Anunt important: [Local Link Removed for Guests]

Epoca I (1871-1919)

Colectii personale de trenulete

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
FloS

Mesaj de FloS » Mar Iul 29, 2008 11:59 pm

Minitrix a colaborat cu Arnold ...asa ca exact nu stiu cine de la cine a luat matrita ...in cazul cand intr-adevar ele sunt identice ca dimensiuni ...
am si un S3/6 Arnold ...care nu are aceleasi dimensiuni ca ale Minitrix
[Link Removed for Guests]

In ceea ce priveste prototipul ...numerele de inmatriculare sunt apropiate deci e posibil sa fie identice...trebe sa caut ...si la ora astaaaaa ..mi-e somn :)
FloS

Mesaj de FloS » Joi Iul 31, 2008 12:59 am

NOU din COLECTIA MEA - K.BAY.STS.B.
Imagine
Vagon bavarez [Link Removed for Guests] editie limitata 2005 pentru Trix PROFI-CLUB cu date si poze aici:

VIZIONARE PLACUTA!
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Joi Iul 31, 2008 9:53 am

Asta... parca-mi pare cunoscut! :grin:

Oricum am de gand niste "scamatorii" cu el intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat... numai timp sa am!

S3/6-ul acela Arnold cu roti rosii este in mod cert ceva diferit, uita-te spre exemplu la cum sunt tenderele. Modelul meu cu numarul 3651 nu seamana cu el, ci este aproape identic modelului tau Minitrix cu numarul 3644, deci e foarte posibil sa fi existat o colaborare Trix-Arnold. Nu-mi pot da seama de diferente la dimensiuni, pentru asta ar trebui sa le punem in paralel, insa din cate pot observa din poza diferentele sunt mai degraba de "mod de interpretare". Spre exemplu modelul meu Arnold are culoare neagra la partea de sub frema a cutiei de fum si boghiele de la tender, bielele sunt argintii cu liniaturi negre, alte cateva detalii minore sunt tratate diferit. Presupun ca modelul Minitrix este mai nou si deci mai bine realizat, desi sincer, nici cu detaliile modelului Arnold nu mi-e rusine!

@LDH: Rotile acelea cred ca pot fi dupa dorinta de S2/5 sau se S3/6. Din cate stiu pentru Maffei cele doua serii de locomotive erau "surori" deci in mod cert foloseau acolo unde era posibil aceleasi piese. E posibil insa sa fi diferit marimea contragreutatii, care era foarte atent echilibrata, necesitand initial niste calcule savante si pe urma si o echilibrare dinamica, asa ca in final e posibil ca singurul re-folosit sa fi fost mulajul initial dupa care se turnau rotile :grin:
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
FloS

Mesaj de FloS » Joi Iul 31, 2008 4:59 pm

victorian scrie:@LDH: Rotile acelea cred ca pot fi dupa dorinta de S2/5 sau se S3/6. Din cate stiu pentru Maffei cele doua serii de locomotive erau "surori" deci in mod cert foloseau acolo unde era posibil aceleasi piese. :grin:
Aici depinde despre ce varianta de S3/6 vorbim
Daca:
(road number 3601-3623 / 3642-3649)
Drive Wheel diameter: 1870 mm

nu se pune problema sa fie folosite la S2/5
Drive Wheel diameter: 2000 mm

dar varianta de S3/6 (road number 3624-3641)
Drive Wheel diameter: 2000 mm

se potriveste cu S2/5

informatii culese cu drag de pe [Link Removed for Guests]

8O
FloS

Mesaj de FloS » Joi Iul 31, 2008 5:05 pm

in consecinta acelea sunt rotile unui S3/6 :D
FloS

Mesaj de FloS » Joi Iul 31, 2008 9:59 pm

Imagine
Vagon bavarez [Link Removed for Guests] editie limitata 2006 pentru Trix PROFI-CLUB cu date si poze aici:

VIZIONARE PLACUTA!
Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Vin Aug 01, 2008 5:41 pm

buna baieti,

pe scurt, in privinta S3/6 Trix si Arnold: NU exista nici o legatura intre cele 4 modele!

(de ce 4: Arnold a avut in catalog o 18.5 din anii 1960 pana in 1985 si cea noua cu generator de fum (ca 18.4 cu cabina ascutita si 18.5 cu cabina plata) si motor in tender cu actionare prin cardan in cabina din 1988 in 2001 si din nou din 2007 incoace.... iar Minitrix a avut o 18.5 in anii 1970, si una noua cu motor Faulhaber ca S3/6, 18.4 si 118.5 din 1998 incoace...)
toate cele bune,
HR
FloS

Mesaj de FloS » Joi Aug 07, 2008 4:55 pm

Vine si ultimul vagon din seria PROFI CLUB

Imagine
Vagon bavarez de bere "Brauerei Stein" [Link Removed for Guests] editie limitata 2007 pentru Trix PROFI-CLUB cu date si poze aici:

VIZIONARE PLACUTA!
FloS

Mesaj de FloS » Joi Aug 07, 2008 5:27 pm

Din seria PROFI CLUB imi lipseste editia 2002 ...un set macara-platforma ...
Vagoanele sunt aproape identice cu cele din setul Special [Link Removed for Guests], set pe care il am in dublu exemplar asa ca...
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Dum Aug 31, 2008 5:34 pm

Va retin atentia cu un vagon nou din colectia mea K. Bay. Sts. B:

Un vagon tip "gondola" cu bara pentru prelata, un tip de vagon care dupa stirea mea n-a supravietuit primului razboi mondial si deci nu au mai existat asemenea vagoane si in epoca II.

Imagine

Un asemenea vagon se poate vedea pe excelentul site Modellbahnstudio Thuringen: [Link Removed for Guests] la "Bildgalerie", Galerie 8, coloana a II-a, imaginea a II-a.

Modelul meu este un vagon Minitrix mai vechi fara KKK, insa ce are interesant sunt sabotii de frana detaliati si care se afla chiar in pozitia corecta, nu sunt doar "simulati" din doua bucati de plastic lipite arcurilor lamelare ca la modelele mai recente:

Imagine

Probabil ca rotile par monstruoase pentru cei obisnuiti cu material rulant la scara H0; nu uitati ca aici este vorba despre un model la scara N, 1:160...
Dorin

"Dezvoltarea unui stat se masoara si prin starea retelei sale feroviare". Camillo Benso, Conte di Cavour
drg

Mesaj de drg » Lun Sep 01, 2008 12:40 am

@Victorian
Cred ca te inseli cu privinta la vagonul de mai sus dar el a ajuns si in epII.Eu am unul Brawa pentru zgura(e adevarat nu mai are bara)si il mai face si Marklin la set.
setul Maerklin noutate 2008
[URL=[Link Removed for Guests]]Imagine[/URL
si vag. Brawa
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Lun Sep 01, 2008 9:40 am

Hello,

Merci frumos DRG, mi-ai demonstrat convingator-cu modelele respective! ca mai exista asemenea vagoane si in epoca II. Este de asemenea una dintre epocile mele preferate, dar eu nu vazusem pana acum asemenea vagoane in epoca II.

Oricum, pentru mine ramane un vagon interesant!
Dorin

Horia_Radulescu

Mesaj de Horia_Radulescu » Lun Sep 01, 2008 1:14 pm

buna,

DRG are dreptate, nu numai ca au ajuns in epoca II ba chiar au ajuns si in epoca III, e drept, modificate ca O-uri (deschise) si X-uri (Niederbordwagen) ;)

Dorin, ca idee generala, viata unui vagon de marfa pe atunci era cam de 60 de ani, cu 2 recostructii (cam una la 20 de ani); cum a venit si razboiul, am toate vagoanele "Verbandwagen" (standardizate din vremea Laenderbahnen, dupa 1889-90) au ajuns pana in anii 1960, unele, ca G02 sau G10 prusace chiar in numere mari (peste 40 000) !
toate cele bune,
HR
victorian
Consilier Istoric

Mesaj de victorian » Mar Sep 02, 2008 10:50 am

Va retin din nou atentia cu inca ceva K.Bay.Sts.B...

Intre timp, asteptand setul exclusiv Fleischmann ce urmeaza sa apara anul acesta, mi-am imbogatit colectia cu un set exclusiv Minitrix alcatuit dintr-o locomotiva DII, un vagon clasa 2/3, un vagon clasa 3, un vagon de bagaje si... evident un vagon de bere, ca doar suntem in Bavaria, locomotivele merg cu carbune, iar oamenii cu bere! :-D

Imagine

Locomotiva nu se vede bine fiindca am uitat sa-i scot capacul din plastic transparent... :oops:

Voi reveni mai incolo cu poze mai detaliate din ambele parti cu bielele in pozitia corecta, pentru verificari MPU, in masura in care voi invata sa folosesc functia "supermacro" a noului meu aparat de fotografiat digital. :grin:
Dorin

SantaFeFan

Mesaj de SantaFeFan » Mar Sep 02, 2008 10:54 am

Salut Dorin ,
Foarte simpatica garnitura de tren....Felicitari !!!
Aceasta epoca are farmecul ei aparte ,aici inca lumea era in ordine cum se spune :grin:
Rudi, I am a Santa Fe Fan
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari colectii personale / colectii tematice”