Mica mea galerie foto

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

tyco

Well-Known Member
Trenulist
24 Iulie 2016
781
10
Arad
sageata-verde.uv.ro
WEBSITE
http://sageata-verde.uv.ro/
YAHOO
thetycoon_tyco
LOCATION
Arad
Si iata ca in sfarsit mi-a venit si mie curajul sa prezint cateva dintre pozele pe care le-am adunat de la inceputul lui 2006 de cand am intrat in lumea trenurilor. M-a fost foarte greu sa selectez dintre pozele mele pe cele mai reusite, avand adunate destul de multe poze. Daca adminii considera ca subiectul trebuie mutat la imagini galerie, nu am nimic impotriva. Din pacate nu toate pozele sunt foarte reusite, si sigurat nu sunt artistice, eu fiind doar un fotograf amator. Aparatul folosit este un konica minolta DiMAGE Z6, insa folosesc doar modulul auto de focalizare.
Personal, desi imi plac pozele, sunt de parere ca nu poti reprezenta tot ceea ce doresti cu ajutorul unei poze, iar creativitatea iti este marginalizata de faptul ca totul trebuie prins intr-o singura imagine, statica. Eu sunt fan al filmelor, ele fiind, dupa parerea mea, un mijloc mult mai bun de exprimare, putand adauga pe langa partea vizuala aflata in miscare si o parte vocala, dar si un fundal sonor. Din pacate filmele sunt mai greu de impartit...
Insa sa revin la poze... Voi incepe cu 3 poze din colectia personala, cu o locomotiva indragita de mine (pot spune favorita mea), respectiv locomotiva cu aburi seria 142.xxx (LDH mai mult pentru tine am pus pozele ;) ). Locomotivele prezentate in poze sunt 142.072 din muzeul de locomotive de la Resita si singura locomotiva 142 functionala...142.044 stationara in depoul de locmotive din Arad (am si poze cu "bordul" ei, insa nu sunt prea clare datorita luminii slabe din depou)



Vor mai urma poze de la muzeul Resita, poze mai "speciale" din gara Arad, expeditia "Trupei vesele" din Arad la Criscior (decembrie 2006) si bineinteles nelipsita "Sageata Verde".
 
LDH a spus:
multumesc srazvi pentru poze
Chiar tyco :lol:
142.044 practic ar functiona, doar ca nu are facuta revizia la boiler (tipic pentru aburoasele romanesti) si ma indoiesc ca va avea parte prea curand de una :( . Din pacate cred ca incetul cu incetul va ruginii acolo din cauza inactivitatii :(
 
lasa ca si eu fost acolo la ambele locatii deodata cu tyco :evil:
 
:D scuze tyco, mutumirile erau pentru tine dar de, batran cum sunt, ma gandeam la srazvi ca am purtat o discutie cu el legata de acceleratul Cluj-Oradea-Arad-Timisoara care, candva, de mult prin 1970 si mai devreme, era tractat de 142.xxx
de la Arad la Timisoara avea mers de personal dar era tras de acelasi 142.xxx, parca inlocuit la Arad si, mai ales, mi-am adus aminte de monstrul 142.xxx care arata chiar ca un monstru cand venea duduind pe curba suprainaltat ce intra in gara Vinga dinspre Ortisoara
ma asezam si asteptam acceleratul la canton, spectacolul era pe masura

inca o data scuze tyco pentru confuzie dar nu a fost intentionat, pur si simplu m-a luat valul :D

toate cele bune
 
Nu e nici o problema, se mai intampla :)

Astazi continuam cu pozele mele, si ramanem tot in zona "aburoaselor", mai exact muzeul de locomotive de la Resita. Voi incepe cu prima locomotiva construita in Romania, resicza.

Cateva date tehnice scurte despre aceasta locomotiva:
Ec.: 948mm
Dispunerea osiilor: Bt-n2
Dispunerea cilindrilor: 240x315mm
Diametrul rotiilor motoare: 710mm
Greutatea in stare de serviciu: 10980 kgf
Puterea: 63 CP
Timbrul: 10 atm
Viteza maxima: 24 km/h
Distributie: tip Allan
Injector de apa tip SZ si supape de siguranta cu parghie.
(informatii preluate din suplimentul modelism al revistei tehnium - multumiri Stelian pentru scanare)

Si iata pozele:
Vedere fata:

Vedere spate:

Vedere laterala:

Detaliu sistem distributie Allan.


Voi reveni cu un mic filmulet cu sistemul de distributie Allan dar si cu poze cu alte tipuri de locomotive de la muzeul din Resita.
 
o mica completare: locomotiva RESICZA nr. 2 a fost utilizata pe caile ferate industriale pana in anul 1954 (nr. fabricatie RESICZA 1 - 1872), ultima autorizatie de functionare fiind emisa in 1951 dar cu viteza limitata la 15 km/h

locomotiva a primit nr.1 in memoria primei locomotive construite in Romania, exemplarul de la muzeu fiind, de fapt, nr.2

(date preluate dintr-un articol publicat de Serban Lacriteanu in revista Modelism/1985)

toate cele bune
 
Revin cu Alte locomotive de ec. ingust din muzeul Resita:
Seria 704:
Vedere lateral:

Vedere fata:

Seria 764:
Vedere lateral:

Vedere fata:

Vedere lateral:

Vedere fata:

Vedere spate:


Din poacate nu prea detin informatii despre aceste locomotive, insa poate stie cineva mai multe :)
 
Si o ultima locomotiva ec. ingust de la Resita.
Seria 704:
Vedere lateral:

Vedere fata:

Vedere spate:


Iar in final o vedere generala a aleii centrale din muzeu:


Acum sa mai inveselim putin atmosfera ca prea multe locomotive nefunctionale au fost, poze cu locomotiva cu aburi functionala Criscior 5, poze realizate cu ocazia expeditiei "trupei Vesele" de la Arad la Criscior.
Vedere laterala:

Vedere fata:

Putin abur...

Un fluier...

Vedere spate:

Si un tren turistic...

Si in final un mic tractor pe sine aflat la Brad si folosit pentru manevre...

Mai multe poze vor veni mai tarziu
O duminica placuta tuturor,
TyCO
 
Salutare tuturor!
Iata ca mai revin cu inca cateva poze din colectia mea.
CFU28:
Vedere lateral:

Vedere spate:

Detaliu biele:

Seria 131:
Vedere lateral:

Vedere fata:

Detaliu biele:

Vedere spate:

Seria 50:
Vedere lateral:

Vedere fata:

Detaliu biele:

Vedere spate:

Seria 150:
Vedere lateral:

Vedere fata:

Detaliu biele:

Vedere spate:

CFU14
Vedere lateral:

Vedere spate:
 
Seria 50.000:
Vedere lateral:

Vedere fata:

Detaliu biele:

Si iata si ultima locomotiva pozata in Muzeul de Locomotive Resita:
Seria 230:
Vederi lateral:

Vedere spate:

Detaliu biele:


Insa nu am terminat cu locomotivele cu aburi si va prezint si 230.096 aflat in fata depoului de locomotive Arad:
Vedere fata:

Vedere lateral:

Detaliu biele:
 
Iar acum va prezint cateva poze facute in gara din Arad. Totul a inceput ca o zi obisnuita, nimic nu prevestea ceva iesit din comun.
Un 060DA a trecut pe langa noi...

In gara stationau 2 Automotoare:

Si iata o poza cu 4 tipuri de material rulant:

Automotorul 930 avea in spatele sau un H...

Iar dupa ce a plecat a mai ramas doar H-ul ;)

Ne-am apropiat de LE:

Si am dat de o placuta haioasa:

Insa surpriza zilei a fost aceasta rama SBB:

Vedere spate:

H-ul de la Astra Vagoane a venit sa traga rama in curtea lor:

Si iata viitorul IC romanesc ;)

Si un peisaj ce ar putea deveni obisnuinta :?: :!:

Iar in final am reusit o poza destul de interesanta cu 4 LEuri, de serii diferite (parca as fi la Bucuresti ;) )...

Deocamdata atata pentru astazi. Vor mai urma si niste poze cu "Sageata Verde" cu tot cu explicatii. Daca doriti insa sa vedeti poze cu ea va invit sa vizionati noua galerie foto ( http://sageata-verde.uv.ro/foto.html ) a "Sagetii".
Un weekend placut tuturor!
 
Foarte frumoase pozele, un sincer BRAVO!

Ce frumos ar fi daca dupa unele dintre ele ar sta si niste vagoane
Poate, cine stie, in viitor se va face si un muzeu cu vagoane de calatori reprezentative, daca se mai gasesc

Ce mai este cu Sageata Verde?
Niste poze poti pune?
Unii dintre noi nu cred ca stiu despre ce este vorba si, crede-ma, merita prezentata pentru a fi cunoscuta

Toate cele bune
 
Se mai misca lucrurile si la noi, cele 15 locomotive cu aburi, aflate in muzeul in aer liber din Resita, sunt in curs de restaurare :aplauze: :aplauze:

http://video.caon.ro/members.caon3/flv-locomotive-2.flv/viewer.html

http://www.presaonline.com/stire/locomotive-centenare-reconditionate-la-muzeul-resitean,332811.html
 
o veste buna...pentru ca am fost in resita prin 01.08.2008 si locomotivele aratau rau de tot, nu mai zic de armata de viespi ce-si aveau cuiburile prin locomotive