Anunturi de intalnire a pasionatilor in Cluj

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Stimati colegi,
Avind in vedere ca Florin este plecat din localitate si de miercuri pina duminica nu o sa fiu nici eu in oras,am decis sa nu facem o intilnire oficiala saptamina ce urmeaza.
Eu personal voi fi MARTI de la 16.30 la Club ca sa mai lucrez cite ceva la diorama si ii astept cu drag pe toti cei care vor sa mai rulam citeva ceva,sa bem o bere sau sa discutam una-alta,mai ales despre expozitie.

Saptamina viitoare la intilnire as dori sa clarificam aspecte financiare si sa va expun noutati si surprize placute despre "Machetist 2008" dar si despre noiul restaurant al Garii Cluj.Este vorba despre un loc ce se va numi "La Semnal" si va fi amenajat impreuna cu multe idei de -ale noastre.Va fi probabil fieful nostru in iernile lungi de iarna cind nu mai avem rabdare sa dam drumul la centrala de la Club.
El Presidente.
 
Salutare,
Tocmai am primit 2 frumoase vagoane de bere "Budweiser" de la Rally si pentru ca e vara m-am gindit sa va propun o tema.
Miercuri,la intilnire tema sa fie"Berea si modelismul".Adica rog pe toti cei care au modele inscriptionate cu marci de bere sa aduca,in limita posibilului si cite o bere reala ca sa putem ilustra.Eu am sa aduc o suita de vagoane de bere dar si de automodele precum si locomotive cehesti pentru ca,deh,Cehia este una dintre patriile berii.
Va asteptam la o "degustare modelistica",miercuri,de la 17-17.30 la Club.
Eu voi fi prezent si miine,marti,pentru ca mai lucrez la diorama.
spor!
El Presidente :D
 
Salut,

ne vedem azi la Club, incepand cu ora 18:00. Sa nu veniti mai repede pentru ca doar eu am cheie (vineri am descoperit cu stupoare ca lacatul de la poarta lipsea, a trebuit sa pun altul nou).

De asemenea ne intalnim si miercuri sa discutam despre machetist, dar la CAP. Numai bine!
 
Am revenit si eu dupa 2 sapt de concediu.
Sa fiti cand mai multi pentru ca suntem foarte in urma cu cotizatiile. :evil: :-?
 
Salutare,

saptamana asta intalnirea va avea loc JOI , 11 sept incepand cu ora 18:00
Va rog dn nou ca cei restanti sa aduca cotizatiile.
 
Pozele de grup:

Deoarece aparatul meu foto Panasonic TZ1 era la reparat (intre timp s-a rezolvat, asa ca sper ca maine sa-l primesc, daca slavitul FanCourier nu-mi mai face inca vreo boacana :D), am imprumutat un aparat Fuji FinePix S5000, ale carui reglaje nu prea le stapanesc. Asa ca pozele au iesit... cum au iesit :fluierat: ; noroc cu Doru, care a mai incercat si el sa optimizeze unele-altele :aplauze:
 
Bineinteles ca nu m-am rabdat sa incerc poze de pe ambele parti :D
BR76 Fleischmann, dupa cum stiam deja, are bielele corecte pe ambele parti; la fel si BR81 :aplauze: :aplauze: :aplauze:

Locomotivele Trix au bielele corecte... numai pe dreapta. Am explicat la fatza locului in ce anume consta problema pe care o tot semnalez, dar poze nu am apucat sa fac.
Pozele de pe diorama sunt realizate de mine si de Doru 8)
 
Off-topic: va rog mult sa pozati aburoasele 76 si 38 Fleischmann, pe ambele parti, cu rotile & bielele in exact aceleasi pozitii - de exemplu cu osia a doua exact deasupra unei joante, cu aparatul foto pus pe "macro" si tinut absolut nemiscat. Sa va spun si de ce :D
Am impresia (si nu sunt singurul) ca 76 reala provine chiar dintr-o 38 reala, adica sasiul & rotile & bielele reale sunt perfect identice, cu micutza diferenta referitoare la contramanivele, care sunt inclinate inapoi la 76 si inainte la 38. Atunci - zise Stapanul Bielelor :D - cum se face ca roata motoare principala de pe stanga a aburoasei 38 Fleischmann este gresita (respectiv manetonul este profilat exact ca roata de pe dreapta, ceea ce cauzeaza inclinarea contramanivelei inainte pe dreapta si inapoi pe stanga :-?), dar rotile de 76 Fleischmann sunt corecte? Oare nu cumva se poate inlocui osia motoare principala de 38 (cu manetoanele identice) cu osia motoare principala de 76 (cu manetoanele simetrice), montata invers? Sau, de ce nu, sa se inlocuiasca toate trei osiile de 38 cu osiile corespunzatoare de 76? :idea: