Nebunia mea

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut,
ma bag si eu in vorba.
Nu am contruit inca macheta feroviara, dar am confectionat multe piese de mobilier. Orice placa de dimensiunile respective (ma refer la grosime si la lungime ca raport) flambeaza. O solutie este sa o montezi pe un cadru rigid, fie realizat din scandura ca cel din imagine, fie doar din niste baghete din lemn, suficiente daca se monteaza la distanta mica una fata de cealalta pentru rigidizarea intregului ansamblu. Ideea cu baghetele duce si la micsorarea masei totale a ansamblului, conditie necesara daca vrei sa transporti intreaga macheta. Daca nu, o masa mai mare contribuie la stabilitatea la vibratii a ansamblului.

Ideea este ca picoarele sa aiba posibilitatea de reglare a inaltimii pe verticala (in limite mici) pentru a compensa diferentele de nivel ale podelei, care exista indiferent de cat de bine este montata. La un pret nu foarte mare ai fi putut chizitiona picioare de masa, metalice, cu flansa de fixare, care aveau avantajul ca ofereau o suprafata mai mare de montaj pe blat si posibilitatea reglarii. Inaltimea lor ar fi fost insa ceva mai mica de doar 71 cm.
Sunt bune si cele pe care le-ai cumparat deja, majoritatea in partea opusa gaurilor de prindere pe blat au un dop din plastic cu filet interior in care poti monta un piciorus reglabil.

numai bine
 
la sfatul lui LDH am prestat la magazin si am luat inca o bucata de lemn de 250cm x 20cm x 1,8cm pe care o voi taia in doua pe lungime (adica 250 x 10 x 1,8) si voi face doua fuste pentru a rezolva cu flambatul.
bineinteles si lacul protector.



picioarele au acele gauri filetate, dar piciorusele reglabile nu au fost cumparate gratie doamnei Iliescu, respectiv nevasta-mea, care a avut impresia ca e 10 ron/buc...........abea acasa a inteles ca setul era 10 ron
 
ma intereseaza sa nu mai flambeze pe lungime. totusi este o singura bucata de 250cm
nu e fragila
oricum daca voi avea nevoie voi pune si pe laterale.....am lemne destule in curte acuma :D , dar am zis ca in fata sa fie acelasi material frumos nou, debitat corect.....daca tot am dat bani macar sa arate cum trebuie.
 
sa vad cam ce gasesc acasa si incerc sa iti urmez sfatul. sa muncesc odata sa nu revin la partea asta.
 
Salutare frate, ma bucur ca in sfirsit esti pe gata cum se spune cu casa, la mine mai am de tras inca :roll: pina este gata, este ok ca te-ai reapucat de treaba cu trenuletele, astept sa vedem cum evolueaza lucrarea la diorama.

@LDH

Cind mergi pe la Cobreti sa il pui in tema cu ce este pe la club, cam ce s-a mai pus la cale si nu uita sa il pregatesti sa dea ochii cu noul"casier al clubului" :D ca tare nevoie avem de fonduri 8)
 
sooooooooooooooo
iata cam cum arata cu margini si prima mana de lac protector.
vreau sa mai dau o mana pe partea de sus. dar asta maine bineinteles .........oricum miroase la mine in casa........ :x


noul"casier al clubului" ca tare nevoie avem de fonduri
nu raspund la provocari !!!
 
aseara m-a apucat cheful de lucru 8)
nu am putut sa mai stau si m-am apucat sa fac la gara. m-am oprit pe la 12 si asta este stadiul.....plus o poza cu toate cele desfacute sa vad cam ce am.











am luat la blat picioruse de reglare....e mai bine dar trebuie totusi sa pun diagonale pe latura mica, iar pe cea mare o sa pun in spate o tablie de vreo 20cm jos care va avea si rolul de a ma impiedica pe mine sa dau cu picioarele in perete cand lucrez.
 
inspirat de un post al lui MPU de pe alt forum, am pus mana pe o platforma, bete de chibrit, cutter, vopsea, un pic de superglue si bineniteles 3 osii de locomotiva.
iata ce a iesit:







mai am vreo 6 osii mai mici de tender care le-ar sta bine intr-o platforma mai mare......de care am :D
 
m-a apucat lucrul azi noapte si cum nu aveam inca ce sa pun me macheta cea mica in locul depozitului de marfa, am hotarat sa fac chiar ..........depozitul de marfa.
care?.....bineinteles cel al lui LDH prezentat aici:

http://modelism-feroviar.blogspot.com/2008/03/depozit-marfa-01.html

ca scule si materiale avem urmatoarele:
cutter, penseta, superglue, creion, balsa de 2mm, forex de 1,5mm si bete de chibrit.
poze multe nu am din timpul constructiei pentru ca mai mult s-a taiat si lipit conform planului.
o sa fac totusi niste modificari la plan pentru a nu avea, cum spunea cineva la un moment dat, toti acelasi depozit :mrgreen: ....
modificarile dupa cum urmeaza: stalpisorii de sustinere nu sunt din caramida ci din lemn (am folosit baghete de bambus de 5 mm folosite la flori) iar fundatia nu va fi de caramida ci din beton.
am facut rampa in prima faza, depozitul in aceasta seara sper sa fie si el gata, dupa care urmeaza vopsirea.
iata ce a iesit pana acum:





 
a trebuit sa fac si stalpii de sprijin de pe cealala parte, odata cu ei si barne de sustinere (sau cum s-or numi ele) reclamate de domu' LDH ca lipsesc:







din balsa de 2mm am decupat zidurile depozitului. balsa a fost aleasa pentru ca poate fi zgariaa in lungul fibrei astfel devin vizibile scandurile din care ese construita cladirea (o sa vedeti mai incolo) 8)



desi destul de rezistenta balsa, am considerat util sa fac intarituri pe spatele zidurilor. cateodata pot fi neindemanatic si nu stii ce se poate intampla. better safe than sorry : :D



desi se facuse tarziu si mai am ceva sipcute sa pun pe la exterior.........nu am putut sa ma abtin sa nu le vad vopsite: :p





o mica deviere de la plan....nedorita, dar pur si simplu mi-a scapat.........nu a fos facuta feresruica mica de la pod :oops:
 
am mai bibilit, am mai lipit, am mai vopsit si am montat.
am montat un perete interior, astfel facandu-si aparitia un spatiu de birou (peretele este intentionat mai jos decat nivelul tavanului)
am montat peretii pe fundatia revopsita.
intr-un fel am avut noroc ca vopseaua cred ca a expirat si nu s-a aplicat corect, dar tocmai asta ii da un aspect mai corect.
peretii laterali au fost taiati la 45 de grade (aproximativ) si s-au imbinat aproape perfect. eu sunt multumit avand in vedere ca e prima oara cand lucru cu balsa.
cam asa arata acum:







bine bine o sa ziceti voi......ai facut biroul ......si ce drecu pui in el?
pai................mobila.
adica vorba aia, fac machete la scara si nu oi fi instare sa fac o mobila de bireu......ce draku:







 
am vopsit halta.....din pacate vopselele au cam expirat, aveam mat si am fost nevoit sa dau cu gloss.





scarile vopsite, ancadramente la geamuri.....mai am de lucrat la vopsit ca imi cam scapa pensula :p
 
aici se pare ca nu am scris.
halta, depozitul si cantonul (care inca nu il vedeti) sunt de pe o diorama mica de 90 x 30 cm care vreau sa o termin inainte de a ma apuca de cea mare.
motive.....sa imi fac mana, sa am pe ce face poze la material....etc.

iata cantonul....care la interior are peretii vopsiti in galben :p :



minidiorama se termina la capatul din stanga cu un mic pod din lemn. podul a fost terminat, inclusiv contrasinele:



am fost nevoit sa ridic depozitul de marfa pentru a avea rampa la nivel cu podeaua vagonului :



la intrarea din partea dreapta am realizat si un mal de pamant (deocamdata de polistiren) care a fost intarit cu un zid. zidul este din forex, iar zgarieturile sunt facute cu o surubelnita fina.....migalos rau dar zic ca a iesit bine:



am mai facut inca unul pentru marginea peronului ....o sa vedeti exact ce iese la final:

 
COObra a spus:
la intrarea din partea dreapta am realizat si un mal de pamant (deocamdata de polistiren) care a fost intarit cu un zid. zidul este din forex, iar zgarieturile sunt facute cu o surubelnita fina.....migalos rau dar zic ca a iesit bine:


Daca-i montezi si barbacane, tevi de scurgere a apei acumulate in spatele peretelui, o sa arate real de real :wink:

:cafea: