Cupla scurta HOME MADE

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut,
Am incercat cu alt tip de cupla Kadee ,una cu coada mai lunga.Asa am putut plasa acel "coupler box" exact sub vagon .Este clar ca nu seamana cu cele europene (dar sa fim cinstiti :seamana o cupla Roco ,Fleischmann etc) cu carligul real ??? :roll: Dar aceste cuple Kadee sunt mai mici ca cele europene ,si se poate cupla foarte !!!!! fin cu ele .
Pentru mine a fost important sa dispara acel locas KKK de sub vagon,care deranjeaza la privirea din lateral.
 
Salut ,
am sa revin la WE cu niste poze.Am primit niste cuple de la Schiffer Design .Dar trebuie montate ,si doar la sfarsit de saptamana am timp.dar spun deja acum ca sunt EXCELENTE !!!!!!!
 
Salut,
Iata si pozele promise:

Este vorba de cuple de la Schiffer Design.Aceste cuple exact la scara ca marime ,dar facute sa functioneze cu ajutorul unui magnet.Deci daca se tine un magnet deasupra cuplei ,ea se ridica si se poate agata in carligul vagonului celalalt ....Am montat asa repede una (din lipsa de timp )sa vad diferenta optica fata de un "monstru " de la Roco de ex. Trebuie spus ca la aceste cuple trebuie un radius mare .Dar acum depinde si daca se folosesc tampoane cu arcuri sau nu.Iar acel carlig are coada destul de lunga,daca se lasa in afara putin,se poate reduce radiusul curbei.Totul se poate testa.....Iar optic trebuie sa mai spun ca recomand sa fie brunate in loc sa fie vopsite....
 
Da ,am o solutie pentru asa ceva.Dar se gaseste si la magazinele care vand arme (de tir ,cu aer comprimat bineinteles :D )
 
Uite ce sfaturi ne da Z-mare
Z-mare a spus:
Negru:
200p terebentina
20p pulbere de sulf se toarna in 100p apa in clocot. In lichidul uleios, de culoare bruna, se introduce piesa

sau

250p tiosulfat de sodiu
25p acetat de plumb
25p tartrat acid de potasiu
1000p apa la 80-90 grade Celsius
Brunare
15p clorura ferica
30p sulfat feric
12p azotat cupric
100p alcool denaturat si apa pina la 1000p.
Obiectele se acopera cu un strat subtire din solutie, se lasa la uscat dupa care se indeparteaza "rugina" si se repeta oparatiunea pina la rezultatul dorit.

sau

Mai este o metota "tiganeasca" (daca piesa permite un astfele de tratament!): ungi piesa cu ulei, apoi o arzi in partea albastra a flacarii, pina aproape de rosu. Repeti operatiunea pina la efectul dorit.
Alexandru

Eu zic sa incerci metoda "tiganeasca" pana faci rost de cele necesare pentru prima :wink:

:cafea:
 
LDH a spus:
Uite ce sfaturi ne da Z-mare
Z-mare a spus:
Negru:
200p terebentina
20p pulbere de sulf se toarna in 100p apa in clocot. In lichidul uleios, de culoare bruna, se introduce piesa

sau

250p tiosulfat de sodiu
25p acetat de plumb
25p tartrat acid de potasiu
1000p apa la 80-90 grade Celsius
Brunare
15p clorura ferica
30p sulfat feric
12p azotat cupric
100p alcool denaturat si apa pina la 1000p.
Obiectele se acopera cu un strat subtire din solutie, se lasa la uscat dupa care se indeparteaza "rugina" si se repeta oparatiunea pina la rezultatul dorit.

sau

Mai este o metota "tiganeasca" (daca piesa permite un astfele de tratament!): ungi piesa cu ulei, apoi o arzi in partea albastra a flacarii, pina aproape de rosu. Repeti operatiunea pina la efectul dorit.
Alexandru

Eu zic sa incerci metoda "tiganeasca" pana faci rost de cele necesare pentru prima :wink:

:cafea:
:-? :-? :-? La Chimie nu ma pricep deloc......Eu am cumparat la o expozitie de trenulete o sticlutza mica cu o solutie extra pentru brunare.
Iar metoda "tiganeasca " nu cred ca prinde bine la aceste cuple fine ..... :D