Barci facute din bete de chibrit

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Dupa un timp indelungat am mai resusit sa fac si eu ceva la barca mea,nu ceva mare,dar ceva ce a durat destul de mult si a cerut foarte multa rabdare,si de care eu dispun dar pana intrun anumit moment,dupa aia :-x :-x .Asa,mai intai niste p[oze si dupa aceea explicatii:

01-12-07_1551.jpg
01-12-07_1550.jpg
01-12-07_1549.jpg


01-12-07_1548.jpg
01-12-07_1547.jpg
01-12-07_1546.jpg


01-12-07_1545.jpg
01-12-07_1544.jpg
01-12-07_1543.jpg
01-12-07_1542.jpg


Acuma explicatiile:

In primu rand am resuit sa fac si sa completez tot ce tine de domeniul "marginilor":barele de protectie dupa plan,am facut scarile ce duc de la un nivel la altul a puntii,am facut un fel de "temelii" ce seamana cu niste magazii pentru stalpi.
Alte modificari,mici sau mari vor sosi curand,poate chiar inainte de sarbatori. :D

Toate cele bune!!
 
mai deraba poti incerca sa faci osatura cu chila si coaste ,adik clasic si sa incerci sa imbraci corpul,dak este vorba de o macheta statica(ex.portita)cu fasii de balsa.se preteaza mai bine la modelat ,mai ales la corpuri de pescadoare.
 
Momentan nu lucrez la nici un pescador pentru ca timpu numi permite decat sa mai adaug ceva la barca aceasta din bete de chibrit.Intradevar modul clasic se preteza mai bine,dar chibriturile sunt ceva special de care nu auzi prea des.Eu fac aceste machete din chibrituri pentru ca:
1.Materialul(chibriturile) le gasesti la orice pas.
2.Se lucreaza foarte repede si bine.
3.Dupa parerea mea cu chibrituri dai forma exact cum iti doresti tu,pentru ca iei bucata cu bucata cand pui chibriturile si imbraci barca.Daca ai sa te uiti bine la poze se observa ca,chibirturile sunt puse ca niste caramizi:un chibrit vine la jumatatea celuilat,astfel se obtine o structura rezistenta.

Daca e sa fie un concurs de machete:statice sau functionale.La functinalitate majoritatea barcilor nau nici o problema,dar cand se puncteaza pentru originalitate,aspesct,idei si modul de lucru credema ca ai un mare avantaj cand ii arati si ii explici aceluia care puncteza ca totul e facut din bete din chibrit si merge brici. 8) 8) :evil:

Parerea mea.Eu doar miam sustinut modul meu de lucru :D :mrgreen:

Toate cele bune!!
 
Am reusit sa pun stalpii navei.Stalpii iam facut din creioane bine smirgheluite pentru a prinde vopseaua :D Sper sa revin cu niste poze mai pe seara.

@LDH: Nu ai prezentat nimic in ceea ce priveste acele detalii din bete de chibrit :mrgreen: ;-)

Toate cele bune!!
 
Ei si uite ce am mai facut eu in ultimul timp de cand mai am si eu timp odata cu sosirea vacantei : :D

19-12-07_1045.jpg


19-12-07_1043.jpg


19-12-07_1042.jpg


19-12-07_1041.jpg


19-12-07_1040.jpg


19-12-07_1039.jpg


19-12-07_1038.jpg


19-12-07_1037.jpg


19-12-07_1036.jpg


19-12-07_1035.jpg


Deci: Am adaugat stalpii din fata si din spate,iar in spate suporturile lor(cele 2 ca niste cutiute).Am lucrat toat balustrada si am mai putin si termin puntea si dupa ai dau cu kit,lac si vopsea.

Sper sa va placa.Toate cele bune!!
 
LDH a spus:
Nu gasesc poza
Mai caut

Si caut pana gasesc :D

Pana gasesc iata ce se mai poate face din bete de chibrit si nu numai, mai este pe acolo si putin carton sau hartie de desen

http://www.kartonbau.de/wbb2/thread.php?threadid=14860

Daca te-a inspirat poate incerci si altceva decat barcile :wink:
 
Hmmmmm.Interesat.Mersi mult LDH,mai pus pe ganduri :D .
Ehe,poate anul nou vine cu surprize ;-) :fluierat: :fluierat: .Ce ziceti?

Toate cele bune!!
 
E da chiar ii culmea tipul asta 8) .Sa bagat pana si in domeniul nostru :D

http://www.kartonbau.de/wbb2/thread.php?threadid=11189
 
LDH vezi poate o sa ai surprize :D .Nenea ala de pe forum ma cam provocat :D .Sa fac si eu rost de niste planuri din care sa pricep si eu ceva si poate ma apuc si eu de o locomotiva sau vagoane 8) :D .
Daca aveti ceva planuri datimi si mie un semn.

Toate cele bune!!
 
La multi ani si tie Dan! :) Intradevar nenea neamtu ma dat si pe mine pe spate cu lucrarea lui :confused: :confused: .Cred ca acum vedeti si voi cata rabdare am avut si eu la barca mea pentru ca si eu am urmat cam aceleasi etape.
Sincer as vrea sa incep si eu o locomotiva numai sa gasesc planuri :D
 
Apropo,ca uitasem sa intreb la celalalt post.Nu stiti un lipici pentru lemn,bun dar care sa nu umezeasca hartia sau cartonul asa cum face aracetul.
 
Dupa mult timp revin sa va prezint in continuare cum evolueaza barca :D .

Am lucrat in general la detaliile puntii.Pentru inceput niste poze despre cum arata barca in acest moment:




Am terminat un cos.Acesta l-am facut din cutiile chibriturilor.Adica am decupat fomele din cartonul cutiilor,si apoi le-am imbracat in chibrituri:



Acum am un cos in plina constructie :D


Cele doua cosuri vor trebui sa stea ceva de genul:





Cam atat pentru moment.Va urma...! :D :D

Toate cele bune!