are dinamica, se impotmolesc locomotivele la macaze... Cine stie ce junghiuri de acum cateva zeci de ani ai vazut. Afla ca pe N am vazut trenuri compuse din cateva zeci de vagoane tractate de o singura locomotiva, ceea ce nu prea ai sa vezi la H0. Apoi locomotive ce merg inceeeet de tot si impecabil si peste macaze dar de calitate. Si sti dece? Pentru ca scara N e produsa in general de firme foarte bune.

Daca ai preluat de la cineva :wink: si le transmiti mai departe toate aceste povesti, atunci nu te supara, ii dau dreptate lui Horia cand zice:"se pare ca in poluatul si aglomeratul Bucuresti se face multa poluare verbala si in curand vom asista la un monopol de H0 acolo..."

Succes la studiu si la construirea dioramei, indiferent ce scara iti alegi. In fond, daca ai o camera intreaga la dispozitie, esti de invidiat :razz:

p.s. Pune te rog schita, nu aici ci pe un subiect nou deschis de tine, s-o vedem si s-o analizam. Ai un program de editat circuite? Ti-ar fi util.
 
@ Dragos
Salut si bun venit pe forum !

Desi eu sunt un impatimit al scarii HO , recunosc calitatile scarii N si TT , am vazut ( si chiar am avut ) modele deosebite la aceste scari. Sfatul meu este sa cumperi produse de calitate , indiferent de scara , astfel am vazut modele N mult mai detaliate decat modele Hobby HO. Alege ce modele cumperi cu mare atentie , sa nu iti para rau mai tarziu.
 
Multumesc mult de informatii,

Intr-adevar, scara HO cred ca e prea mare pt. ce doresc eu, am masurat aseara camera si am schitat o garnitura de tren epoca 4-5, locomotiva si 3 vagoane de 26 cm (am vazut ca vagoanele epoca V ajung si la 30 cm unul) si nu prea pot face ceea ce doresc eu.
Ramine sa aleg scara N sau TT, deoarece pina la sfirsitul lunii vreau sa am deja primele materiale cel putin comandate daca nu si venite.

Voi deschide un topic nou la http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3353 despre diorama.

Multumesc si o zi buna pt. modelism in continuare,
Dragos
 
Salutare tuturor.

Ma numesc CODRIN, am 27 de ani si sunt din ARAD. Dupa cateva saptamani de urmarire a acestui forum am decis sa ma alatur si eu pasionatilor de trenulete din tara si nu numai.

Pasiunea pentru trenuri si trenulete o am de mic. Avand in vedere ca tatal meu este fost IDM, pe la vre-o 5-6 ani m-a dus cu el la serviciu intr-o zi si m-a plimbat cu un LDH, din pacate nu mai tin minte exact ce model. (Am avut ocazia sa fluier).

Referitor la trenulete, primul start set l-am primit pe la 4 ani. Este un start set de la ROCO, cu o locomotiva BR 215, un vagon de calatori, unul de bagaje si trei vagoane de marfa.

Pe la 5-6 ani tata mi-a construit si prima mea "diorama". (Am sa va arat si poze cu ea la un moment dat).

Apoi, o perioada destul de lunga nu am mai avut contact cu trenuletele.

Anul acesta prin mai, m-a cuprins din nou "virusul"

Va voi prezenta colectia mea la rubrica destinata acesteia.

Ma bucur ca m-am alaturat voua, si sper sa contribui si eu cu ceva la modelismul feroviar romanesc.

O zi buna
 
Bine ai venit printre noi, inca un aradean pe forum :D